Ewa Szymańska

Ewa Szymańska grafik komputerowy

Temat: jednoosobowa działalność a samochód prywatny

Szukałam podobnego wątku, ale się nie doszukałam.

Rozpoczynam działalność gospodarczą, dostałam dotację, jest pięknie. Po wstępnym rozmowach z księgową, którą mam zamiar zatrudnić do prowadzenia mi spraw księgowych poinformowała mnie że nie będę mogła sobioe rozliczyć benzyny na firmę.

Sytuacja wygląda tak, że mam samochód osobowy (wersja bez kratki), prywatny, i nawet jego posiadanie musiałam wykazać we wniosku przy staraniu się o dotację. Moja działalność to głównie działania agencji reklamy, a wiec wchodzi w grę dojazd do klienta, wyprawy do drukarni itp. Moi znajomi twierdzą, że dziwi ich sprzeciw księgowej, bo oni od lat rozliczają w podobnej sytuacji swoje wydatki na samochód prowadząc tego ewidencję.

I teraz jestem w kropce, bo nie wiem w końcu czy mogę czy nie? A dojazd do klienta to bywa - najdłuższe trasy w moim "jeżdżeniu".

Liczę na pomoc biegłych w temacie i z góry dziękuję.

konto usunięte

Temat: jednoosobowa działalność a samochód prywatny

Są dwie metody:
1. Wciągnąć samochód do środków trwałych w firmie. I wtedy amortyzujesz, wliczasz w koszty przeglądy, naprawy, paliwo itd. w całości (o ile w całości wykorzystujesz go do DG).
2. Nie wciągasz do ŚT i używasz w DG jako prywatnego. IMO ma to sens tylko przy krótkoterminowych sytuacjach (żeby nie wprowadzać ŚT a za chwilę go nie likwidować) i jest mało wygodne. Więc jak zamierzasz tym samochodem pojeździć dłużej na rzecz swojej DG, to odradzam. Polega to na spisywaniu kilometrówki wszystkich podróży służbowych. Potem liczysz przejechane kilometry, mnożysz przed odpowiednią stawkę i tak ustalasz LIMIT wydatków na samochód, które możesz wrzucić w koszty. I do tego limitu możesz zaliczyć w koszty wszystkie faktury, jakie masz związane z samochodem (paliwo, naprawy, płyn do spryskiwaczy, myjnię itp.)

Może księgowej chodziło o VAT od paliwa? Od osobówki (w pewnym uproszczeniu - bo Magoora się spiera i chyba ma rację w Krakowie) nie można odliczać VATu od paliwa. W koszty wtedy wrzucasz kwotę brutto z faktury.
Ewa Szymańska

Ewa Szymańska grafik komputerowy

Temat: jednoosobowa działalność a samochód prywatny

Jak na razie zamierzam prowadzić działalność góra dwa lata i chciałam uniknąć wprowadzania samochodu do firmy.

Daruj pytanie laika ale nie wiem co to IMO?

Czyli wybierając drugą metodę zakładam sobie zeszyt ewidencji i rozliczam nie tylko benzyne ale również naprawy, przeglądy i wrzucam w koszty kwote brutto?
Paulina T.

Paulina T. specjalista ds.
rachunkowości

Temat: jednoosobowa działalność a samochód prywatny

Tak Ewo, zakładasz ewidencję przebiegu pojazdu,następnie ustalasz limit na podstawie przejechanych km x stawka za 1 km przebiegu.( Samochód osobowy do 900 cm3: 0,5214 zł, ponad 900 cm3: 0,8358 zł).
Zakładając że będziesz podatnikiem VAT faktury za paliwo wpisujesz w kwocie brutto, natomiast inne faktury związane z eksploatacją pojazdu wpisujesz w kwocie netto, możesz odliczyć od nich podatek VAT.
Jeżeli faktyczne koszty będą wyższe niż limit kilometrówki, to do kosztów należy zaliczyć kwotę wydatków do wysokości ustalonego limitu.

Pozdrawiam.Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.05.14 o godzinie 19:31
Ewa Szymańska

Ewa Szymańska grafik komputerowy

Temat: jednoosobowa działalność a samochód prywatny

Aaa rozumiem, ponieważ pojawiło się to w otoczeniu innych skrótów to mylnie go wzięłam za jakiś księgowy slang :).

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Edyta Pancer

Edyta Pancer Student, Wyższa
Szkoła Biznesu w
Dąbrowie Górniczej

Temat: jednoosobowa działalność a samochód prywatny

A że tak durnie zapytam - na jakiej podstawie ustala się ten limit kilometrów.
też dopiero zaczynam działalność i nie chce samochodu wciągać w ŚT tym bardziej że chcemy go z mężem zmienić...I z kąd te kwoty za kilometr??



Wyślij zaproszenie do