konto usunięte

Temat: Jak założyć dz.gospodarczą na Słowacji?

Słowacki Zus jest tańszy,podatki równe 19% Vat i dochodowy.
Prawdopodobnie trzeba mieć tam zameldowanie czy to jest konieczne.?
Jakie dokumenty są potrzebne? Gdzie sie zgłosić?
Czy można prowadzić dz.gosp. tutaj w Polsce i na Słowacji.?
Jak to jest rozliczane. A moze lepiej zrezygnować z dz.gosp. w Polsce i tylko tam sie rozliczać.
Handlowanie - ponoć inaczej jest klasyfikowane na Słowacji.

Czy wiedzą Państwo moze jak to wyglada? Pozdrawiam.Marta G. edytował(a) ten post dnia 03.07.09 o godzinie 13:30
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Jak założyć dz.gospodarczą na Słowacji?

Kilka informacji na ten temat:
Obywatel polski, który zamierza rozpocząć działalność na terenie Słowacji jako osoba fizyczna (również na zasadach samozatrudnienia) powinien udać się do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej („Živnostensky úrad“) w miejscu gdzie zamierza prowadzić tę działalność i zgłosić fakt wykonywania działalności gospodarczej lub złożyć wniosek o wydanie odpowiedniego zezwolenia („živnostenský list“) lub koncesii, w przypadku kiedy są one wymagane.

System podatkowy
Dochody wszystkich podmiotów (osób fizycznych, prawnych, rezydentów i osób nie będących rezydentami) opodatkowane są jedną 19% stawką podatku liniowego.
Przedmiotem opodatkowania są wszystkie przychody z działalności gospodarczej oraz z kapitału oprócz wymienionych w ustawie.

Osoby fizyczne
Nieopodatkowana część dochodu
Podstawę podatkową obniża się o 19,2 krotność minimum socjalnego, obowiązującego na dzień 1 stycznia roku podatkowego, na podatnika.
Tą samą wartość można odliczyć również na współmałżonka, gdy nie posiada własnych dochodów. Jeśli natomiast współmałżonek wykazuje dochody niższe od 19,2 krotności minimum socjalnego, odlicza się różnicę pomiędzy jego dochodem, a tą kwotą. Powyższe dotyczy jedynie podatników z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, posiadających stały pobyt na terenie Słowacji.
Do dochodów nie zalicza się renty inwalidzkiej, innych zapomóg społecznych oraz stypendiów studenckich.
Od podatku zwolnione są m.in.:
• dochody ze sprzedaży mieszkań lub domów, z co najwyżej dwoma mieszkaniami włącznie przynależnych gruntów, o ile były własnością podatnika przez okres co najmniej 2 lat, bezpośrednio przed ich sprzedażą.
• dochody ze sprzedaży innych nieruchomości, jeżeli upłynęło co najmniej 5 lat od dnia ich nabycia,
• dochody ze sprzedaży nieruchomości nabytych przez dziedziczenie (po współmałżonku, rodzicach lub krewnych z pierwszej linii), jeżeli upłynęło 5 lat od dnia ich pozyskania,
• dochody ze sprzedaży rzeczy ruchomych, które nie wchodziły w skład majątku spółki handlowej w okresie co najmniej 5 lat przed ich sprzedażą,
• dochody ze sprzedaży przedmiotów wchodzących w skład masy upadłościowej przedsiębiorstwa oraz otrzymanych z tytułu wyrównania wierzytelności w porcesie postępowania upadłościowego,
• dochody z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, społecznego, chorobowego oraz odpowiadających im ubezpieczeń zagranicznych,
• dochody z tytułu zapomóg społecznych i zdrowotnych,
• dochody z tytułu realizacji aktywnej polityki na rynku pracy,
• dochody z tytułu ubezpieczenia podstawowego osób i majątku,
• stypendia świadczone z budżetu państwa, budżetów gmin, fundacji, organizacji niedochodowych oraz funduszy nieinwestycyjnych jak również zapomogi współfinansowane z budżetu państwa lub budżetów gmin,
• odsetki od podatku nadpłaconego z winy poborcy,
• wygrane na loteriach,
• nagrody do wysokości 5.000 SKK

Podatek VAT
Obowiązek rejestracji
Wszystkie osoby, których obrót w okresie 12 kolejnych miesięcy przekroczył 1.500.000 SKK, są zobowiązane do rejestracji podatkowej w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu przekroczenia wartości tego obrotu.
Osoby zagraniczne, nie posiadające siedziby na terytorium Słowacji, które rozpoczną czynności podlegające opodatkowaniu na terenie Słowacji, są zobowiązane dokonać bezzwłocznej rejestracji podatkowej w Urzędzie Podatkowym dla Bratysławy I. Powyższe nie dotyczy osób zagranicznych świadczących usługi lub realizujących dostawy towarów z montażem lub instalacją, gdzie płatnikiem podatku jest słowacki odbiorca tej usługi.
Jeżeli osoba zagraniczna realizuje dostawy towarów na obszar Słowacji w formie sprzedaży wysyłkowej, a ogólna wartość towarów bez podatku przekroczy w danym roku kalendarzowym 1.500.000 SKK, osoba ta jest zobowiązana do rejestracji podatkowej w Urzędzie Podatkowym dla Bratysławy I. Rejestracji należy dokonać przed wysyłką towarów, w wyniku której dojdzie do przekroczenia ustalonego pułapu.
Jeżeli osoba nie będąca płatnikiem podatku nabywa towary w innym państwie członkowskim, jest zobowiązana do rejestracji podatkowej, o ile wartość nabytych towarów przekroczy 420.000 SKK w danym roku kalendarzowym.

Stawka podatkowa
Stawka podatkowa dla wszystkich towarów i usług objętych podatkiem wynosi 19 %.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Wydział Ekonomiczny
Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej
w Bratysławie http://www.weh.polamb.sk/inf_pl.html (choć jak znam życie moga one byc lekko nieaktualne).

konto usunięte

Temat: Jak założyć dz.gospodarczą na Słowacji?

Bardzo dziekuję za odpowiedź, rozchodzi mi sie o realne odniesienie sie wobec rzeczywistych cen Polskich a Słowackich. Typu na przykład:
Zus w Polsce tyle a na słowacji tyle, podatek vat 22% w Polsce a na Słowacji 19% - co zatem z 3 % ? nie sądze aby Państwo polskie podarowało by 3 % za darmo do kieszeni.
Prowadzenie dz.gospodarczej na Słowacji i handel produktami spożywczymi lub handel czy sprzedaż polskich przetworów, lub mięso ryby? Jak to wygląda ? Gdzie na Słowacji jest Sanepid żeby się tam zgłosić? I legalnie to prowadzić.
Czy można prowadzić działalność tu i tam? Co sie bardziej opłaca, prowadzenie dz.gosp. tam!?

Byłabym wdzięczna za odpowiedź pozdrawiam Ciebie Mariuszu:) i Dziękuję za informacje.Marta G. edytował(a) ten post dnia 07.07.09 o godzinie 12:30



Wyślij zaproszenie do