Adam S.

Adam S. Życie jest jak gra w
szachy :)

Temat: Jak poprawnie ująć fakture korygującą bilansowo i...

Witam!

Od pewnego czasu zastanawiam się jak prawidłowo ujmować fakturę korygującą w księgach rachunkowych jeżeli:

1) dotyczy błędnie wystawionej wcześniej faktury?
2) dotyczy rabatu?

Przykład do Ad.1
Dostałem fakturę korygując z dniem wystawienia 1 września 2009 i z datą wpływu faktury 11 września 2009. Faktura odnosi się do zdarzenia z 15 stycznia 2009 i koryguje błędnie wystawione ceny.

Jaka będzie w tym przypadku data księgowania w księgach rachunkowych, bo z tego co mi wiadomo to prawo podatkowo karze zaksięgować fakturę korygująca w miesiącu faktury, której ona tyczy?

Przykład do Ad.2
Dostałem fakturę korygując z dniem wystawienia 31 sierpnia 2009 i z datą wpływu faktury 13 września 2009. Faktura korygująca, która daje firmie rabat,zmniejsza cenę z faktury z 15 maja 2009.

W tym przypadku fakturę ujmuje i tu też pytanie bilansowo i podatkowo w dacie wystawienia korygującej? czy w dacie wpływu do firmy czyli tak samo jak do VAT-u?
Tutaj pojawiła się moja wątpliwość ponieważ przeczytałem ostatnio artykuł. Daje link do zapoznania:
http://www.abc.com.pl/pytanie/1288/3

Jak by było to kpir to nie ma problemu, bo ustawa o PDOF narzuca księgowanie w dacie wystawienia takie faktury. Jednakże od pewnego czasu pracuje na pełnej księgowości i od czasu do czasu mam wątpliwości, gdyż nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi.

I w dodatku jak podchodzić do art. z ustaw o podatku dochodowym, który mówi?

"Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów."

Jeśli chodzi o mnie to według mnie poprawnie jest ujmowanie księgach rachunkowych faktury korygujące w dacie wystawienia jak i otrzymania, ponieważ w pierwszym przypadku ujmujemy korektę w miesiącu takim samym co sprzedawca.

Dlatego proszę was o pomoc :)

Pozdrawiam
Adam Sadowski

PS Mam nadzieje, że zrozumieliście mnie o co mi chodzi :) Jak coś to spróbuje wyjaśnić :) Odpowiedzi możecie przysyłać na priv lub tutaj w temacie pisać.

konto usunięte

Temat: Jak poprawnie ująć fakture korygującą bilansowo i...

Wszystko zależy od tego czy korekty były na "+" (podstawa opodatkowania ulega zwiększeniu) czy na "-" (zmniejszeniu).
Jeżeli na "+", to zgodnie z art 19 ust 4 ustawy o podatku od towarów i usług, "obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia FV, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Czyli jeżeli ta FV z 15.I była korygowana na "+", to obowiązek podatkowy powstał najpóźniej w dniu 22.I.
Natomiast w przypadku zmniejszenia stosujemy art 29 ust 4a-4c oraz art 86 ust 10a, z których wynika, że obowiązuje "(..) dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru otrzymał korektę".
Mam nadzieję, że to odpowiada na Twoje pytania.



Wyślij zaproszenie do