konto usunięte

Temat: faktura zaliczkowa i rozliczeniowa

dzien dobry. mam maly problem. dzis juz nie zdarze a najpozniej w poniedzialek chcialabym wyjasnic sprawe. :/

pierwszy raz mam podzielone platnosci za 1 zamowienie z razemz tym faktury i proformy i nie wiem jak to zamknac. bede wdzieczna za informacje jak zamknac taką sprawe.

a. jak powinna wygladac taka 'faktura zaliczkowa'? czy to zwykla faktura i ma miec jakies dodatkowe opisy? czy jest stosowana jako dokument wymienny-tymczasowy? <cos ala proforma>
:(
klient zaplacil na podstawie proformy 50% i czy dobrze rozumiem ze powinna byc adnotacja, ze faktura została zapłacona? nie bardzo wiem jak to zrobic? i jak taka faktura ma wygladac, a mam 7 dni na wystawienie :( [juz 5]

b. konczymy tą realizacje i niedlugo bede musiala wobec tego wystawic druga fakture ale juz rozliczającą.
platnosc podzielona jest zapłatą 50% (na podstawie proformy i teraz do wystawienia jako faktura zaliczkowa) na 50% (niedlugo do wystawienia tzw. rozliczeniowa).
jak powinna wygladac ta faktura?

dziekuje za pomoc i zycze milego dnia


                
Dariusz Chrzanowski

Dariusz Chrzanowski Szukam nowych wyzwań
- szkolenia i rozwój
organizacji , m...

Temat: faktura zaliczkowa i rozliczeniowa

W pierwszej fakturze piszesz w nazwie "Zaliczka na poczet..." reszta standardowo. Druga faktura opiewa na pozostałą sumę pozostałą po opłaceniu zaliczki i w nazwie wpisujesz "tytuł - rozliczenie usługi"

konto usunięte

Temat: faktura zaliczkowa i rozliczeniowa

Zaliczka może byc płacona wcześniej niz wystawiona faktura, która zawiera całość transakcji. Wtedy wystawca faktury zaliczkę wpisuje z minusem i resztę wartości faktury. W podsumowaniu, jako zobowiąznie pojawia się wartość zmniejszona o zaliczkę.
Dobrze jest mieć wyszczególnione konto na zaliczki z faktur.

konto usunięte

Temat: faktura zaliczkowa i rozliczeniowa

Panie Darniuszu i Pani Anno dziekuje za pomoc.

rozwiazanie Pana Dariusza jest chyba prostsze
ale jesli moge to w razie czego i na przyszlosc z checia dopytam sie o mozliwosc o jakiej wspomina Pani Anna.

1. czy jest jakies ograniczenie co do tej zasady o ktorej Pani wspomina? jak pisalam pierwszy raz mam podzielone platnosci i zapowiada sie ze bedzie sie zdarzac coraz czesciej wiec przyda sie mi i byc moze innym.

do tej pory jednyną zasadą jaką w takim przypadku znalismy, była ta ze jest tydzien na wystawienie faktury na kwote x od czasu kiedy klient wpłaci tę x zaliczke na podstawie faktury proformy.

2. czy dobrze rozumiem ze zasada o ktorej Pani mowi daje mozliwosc wystawienia faktury po wykonaniu calej pracy na całą kwote? i byc moze niezaleznie od czasu jaki mija od wplaty zaliczki?

3. czy jesli zamkniecie projektu przedluzyloby sie np. do 2 tygodni czy 5 miesiecy to czy ta zasada wciaz jest mozliwa do wykorzystania?

czy sa ograniczenia czasowe [np. nie mozna tego zrobic pozniej niz tydzien, miesiac, czy 4 miesiace od daty wplay zaliczki przez klienta]?

4. czy klient nie bedzie mial problemu z zaksiegowaniem takiej faktury jako calosc skoro placil kilka dni, tygodni czy miesiecy temu?

5. bede takze wdzieczna za dopowiedzenie tego zapisu 'z minusem'?

czy dobrze rozumiem ze jeśli usluga kosztowala 10 zl

to wpisujemy [-?] 5 zl z tym minusem [jako te 50% z zaliczki]
a pod tym jako jakby druga wartosc te wlasciwa jaka pozostała do zaplaty czyli drugie 5 zl?

czy moze tresc wypelniamy normalnie jak fakture tradycyjna, na 10 zl ale w podsumowaniu piszemy jw. albo sama wartosc jaka faktycznie zostala do zaplaty?

[nasze faktury maja 2 czesci: pierwsza ta ogolna z trescią zaplaty, o przedmiocie zamowienia, netto, vat, itd.
a druga tabela dotyczy podsumowania jak nr konta, jeszcze raz wpisanie naleznosci do wplaty na konto]

gdzie wiec i jak ten minus umieszczamy oraz obie te naleznosci [zaliczke i pozostala należnosć albo calosc?]

przepraszam za rozwlekanie :))) ale taka mozliwosc to dla mnie nowosc, byc moze bardzo przydatna [zwl. jesli nie ma ograniczenia czasowego] i naprawde jestem bardzo ciekawa tego rozwiazania.

dziekuje raz jeszcze za dotychczasowa i ewentualna dalsza pomoc
miłego dnia

konto usunięte

Temat: faktura zaliczkowa i rozliczeniowa

Na wystawienie faktury zaliczkowej ma się 7 dni od daty wpływu zaliczki. Zarówno faktura zaliczkowa, jak i "zwykła" faktura powoduje ten sam skutek prawny. Tylko faktura PRO-FORMA nie nakłada obowiązku podatkowego i jest tzw. szablonem faktury, którą wystawia się po urególowaniu należności wynikających z PRO-FORMY.

Po fakturze zaliczkowej wystawia się fakturę rozliczeniową, która może wyglądać:

1. Tylko różnica między wartością całej usłgi/towaru, a wpłaconą zaliczką,

albo

2. Faktura zawiera dwaie pozycje w pierwszej wpisuje się całą wartość usługi/towaru, a w drugiej wartość wpłaconej zaliczki z "-". Dodatkowo podaje się nr faktury zaliczkowej i datę wystawienia, żeby wszystko było jasne dla jednej i drugiej strony.

Jeżeli wartość całej usługi/towaru pokrywa się z wystawioną fakturą zaliczkową, to nie wystawia się faktury rozliczeniowej.

Następna dyskusja:

Faktura zaliczkowa i co dalej




Wyślij zaproszenie do