Temat: dyski do macierzy dyskowej (ST)
Robert Adam Okulski:
Paweł Architekt:
A może by tak zacząć od ceny zakupu albo ceny nabycia jednego dysku?
jednego ? a mnie się wydaje że ktoś kupił 8 jednocześnie. jezeli 4 z nich pójdą na wymiane do macierzy to raczej 4xcena 1go dysku ?
chyba ze je na magazyn i wymieniać po 1 w razie potrzeby, ale obawiam się że niejednorodne dyski nie odpalą
z kolei jak dodatkowe 4 na rezerwę to magazyn wtedy....
Może i kupił 8 jednocześnie ale faktura zwiera cenę jednostkową a nie wydaje mi się że to komplet do łącznego stosowania (przynajmniej nie wyczytałem tego z forum).
dyski nie sa integrala czescia ale tez nie sa przeznaczone jedynie do tej macierzy.
Dlatego uważam, że jeżeli cena jadnostkowa dysku nie przekracza 3 500,00 zł to podatnik ma pełne prawo zaliczyć taki wydatek do KUP w miesiącu oddania do używania (jeżeli działają odrębnie) albo przyjąć na środki trwałe i jednorazowo dokonać odpisu amortyzacyjnego (art. 16d ust. 1 art. 16f ust.3 UPDOP).
jeżeli zostaną trwale dołączone do macierzy głównej która jest odrębnym środkiem trwałym traktowanym jako zespół (łącznie z częściami peryferyjnymi) to zachowując logikę dotychczasowych działań zwiększeniu ulec powinna wartość początkowa środka trwałego (było by to wygodniejsze dla celów bilansowych - wskazane jest wpisać w polityce rachunkowości kiedy środek trwały uznaje się za ulepszony - limity kwot).
Chociaż jeżeli wydatki na ulepszenie nie przekraczają 3 500,00 zł to dla celów podatkowych nie ma obowiązku zwiększania wartości początkowej środka trwałego .
Jeżeli są to części zapasowe to zapasy i czekamy aż je wykorzystamy.
Każde rozwiązanie ma swoje konsekwencje: wysokość podatku dochodowego, suma bilansowa, wynik finansowy. Trzeba okrślić jaki cel ma być osiągnięty.