Temat: Diety krajowe i zagraniczne - podróż służbowa
Witam ponownie :)
Poniżej obiecany artykuł, pochodzi z serwisu Volters, ale nie wiem czy mogę ujawniać nazwisko autora, więc nie będę
Pytanie
Pracownik był w podróży od 13.05 do 16 maja 2007, podróż przedstawiała się następująco:
13.05 wyjazd z miejsc Koźmin o godz. 15.30 Warszawa 20.00
z Warszawy 20.00 wylot do Amsterdamu - 22.15
Powrót z Amsterdamu 16 maja 2007 - Wrocław 13.50 - Koźmin 15.30.
Wyżywienia:
- 13 maja 2007 nie było wyżywienia
- 14 maja 2007 zapewniono śniadanie, obiad, kolację
- 15 maja 2007 zapewniono śniadanie i obiad
- 16 maja 2007 zapewniono śniadanie
W jaki sposób prawidłowo rozliczyć delegację, po jakim kursie należy rozliczyć?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2007 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie
Zgodnie z ww. przepisami w podróży:
1) krajowej - należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania,
2) zagranicznej - czas pobytu pracownika poza granicami kraju liczy się przy podróży odbywanej środkami komunikacji:
- lądowej - od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju;
- lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;
- morskiej - od chwili wyjścia statku (promu) z portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do portu polskiego.
Czas trwania podróży ustalony w powyższy sposób stanowi podstawę do obliczenia przysługującej diety w następujący sposób:
Państwa pracownik przebywał:
a) w podróży krajowej 6,5 godziny, czyli
- 13.05 godz. 15.30 - 20.00,
- 16.05 godz. 13.50 - 15.30
b) w podróży zagranicznej 65 godzin 50 min.
- 13.05 godz. 20.00 - 16.05 godz. 13.50
Do chwili rozpoczęcia i zakończenia delegacji zagranicznej część podróży służbowej pracownik odbywa na terenie kraju. Na tym etapie podróży pracownik nie rozlicza delegacji według zasad określonych w r.p.k.
Aby ustalić dietę, musimy wiedzieć ile dni (dób) trwała część zagraniczna.
W analizowanym przykładzie mamy do czynienia z 2 pełnymi dobami 17 godzinami 50 min.(niepełna doba trwająca ponad 12 godzin, a więc należy ją wypłacić w pełnej wysokości). Wysokość diety dla podróży służbowej w Holandii wynosi 42 euro.
Pracownikowi przysługiwałaby dieta w wysokości 126 euro (3 * 42 euro), jeśli nie otrzymywałby wyżywienia.
Natomiast w sytuacji, jeżeli pracownik miał zapewnione tylko częściowe wyżywienie, ma prawo do diety w następującej wysokości:
1) 15% diety - na śniadanie,
2) 30% diety - na obiad,
3) 30% diety - na kolację,
4) 25% diety - inne wydatki.
Pracownikowi, który otrzymuje za granicą bezpłatne całodzienne wyżywienie lub gdy wyżywienie opłacone jest w cenie karty okrętowej (promowej), przysługuje 25% diety.
W związku z tym za dzień:
- 13.05 należy wypłacić 30% diety na kolacją, gdyż nie otrzymał wyżywienia, natomiast podróż zagraniczna rozpoczęła się o godz. 20, a za część krajową podróży pracownik otrzymał należną dietę;
- 14.05 dieta przysługuje w wysokości 25%, gdyż pracownikowi zapewniono całodzienne wyżywienie;
- 15.05 należy wypłacić 30% diety na kolację;
- 16.05 należy wypłacić 30% diety na obiad.
Obliczmy teraz diety za część krajową:
- część krajowa (I) trwała dnia 13.05 pomiędzy godzinami 15:30 a 20:00 (4 godziny i 30 minut),
- część krajowa (II) trwała dnia 16.05 pomiędzy godzinami 13:50, a 15:30 (1 godzinę i 40 minut). Aby ustalić dietę, musimy wiedzieć ile dni (dób) trwała łącznie część krajowa.
W analizowanym przykładzie mamy do czynienia z czasem 6 godzin 10 min.
Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) krajowej do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:
1) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę i wynosi:
a) do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
b) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;
Pracownikowi przysługuje, więc dieta w wysokości 23 zł (2*1/2 z 23 zł).
Następnie należy ustalić całkowitą kwotę do wypłaty tytułem delegacji, a więc zsumowanie należności za część krajową z zagraniczną i odjęcie od kwoty wypłaconej zaliczki (jeśli taka była dokonana).
1. część krajowa - 23 zł
2. część zagraniczna - (3*30%*42 euro) (1*25%*42 euro) = 37,80 euro 10,5 euro = 48,30 euro
Jeśli pracownik nie miał zapewnionego noclegu, wówczas za nocleg przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem hotelowym, w granicach ustalonego na ten cel limitu na nocleg określonego w załączniku do rozporządzenia dotyczącego zagranicznych podróży służbowych pracowników sfery budżetowej. Limit ten wynosi 103 euro. W razie nie przedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu.
Proszę pamiętać, iż pracownik odbywający zagraniczną podróż służbową powinien otrzymać od pracodawcy zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży i pobytu poza granicami kraju. Za zgodą pracownika zaliczka może być wypłacona w walucie polskiej w wysokości stanowiącej równowartość zaliczki przysługującej mu w walucie obcej.
Wysokość zaliczki ustala pracodawca, biorąc pod uwagę koszty przejazdów, omówione ryczałty, a także diety i noclegi. Te ostatnie oblicza się, uwzględniając planowany czas trwania delegacji zagranicznej oraz określone w załączniku do rozporządzenia: stawkę diety i wysokość limitu hotelowego przewidziane dla kraju docelowego.
Natomiast na pracowniku spoczywa obowiązek rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej w terminie 7 dni od jej zakończenia. Rozliczenia kosztów podróży należy dokonać w walucie otrzymanej zaliczki albo w walucie wymienialnej.
Rozliczenia delegacji zagranicznej można dokonać w walucie wypłaconej pracownikowi zaliczki lub w dowolnej walucie wymienialnej (również w walucie polskiej). Poszczególne wydatki w trakcie podróży zagranicznej rozlicza się zazwyczaj według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu, przy czym nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co to jest dzień poniesienia kosztu. Zazwyczaj koszty rozlicza się zgodnie z kursem z dnia rozliczenia delegacji albo według średnich kursów NBP, właściwych dla każdego dnia poniesienia kosztu w czasie trwania delegacji.