Aleksandra W.

Aleksandra W. samodzielny ksiegowy
(siedze w
VAcie,grzebię w
PITach,lic...

Temat: DG zawieszenie, wznowienie i likwidacja

Helo miłośnicy ksiegowości, mam kilka pytań dot. ww. tematu, jesli ktos się orientuje to bardzo prosze o pomoc:
Otóż,gość prowadził firmę do dnia 27.01.2009 - data zawieszenia, nie mógł zlikwidowac ponieważ miał środek trwały - autobus,likwidacja nie wchodzila w grę, ponieważ był duży zwrot Vatu za zakup, dziś 15.06 udało mu sie sprzedać środek trwały (ma 7 dni na wystawienie faktury),czy:
- musi odwiesić działalność aby wystawić fakture vat sprzedażową? np. na jeden dzień, a drugiego zlikwidowac firmę? co w takim przypadku z ZUS?
- czy może na zawieszonej działalności wystawić fakture i zlikwidowac działalność??

No nie wiem jak "ugrysc" ta sprawe, prosze o pomoc - będę zobowiązana!
Katy Eriksson

Katy Eriksson Ekonomiassistent,
Biuro

Temat: DG zawieszenie, wznowienie i likwidacja

Czesc
Apsolutnie nie mozesz wystawiac faktur przy zawieszonej dzialalnosci odwiesc na jeden dzien, sprzedaj, zadeklaruj sprzedaz,Vat, deklaracja do ZUS skladki spoleczne za jeden dzien a zdrowotna nie podzielna calosc i zamnij firme.

konto usunięte

Temat: DG zawieszenie, wznowienie i likwidacja

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

Art. 14a. 1. Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

2. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

3. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

4. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:

1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;

4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;

5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;

6) ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;

7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Zawiszony przedsiębiorca ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, uważam że ma obowiązek wystawić fakturę i rozliczyć vat w deklracji za okres rozliczeniowy . Nie ma to miom zdaniem wpływu na składki ZUS. Musi rozliczyć ewentualny podatek dochodowy.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: DG zawieszenie, wznowienie i likwidacja

POdatnik może sprzedać środek trwały, rozliczyć się VAtu za miesiąc, w którym dokonał sprzedaży śT, a z dochodowego musi rozliczyć sie w rozliczeniu rocznym. Następnie może już spokojnie się wykreślić z ewidencji działalności gospodarczej.
Aleksandra W.

Aleksandra W. samodzielny ksiegowy
(siedze w
VAcie,grzebię w
PITach,lic...

Temat: DG zawieszenie, wznowienie i likwidacja

Ślicznie dziękuje za wszystkie odp.

Sprawa zostala rozwiazana w nastepujacy sposób:
- gość nie musiał odwieszac działalności, wystawił fakture na sprzedaz srodka trwalego - odprowadzil VAT i pod.dochodowy - lecz skaldajac deklaracje vat-7 powołal sie na art.14a o swobodzie dzial.gosp. (ukłony dla Artura) i nastepnego dnia zlikwidował dzialanosc - i wszystko jest OKI!!

Jeszcze raz dzięki!!!

Temat: DG zawieszenie, wznowienie i likwidacja

Witam,
nie chcę zaczynać nowego tematu, więc podepnę się pod ten istniejący...
Dziewczyna chce zamknąć działalalność, więc w jej imieniu proszę o pomoc w wyjaśnieniu kilku kwestii, tzn.:
1. rozliczenie środków trwałych:
- telefon (faktura na firmę), który leży dawno w szufladzie, bo właściciel kupił nowy (nowy telefon nie jest środkiem trwałym w działalności)
- drukarka ("wciągnięta" do firmy)- zesputa, od 2 lat leży w piwnicy
- komputer (również "wciągnięta" jako środek trwały, ale od jakiegoś czasu stoi bezużyteczny, bo kupiła nowy komputer - bez faktury, bo w trakcie zawieszenia działalności, laptop nie został więc zakwalifikowany jako środek trwały)
- aparat fotograficzny (włączony jako środek trwały do firmy).

Czy na zepsuty sprzęt wystarczą protokoły zniszczenia (sprzęt wyrzucić do kontenerów, które są podstawiane m.in. w dużych centrach handlowych)? Co ze środkami trwałymi, które chce zatrzymać (np. aparat) po zakończeniu działalności?

2. rozliczenie materiału do wyrobu biżuterii (dziewczyna hobbistycznie robi biżuterię i rozszerzyła działalność, żeby w hurtowaniach płacić taniej) - w hurtowniach wystawiali jej faktury, ale biżuterię robiła nie na sprzedaż, więc nie uwzględniała tych faktur w KPiR.
Czy więc musi to jakość rozliczyć, skoro faktury nie zostały uwzględnione w KPiR?

3. zeznanie roczne - czy jeśli kończy się działalność np. w sierpniu to pit należy rozliczyć od razu czy czekać na koniec roku i rozliczyć go z umową o pracę.

Z góry dziękuję za pomoc.
Izabela S.

Izabela S. Księgowa,
Certyfikat księgowy
Nr 64506/2014

Następna dyskusja:

zawieszenie/likwidacja firmy




Wyślij zaproszenie do