Piotr Rybicki

Piotr Rybicki Biegły rewident,
poprowadzę (ale nie
zorganizuje)
szkolen...

Temat: część składowa (peryferyjna) a obniżenie wartości...

Jakie są Wasze doświadczenia/stanowisko w zakresie obniżania wartości początkowej środka trwałego w przypadku likwidacji części składowej lub peryferyjnej.
Chodzi mi o zapisu art. 16g pdop

16. W razie trwałego odłączenia od danego środka trwałego części składowej lub peryferyjnej wartość początkową tego środka zmniejsza się, od następnego miesiąca po odłączeniu, o różnicę między ceną nabycia (kosztem wytworzenia) odłączonej części a przypadającą na nią, w okresie połączenia, sumą odpisów amortyzacyjnych obliczoną przy zastosowaniu metody amortyzacji i stawki amortyzacyjnej stosowanej przy obliczaniu odpisów amortyzacyjnych tego środka trwałego.
17. Jeżeli odłączona część zostanie następnie przyłączona do innego środka trwałego, w miesiącu połączenia zwiększa się wartość początkową tego innego środka o różnicę, o której mowa w ust. 16.

Dotychczas wszystkie interpretacje mówiły, że obniża się tylko w przypadku gdy się dołączy do innego środka trwałego.
Jednak ostatnio przeczytałem (w GOFIN) inne stanowisko (ono poniżej).
Jakie jest ważne zdanie w tej kwestii?

"Amortyzacja budynku - odłączenie części składowej lub peryferyjnej
Spółka z o.o. dokonała rozbiórki części używanego budynku magazynowego. Czy powoduje to konieczność korekty wartości początkowej stanowiącej podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych?

Odpowiedź jest uzależniona od rozstrzygnięcia kwestii, czy w konkretnym przypadku ma miejsce:

1) trwałe odłączenie części składowej lub peryferyjnej środka trwałego (budynku), czy też

2) likwidacja części budynku, przy której nie dochodzi do trwałego odłączenia części składowej lub peryferyjnej.

Przepisy podatkowe wprowadzają bowiem obowiązek korekty wartości początkowej środka trwałego w wyniku zaistnienia zdarzeń związanych z trwałym odłączeniem od danego środka trwałego części składowej lub peryferyjnej (art. 16g ust. 16 i 17 ustawy o PDOP). Zmniejszenia podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy dokonać jedynie wówczas, gdy część składowa lub peryferyjna danego środka trwałego zostanie trwale od niego odłączona.

W ustawie podatkowej nie ma definicji części składowej i peryferyjnej, ale opierając się na przepisach prawa cywilnego można przyjąć, iż częścią składową jest wszystko, co nie może być odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości (art. 47 § 2 K.c.), a częścią peryferyjną jest rzecz potrzebna do korzystania z rzeczy głównej zgodnie z jej przeznaczeniem, pozostająca z nią w związku odpowiadającym temu celowi (art. 51 K.c.). W odniesieniu do budynku, opierając się na objaśnieniach zawartych w Klasyfikacji Środków Trwałych, można przyjąć, iż instalacje wbudowane w konstrukcję budynku (np. sygnalizacyjne) oraz obiekty pomocnicze (np. ogrodzenie) stanowią część składową lub peryferyjną.

W takim przypadku, w razie trwałego odłączenia od budynku tych części składowych lub peryferyjnych, wartość początkową budynku należałoby zmniejszyć - od następnego miesiąca po odłączeniu - o różnicę między ceną nabycia odłączonej części a przypadającą na nią, w okresie połączenia, sumą odpisów amortyzacyjnych.

Jeżeli trwale odłączona, nie w pełni umorzona część składowa lub peryferyjna zostanie zlikwidowana, wobec braku regulacji podatkowych normujących przeciwnie te kwestie, należy stosować odpowiednio przepisy ustawy dotyczące likwidacji środków trwałych. A zatem wartość tej zlikwidowanej części, o którą zmniejszono wartość początkową budynku, byłaby w pełnej wysokości kosztem podatkowym. Obecnie nie ma również przeszkód, aby zaliczyć tę wartość do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ogólnej definicji kosztu podatkowego, którym jest nie tylko koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, ale każdy inny koszt służący zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, a właściwa gospodarka składnikami majątku, w tym utrzymanie ich w należytym i bezpiecznym stanie, ma na celu zrealizowanie tych ogólnych wartości.

W przedstawionej kwestii należy jednak zauważyć, iż rozebranie niewielkiej części używanego budynku magazynowego nie wiąże się z odłączeniem części składowej lub peryferyjnej, ponieważ z pytania nie wynika, aby likwidacja dotyczyła odrębnych instalacji lub obiektów pomocniczych. W takim przypadku, przy likwidacji części budynku, przy której nie ma miejsca trwałe odłączenie części składowej lub peryferyjnej, nie dochodzi do zmniejszenia wartości początkowej budynku. W ustawie podatkowej nie stosuje się pojęcia "częściowa" likwidacja środka trwałego, a zatem jeżeli likwidacja części budynku nie jest związana z likwidacją części składowej lub peryferyjnej tego budynku, to nie występuje również kwestia korygowania podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ale też nie będzie rozpoznawana jako koszt podatkowy trudna do wyceny wartość części likwidowanego budynku."