Beata S.

Beata S. księgowa

Temat: co z rozliczeniem imprezy integracyjnej dla pracowników???

firma w ktorej pracuje zorganzowala wyjazd konferencyjny dla pracowników (ok 38 osób). z wyjazdem oczywiscie sa zwiazane pewne koszty. faktura za kulig, pobyt w osrodku SPA, transport. Jak rozliczacie takie wyjazdy? czy to reprezentacja czy zfsś?
co zrobic by wrzucić to w koszty i nie kwalifikowac do przychodu pracownika.
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: co z rozliczeniem imprezy integracyjnej dla pracowników???

(interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 października 2008 r., nr ILPB1/415-507/08-3/RP, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)

„(…) Wnioskodawca organizuje dla swoich pracowników imprezy integracyjne, finansując je ze swych środków obrotowych. Celem organizowanych imprez jest stworzenie właściwej atmosfery pracy, sprzyjanie integracji zatrudnionych przez Wnioskodawcę pracowników oraz wzmocnienie ich więzi z firmą. Imprezy te mają charakter otwarty, zatem każdy pracownik może w nich uczestniczyć, niemniej udział w nich ma charakter całkowicie dobrowolny. Wnioskodawca sporządza co prawda listy pracowników uczestniczących w przedmiotowych imprezach integracyjnych, niemniej jednak nie jest możliwe sprecyzowanie, czy i w jakim stopniu osoby te skorzystały z konkretnych świadczeń.

(…) Czy umożliwienie pracownikom udziału w imprezach integracyjnych organizowanych przez Spółkę powoduje powstanie po stronie tych pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przychodami, z szeroko rozumianego stosunku pracy, są więc wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń pieniężnych w naturze, bądź ich ekwiwalenty - bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Z powyższego wynika, iż przychodem ze stosunku pracy nie jest jedynie wynagrodzenie za pracę, ale także inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia, czy też świadczenia częściowo odpłatne. Do nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych na rzecz pracownika związanych ze stosunkiem pracy zalicza się między innymi różnego rodzaju wyjazdy o charakterze imprez integracyjnych.

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatnego nie jest rzecz lub usługa wchodząca w zakres działalności pracodawcy, wartość pieniężną tego rodzaju świadczenia ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b ustawy. Stąd też, w sytuacji usług zakupionych przez pracodawcę, wartość pieniężną tych świadczeń ustala się według cen zakupu.

(…) W złożonym wniosku Wnioskodawca podkreśla, iż nie jest możliwe przyporządkowanie konkretnej kwoty do poszczególnych uczestników organizowanej imprezy integracyjnej. Jednakże, zdaniem tutejszego Organu, istnieje możliwość zindywidualizowania tych świadczeń. Fakt, iż przedmiotowe świadczenie kierowane jest do wszystkich pracowników, nie wyklucza możliwości określenia przychodu otrzymanego przez konkretną osobę - uczestnika spotkania integracyjnego. Wnioskodawca, jako pracodawca, jest w stanie określić, którzy pracownicy brali udział w imprezie.

W przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, możliwym jest wyliczenie, jaki koszt został poniesiony w związku ze zorganizowaniem imprezy integracyjnej, a także dokładne określenie ilości i nazwisk osób w niej uczestniczących. Wobec tego można ustalić wartość świadczeń i przyporządkować je poszczególnym pracownikom (podkreśl. red.).

Odnosząc powyższe do przedstawionych uprzednio przepisów należy stwierdzić, że - z uwagi na możliwość zindywidualizowania otrzymanych przez pracowników świadczeń - wartość tych świadczeń stanowi dla pracowników źródło przychodu, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (…)”

A propos aspektów podatkowych:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF i art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.

Wydatki na integrację pracowników niewątpliwie zwiększają więzi między pracownikami, poprawiają atmosferę w pracy, a w konsekwencji zwiększają efektywność ich pracy. Mają zatem pośredni wpływ na osiągnięcie przychodów i mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Przy czym kosztem uzyskania przychodów są zarówno wydatki na imprezę integracyjną, jak i wydatki na integracyjne wyjazdy pracowników (jeżeli nie mają charakteru socjalnego). Takie też stanowisko prezentują organy podatkowe, np. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2008 r., nr ITPB3/423-249/08/AW uznała, że:

„(…) wydatki poniesione na rzecz pracowników ze środków obrotowych w związku z organizacją dla nich wycieczki integracyjnej są związane pośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (Spółką), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy, a to przełoży się na wysokość osiąganych przez Spółkę przychodów.

W związku z powyższym należy uznać, iż zachodzą przesłanki uprawniające do zaliczenia wydatków Spółki poniesionych na zorganizowanie wycieczki integracyjnej dla Jej pracowników finansowanych ze środków obrotowych firmy do kosztów uzyskania przychodów, na warunkach art. 15 ust. 1 ustawy. (…)”

Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju wydatki na rzecz pracowników muszą mieć cel integracyjny. Dodajmy, iż organy podatkowe wyjaśniają, że jeżeli celem spotkania jest jedynie konsumpcja i przebywanie w swojej obecności, to poniesione wydatki nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (WSA w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 4283/06 oraz Izba Skarbowa w Bydgoszczy):

„(…) jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie wycieczki integracyjnej mającej na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak wycieczka nie służy takiemu celowi, a przebywanie pracowników ze sobą czy konsumpcja są celem samym w sobie, to w takim przypadku nie można uznać, iż wydatki poniesione na organizację takiej imprezy mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów (podkreśl. red.). (…)”

Zauważmy, że zastosowanie tego w praktyce nie będzie możliwe, bo jakie przyjąć kryterium, jak odróżnić, że spotkanie miało wyłącznie cel przebywania ze sobą? A ponadto przecież takie przebywanie ze sobą też integruje. Tak więc nie jest zrozumiałe takie dodatkowe zastrzeżenie.Małgorzata G. edytował(a) ten post dnia 29.01.09 o godzinie 12:29

Temat: co z rozliczeniem imprezy integracyjnej dla pracowników???

Z każdej imprezy integracyjne moja firma się rozlicza a rozliczeniami u nas zajmuje się biuro Gama na Białołęce w Warszawie - zaufane biuro rachunkowe, z którym nigdy nie było problemów.



Wyślij zaproszenie do