Artur D. Freelancer
konto usunięte
Temat: BIURO RACHUNKOWE - wymogi
Może to być umowa o pracę, umowa zlecenie już pewności nie mam, a wymiar nie ma znaczenia. Mogą też zlecić biuru rachunkowemu ;)konto usunięte
Temat: BIURO RACHUNKOWE - wymogi
Artur Tadeusz D.:
Działalność usługową w zakresie prowadzneia ksiąg rachunkowych mogą prowadzić osoby prawne, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jak to się ma do rzeczywistości, czy musi taka osoba być zatrudniona w firmie i w jakim wymiarze?
Ustawa o rachunkowości:
Art. 76a. 1. Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, polegającą na świadczeniu usług w zakresie czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6.
2. Przedsiębiorcy, wykonujący działalność, o której mowa w ust. 1, są również uprawnieni do wykonywania działalności, obejmującej:
1) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,
2) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie
- w zakresie określonym odrębnymi przepisami.
3. Działalność, o której mowa w ust. 1 i 2, mogą wykonywać:
1) przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
2) pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
4. Uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są, z zastrzeżeniem ust. 6, osoby posiadające certyfikat księgowy, osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych.
5. Osoby, o których mowa w ust. 4, mogą przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, korzystać z pomocy osób nieuprawnionych w rozumieniu ust. 4. W takim przypadku zobowiązane są zapewnić stały i bezpośredni nadzór nad wykonywaniem tych czynności.
W praktyce oznacza to, że przełożonym osób księgujących musi być ktoś z certyfikatem. Czyli dla dużego biura rachunkowego wystarczy jeden "główny księgowy" z certyfikatem i może mieć 200 księgowych bez uprawnień (no, chyba że ktoś będzie się spierał, że jedna osoba nie jest w stanie zapewnić stałego i bezpośredniego nadzoru dla 200 osób).
A "stały i bezpośredni nadzór" oznacza, że praca jest wykonywana na zasadach umowy o pracę (nosi znamiona) - więc IMO odpadają tutaj dla podwładnych umowy zlecenia i o dzieło (jeżeli nie mają certyfikatu).
IMO nie ma znaczenia, na jakiej umowie jest ten "certyfikowany" księgowy - może być kontrakt managerski, UoP, zlecenie.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 18.01.09 o godzinie 23:44
Podobne tematy
-
Księgowość nudna? A może... » Biuro rachunkowe, potrzebna doświadczona osoba w... -
-
Księgowość nudna? A może... » Biuro Rachunkowe Marki Warszawa -
-
Księgowość nudna? A może... » Kupię biuro rachunkowe -
-
Księgowość nudna? A może... » idealne biuro rachunkowe -
-
Księgowość nudna? A może... » Poszukiwane biuro rachunkowe -
-
Księgowość nudna? A może... » Biuro rachunkowe? Tradycyjna Księgowość? a może połączyć... -
-
Księgowość nudna? A może... » Nierzetelne biuro rachunkowe -
-
Księgowość nudna? A może... » biuro rachunkowe/usługi księgowe dla... -
-
Księgowość nudna? A może... » Biuro rachunkowe czy księgowość internetowa? -
-
Księgowość nudna? A może... » Biuro rachunkowe - brak umowy. -
Następna dyskusja: