konto usunięte

Temat: Zapis księgowy

Czy zapis księgowy w dzienniku może być ciągły na przestrzeni kilku lat? Czy tylko w roku obrotowym? Czy, gdy w roku 2010 zapis księgowy kończy się na numerze np.915, a w 2011 zaczyna się od 916 to jest to OK? Dzięki za odpowiedzi.
Zbigniew G.

Zbigniew G. Fund Accounting
Supervisor

Temat: Zapis księgowy

Najpierw cytat z uor.:
Art. 14. 1. Dziennik zawiera chronologiczne ujęcie zdarzeń, jakie nastąpiły w danym okresie sprawozdawczym. Bez względu na technikę prowadzenia ksiąg rachunkowych dziennik powinien umożliwiać uzgodnienie jego obrotów z obrotami zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej.
2. Zapisy w dzienniku muszą być kolejno numerowane, a sumy zapisów (obroty) liczone w sposób ciągły. Sposób dokonywania zapisów w dzienniku powinien umożliwiać ich jednoznaczne powiązanie ze sprawdzonymi i zatwierdzonymi dowodami księgowymi.
3. Jeżeli stosuje się dzienniki częściowe, grupujące zdarzenia według ich rodzajów, to należy sporządzić zestawienie obrotów tych dzienników za dany okres sprawozdawczy.
4. Przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera zapis księgowy powinien posiadać automatycznie nadany numer pozycji, pod którą został wprowadzony do dziennika, a także dane pozwalające na ustalenie osoby odpowiedzialnej za treść zapisu.

Rozpoczynanie numerowania dokumentów w dzienniku wraz z rozpoczęciem nowego roku nie jest wymogiem w świetle przytoczonych przepisów. Ja w swojej dotychczasowej praktyce spotkałem się z systemami komputerowymi, które ciągłość rozumieją w ten sposób, że numerują dokumenty bez względu na rozpoczęcie nowego okresu (roku) sprawozdawczego, czyli tak jak w Pani pytaniu. Nie było to kwestionowane podczas audytu.



Wyślij zaproszenie do