Temat: korekta 30-krotnosci

pracownik pracuje i w jego zakładzie pracy nigdy nie osiągnie przekroczenia 30-krotności. w lipcu zachorował i zostało to rozliczone. w listopadzie zus przysłał info, że w maju ma ograniczoną podstawe bo ma inne zatrudnienia i żeby mu zwrócić składki. składki zwrócono, a co powinno się stac ze zwolnieniem - korygujemy? wyliczamy nową podstawę?
Anna S.

Anna S. Specjalista ds. kadr
i płac, (szukam
nowych wyzwań)

Temat: korekta 30-krotnosci

Sławomir S.:
składki zwrócono, a co powinno się stac ze zwolnieniem - korygujemy? wyliczamy nową podstawę?

Z wypłaconym zwolnieniem lekarskim nie robimy nic. 30-krotność nie ma wpływu na podstawy zasiłkowe. Tak w dużym uproszczeniu, to podstawa jest wyliczana ze składników oskładkowanych, pomimo przekroczenia 30-krotności to w dalszym ciągu są to składniki oskładkowane (dalej jest płacona składka chorbowa i wypadkowa).

Temat: korekta 30-krotnosci

nie wiem czy dobrze sie zrozumeiliśmy. składniki oskładkowane wchodzące do podstawy są pomniejszane o faktycznie zapłacony zus. inny jest w miesiącu gdy nie ma ograniczenia a inny gdy ono jest. i tak jak pisałem jeżeli ograniczylibysmy mu odrazu w maju 30-krotność to lipcowa choroba byłaby z innej podstawy niż jest z pełnych składek. czy jest jakis przepis żeby nie korygować zwolnienia w sytuacji jaką opisałem. bo wysokość zapłaconych składek ma wpływ na podstawę jaka bedzie w danym miesiacu.
Anna S.

Anna S. Specjalista ds. kadr
i płac, (szukam
nowych wyzwań)

Temat: korekta 30-krotnosci

Przepraszam, faktycznie nie do końca zrozumiałam pytanie.
Sławomir S.:
(...)
czy jest jakis przepis żeby nie korygować zwolnienia w sytuacji jaką opisałem. bo wysokość zapłaconych składek ma wpływ na podstawę jaka bedzie w danym miesiacu.
Nie ma takiego przepisu. Płatnik ma obowiązek wypłacać zwolnienia lekarskie z prawidłowo wyliczonych podstaw zasiłkowych, a w tym przypadku prawidłowe podstawy to te po skorygowanej 30-krotności. Tym samym, w związku ze zmianą wysokości odliczanych składek, ma obowiązek skorygować wypłacone zwolnienia lekarskie.

Jednocześnie, zgodenie z art.19, ust.6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, pracownik ma obowiązek poinformowania płatników o przekroczeniu 30-krotności. Niestety w praktyce właściwie nikt tego nie pilnuje.

"Jeżeli do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek, ubezpieczony jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Za skutki błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiada ubezpieczony."



Wyślij zaproszenie do