konto usunięte

Temat: Woda w mieście na wagę złota. Podstawą dobre planowanie

Adaptacja do zmian klimatycznych staje się dla polskich miast koniecznością. Ich władze i mieszkańcy coraz częściej, nierzadko dotkliwie, przekonują się, że "zmiany klimatyczne" to nie popularne w przestrzeni medialnej czy politycznych przepychankach hasło, ale fakt. Pytanie, co robią i co mogą zrobić, by stawić czoła wyzwaniom, bo jedno jest pewne - tych zmian nie da się zatrzymać. Można jednak przygotować się na nie i reagować tak, by minimalizować ich skutki.[

Powodzie, susza, gwałtowne opady deszczu to zjawiska, które w ostatnich latach stały się elementem naszej codzienności.
Pytanie, czy samorządy są w stanie na nie właściwie reagować i unikać ich niepożądanych skutków.
Jedno jest pewne - to ogromne wyzwanie, ale wobec zachodzących zmian nie można pozostawać obojętnym.
Narzędziem, które niektóre miasta wykorzystują w celu minimalizowania czy zapobiegania konsekwencjom zmian klimatycznych, są plany adaptacji do klimatu. Jak je przygotować, na co zwrócić uwagę, dlaczego warto? Bo co do tego, że warto, nie ma wątpliwości.
- Tak jak zauważamy i coraz bardziej denerwuje nas bałagan w przestrzeni publicznej, tak zaczynamy zauważać dotykające nas coraz mocniej zmiany klimatyczne. Od wielu lat mówi się o tym, naukowcy prezentują w tym temacie różnego rodzaju stanowiska - podobnie zresztą jak my, samorządowcy. Bez względu na podejście, nie da się nie zauważyć, że te zmiany postępują. O konieczności adaptacji do zmian klimatu trzeba natomiast nie tylko mówić, ale trzeba działać, bo te zmiany nie wyhamują - mówił Ireneusz Czech, wójt gminy Kochanowice i koordynator Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Jak zaznaczała uczestnicząca w konwencie dr inż. arch. Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, zmiany są nie tylko negatywne i należy umieć wykorzystać swoisty, pozytywny, bonus, jakie z sobą niosą.

- Oczywiście nadrzędnym wątkiem jest to, żeby zmiany przekuć w tworzenie nadrzędnej jakości życia i zwrócić uwagę na zagadnienia środowiska przyrodniczego, bo ten element w tym aspekcie jest najważniejszy - podkreślała.

"Polskie" zagrożenia
Każde miasto mierzy się ze specyficznymi dla swojej struktury i uwarunkowań zagrożeniami klimatycznymi. Polska jest bardzo zróżnicowana pod tym kątem. Wśród ekstremalnych zjawisk pogodowych dotykających kraj są wysokie temperatury (notuje się regularny wzrost średniej rocznej temperatury, w okresie 1951-2010 zaobserwowana różnica wynosi 1,2 stopnia Celsjusza) czy nawalne deszcze (zwiększone opady roczne o 10-15 proc.).

Powodzie, podtopienia, susze - to bezpośrednie zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców, ich sytuacji mieszkaniowej i infrastruktury miast. Zmiany klimatu niosą za sobą również problem deficytu wody i rozwoju gatunków inwazyjnych, stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi. Przyrost liczby zachorowań związany jest również m.in. z falami upałów - wyniki badań prowadzonych w Polsce dowodzą wzrostu śmiertelności z powodu chorób układu krążenia na poziomie ok. 18 proc. w efekcie ekstremalnie wysokich temperatur.

Czytaj też: Źle bez śniegu. Może nas czekać rekordowo suchy rok ...

https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/wod...