Anna Sałata Absolwent, AGH
Temat: Źródło ciepła w układzie ORC
Dzień Dobry wszystkim.Mam problem z projektem na uczelnie a mianowicie. Potrzebuje opracować projekt wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z wykorzystaniem biomasy (a konkretniej słomy) dla budynku użyteczności publicznej. Czytając na ten temat postanowiłam wykorzystać układ ORC. Już go nawet dobrałam, z danych projektowych zapotrzebowanie na energie elektryczną kształtuje sie na poziomie 30kW, do tego dobrałam układ ORC 50kW po konsultacji z profesorem stwierdził ze do tej pory jest ok:). Medium grzewczym układu – R245, 73 litry (R245 pracuje zakresie temperatur od 90st do 140st. Dla maksymalnego wykorzystania mocy przy temperaturze 95 st potrzeba 9,3 listy przepływu źródła ciepła na sekundę) info ze strony producenta.
Moja wiedza i umiejętności tu powoli sie kończą ponieważ nie umiem dobrac źródła ciepła. Profesor zaproponował kocioł parowy. Znowu czytając o nich i używając wiedzy którą posiadam domyślam sie ze konieczny jest wymiennik ciepła para/olej. Ponieważ to podgrzany olej termiczny jest doprowadzany do układu ORC i on ogrzewa czynnik roboczy który paruje i napędza łopatki turbiny. Mam nadzieje ze do tej pory moje rozumowanie jest poprawne?
Troche nie rozumiem po prostu tego "ciągu" ze para woda wytworzona w kotle ogrzewa olej termiczny który ogrzewa czynnik roboczy... Czy para wodna nie może byc tym medium ogrzewającym R245, bez udziału oleju termicznego?.
Nie wiem na jakie parametry mam patrzyć dopierając ten nieszczęsny kocioł parowy?
Mam nadzieje ze jest tu ktoś kto choć trochę ułatwi mi załapanie tego. Z góry dziękuje:)