J
C.
Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...
Temat: Odzyysk ciepła z kogeneracji
Michał K.:
Można wiedzieć jaki jest temat całego projektu jaki Pani wylosowała?
Bo tak mieszamy tematy - agregatu kogeneracyjno, kotła parowego, układu OCR... i żeby zbudować bilans cieplny całego układu dobrze jest znać cały system.
Weronika Zawierucha:
"Jeśli zna Pani właściwości mediów biorących udział, proponuję zacząć od obliczenia mocy cieplnej Q = G*cp*Delta_t, [kW]. " Mediów biorących udział w czym? za czynnik roboczy który chcę ogrzać, przeprowadzić w parę przyjęłam wodę. A o jakich innych mediach Pan mówi? chodzi może o ciecze chłodzące silnik itp? niewiem... mam tu o tyle wygodę dowolności, co jednocześnie problem wyboru spośród szerokiej gamy... w oderwaniu od rzeczywistości pewnie przyjęłabym olej silikonowy, ale któż lał by tyle litrów tak drogiego oleju? (podejrzewam, że w praktyce użyto by mineralnego, ew. innego syntetyku, ale żeby nie było że nie spełnia "czegoś tam" przyjmę silikonowy o przeciętnych własnościach znalezionych w przypadkowej specyfikacji... (mało ambitne, ale ze względu na ograniczony czas nie mogę rozwodzić się nad wszystkimi aspektami).
Nie wiem czy myślimy o tym samym, ale jeśli dobrze zgaduję tok projektu bez znajomości wszystkich elementów instalacji, czy wygląda to mniej więcej tak?
silnik CHP > wymiennik płytowy (20%roztwór glikolu etylenowy chłodzący silnik 95'C->85'C/woda 75'C->85'C), kocioł parowy na spaliny (spaliny 450'C -> 120'C/gorąca woda 85'C -> para 120'C), układ OCR (para/energia elektryczna)?
Abstarahując od zadania Pani Weroniki myślę że warto szczegółowiej przenalizować poruszoną kwestię ciepła odpadowego i jej rzekomej nieopacalności ze wzgledu na niewystarczjace jego temperatury i pograniczone w związku z tym zastosowania.
Myślę że na problem można i należałoby trochę inaczej spojrzeć.
Jeżeli spaliny na wejściu maja 450 'C to na wyjściu do komina mają zwykle temperature ok 150 -300 'C
W zasadzie bez problemów tą temperature możan by obiżać do ok 100C' a nawet 90'C ( jednak tak by nie przekroczyć punktu rosy SO2 ze spalin . Jest to tylko kwestia skonstruowania odpowiednich dodatkowych wyminików ciepła spalinu /powietrze lub /i spaliny /woda.
Ciepłe powietrze można by np. chociaż używać jako ciepłe powietrze podmuchawe podawne do kotła , a takze zimą celem wstępnego podgrzania miału weglowego podwanego do kotła, a w dodatkowym wymieniku wstepnei podgrzewac wode przed właściwym wyminikiem. Razem dzięki tym zabiegom możan by z pewnością zyskać co najmniej 6-10% sprawności.
Ale zastosowanie dodatkowych wyminników i ich koszt można by pokryć całkowicie z dotacji UE na instalacje redukcji emisji spalin ( np metody mokre właśnie wymagają schłodzenaia spalin poniżej 90 'C ( wówczas przy oczyszczniu spalin przestaje być problemem agresywność SO2 w temp ok 82- 83 'C)