konto usunięte

Temat: Jak zbadać uczciwość przyszłego pracodawcy ?

W nawiązaniu do tematu nt uczciwości kandytatów.

Jak sie zabezpieczyć przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracodawcy? Chodzi mi o ewentulną jego rezygnacje z naszej osoby podczas naszego okresu wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy? Czy powszechnym jest wcześniejsze spisywanie umowy o pracę i/lub listu intencyjnego i/lub określenie wysokości ewentulnego "odszkodowania" gdy pracodawca zrezygnuje z naszej pracy?
Jak Wy reagujecie na podobne wątpliwości Waszych potencjalnych pracowników, jakie działania podejmujecie gdy usłyszycie pytanie "Jakie mam gwarancje ze za 3 miesiace mnie zatrudnicie?"

Jestem szalenie ciekawa Waszych rozwiązań ! :)

Pozdrawiam
Agnieszka Styczyńska

Agnieszka Styczyńska HR Director / HR
Manager / Looking
for a job / Open for
n...

Temat: Jak zbadać uczciwość przyszłego pracodawcy ?

Witaj,
my stosujemy list intencyjny, w którym zapisujemy wszystkie najważniejsze postanowienia - stanowisko, wynagrodzenie, od kiedy pracownik zaczyna prace etc. W ten sposób kandydat ma w reku dokument i ma pewność ze zostanie zatrudniony. Nigdy się nie zdarzyło, żeby było inaczej wiec nie wiem z praktyki, co zrobić jeżeli pomimo to firma się z tego zobowiązania nie wywiąże.

Ale wskazówka: teoretycznie list intencyjny = umowa zawarta wczesniej z datą rozpoczecia pracy np. za 3 miesiace. Wiec niby bez roznicy, ale ja stosuję list intencyjny, w którym zabezpieczam się na wypadek gdyby pracownik nie przeszedł wstępnych badań lekarskich (a to w firmie produkcyjnej się zdarza). A nie powinnam zawierac umowy o pracę bez badan wiec list jest lepszy.

Nie wiem czy udało mi sie pomoc? Życzę powodzenia
pozdrawiam,

konto usunięte

Temat: Jak zbadać uczciwość przyszłego pracodawcy ?

Dziękuje za odp Imienniczko ;)

Zastanawiam sie tez nad kwestia ważności dokumentu jakim jest list intencyjny z punktu widzenia prawa. Jakie są konsekwencje jeśli pracodawca nie dotrzyma warunków spisanych w tymże liście? Czy one tez powinny sie tam znaleźć?

Pozdrawiam
Lilianna K.

Lilianna K. HR Business Partner,
AstraZeneca

Temat: Jak zbadać uczciwość przyszłego pracodawcy ?

Zależy w jaki sposób jest napisany, jeśli podstawowe dane - że firma zobowiazuje się zatrudnić Panią X, na stanowisku Y, od dnia Z + czasami jeszcze inne informacje, zgodnie z interpretacją prawnika w przypadku nie wywiązania się z zobowiązania osoba może mieć roszczenia wobec firmy, jeśli stosunek pracy nie nastąpi.
Piotr Milczarek

Piotr Milczarek „Skutecznie
realizuję trudne
projekty HR. Do
organizacji ...

Temat: Jak zbadać uczciwość przyszłego pracodawcy ?

List intencyjny ma również wady w stosunku do umowy o pracę.
Jest zobowiązaniem jednostronnym, pracodawca ma obowiązek zatrudnić pracownika ale pracownik nie musi podjąć pracy.

Co do zawierania umowy to tak na szybko nie ma obowiązku wykonania badań przed zawarciem umowy o pracę. Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez tych badań. Jeżeli dobrze pamiętam.

Generalnie polecam podpisanie nowej umowy o pracę przed złożeniem wypowiedzenia umowy o pracę. Alternatywą jest list intencyjny ale jak napisałem zobowiązuje tylko jedną stronę.
Żeby stanowił podstawę do zatrudnienia musi zawierać wszystkie warunki konieczne do zawarcia umowy o pracę (czyli to wszystko co powinno być w umowie o pracę).

Roszczenia z listu intencyjnego oczywiście mogą wynikać tylko jak zwykle ich egzekwowanie potrwa tak ok. 1-2 w Warszawie i najprawdopodobnie skończy się odszkodowaniem.
Agnieszka Styczyńska

Agnieszka Styczyńska HR Director / HR
Manager / Looking
for a job / Open for
n...

Temat: Jak zbadać uczciwość przyszłego pracodawcy ?

Masz rację, ze list zobowiązuje de facto tylko jedną stronę, ale mimo to osobiscie wolę list. Korzysci są większe niz wady. I daje poczucie pewnosci kandydatowi ze firma się nie rozmysli, a to ważne przy składaniu wypowiedzenia.

Co do badań to nie masz racji. Kazdy pracownik musi miec badania przed dopuszczeniem do pracy. Nie ma innej opcji. Oczywiscie mozna wszystko ale co zrobisz jak nowy zatrudniony juz pracownik przyniesie Ci zaświadczenie ze nie moze pracowac na danym stanowisku? Teoretycznie powinienes go zwolnić. Moim zdaniem szkoda nerwów na takie ryzyko.

Agnieszko-nie ma sprawy, pozdrawiam!
Agnieszka
Marek Kamil G.

Marek Kamil G. Kierownik Kadr,
Pełnomocnik Zarządu
ds. ISO, Diaverum
Pol...

Temat: Jak zbadać uczciwość przyszłego pracodawcy ?

Moim zdaniem najlepiej wystąpić z propozycją podpisania umowy przedwstępnej. Przy okazji uda się "wybadać" intencje drugiej strony i jeśli dojdzie do podpisania umowy gwarantuje ona stronom solidne zabezpieczenie. Nigdy oczywiście nie ma 100% pewności, dlatego trzeba upewnić się aby umowa przedwstępna zawierała wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Umowę przedwstępną i jej skutki definiują art. 389 i 390 Kodeksu cywilnego, a w przypadku przedwstępnej umowy o pracę powinna ona zawierać elementy które określa art. 29 par. 1 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy. Nie musi być ona zawarta w formie pisemnej ale dla celów dowodowych wskazane jest zawieranie takiej umowy na piśmie.

W wyroku z dnia 10 września 1997 r. sygn. I PKN 243/97 Sąd Najwyższy zauważył m. in.: [i]Jeżeli nie doszło do zawarcia umowy przedwstępnej, bo rokowania stron nie czynią zadość wymaganiom art. 389 KC i nie ustalają istotnych postanowień, o których mowa w art. 29 § 1 pkt 1 i 2 KP, a w szczególności nie określają rodzaju pracy, terminu jej rozpoczęcia i wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy, to żadna ze stron pertraktacji nie jest uprawniona do dochodzenia zawarcia umowy o pracę na podstawie art. 390 § 2 KC w związku z art. 300 KP.[i/]



Wyślij zaproszenie do