Rafał
Wolski
Ekonomista,
dziennikarz radiowy
i telewizyjny
specjalizuj...
Temat: Święto królowej świętokrzyskich potraw (PODSUMOWANIE)
Trzy tysiące uczestników, półtora tysiąca rozdanych porcji zalewajki, dwanaście zespołów przygotowujących konkursową zupę – oto najważniejsze liczby II Świętokrzyskiego Święta Zalewajki, które odbyło się 14 sierpnia 2011 r. w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej.Duch rywalizacji unosił się nad kociołkami, przy których w pocie czoła pracowały świętokrzyskie kucharki. Bohaterki dnia – kobiety, które nadały szczególny smak drugiej edycji Świętokrzyskiego Święta Zalewajki. Chochla w chochlę chciały przypodobać się podniebieniom gości. Szczególnie tych, których oceny były wymierne – jury konkursu na najlepszą zalewajkę, w skład którego weszli: pan Paweł Ptaś (kucharz restauracji „Monte Carlo” w Kielcach), Dorota Włodarczyk (Gospodarstwo Agroturystyczne „Harlejówka”, zwyciężczyni I edycji imprezy w 2010r.) i Agnieszka Duda (Agencja Rynku Rolnego). Wybranie tej najsmaczniejszej nie należało do najłatwiejszych. Jurorzy podkreślali konkurencyjność potraw i z trudem wyłonili zwycięzców. Okazało się, że najsmaczniejszą zalewajkę ugotowała grupa ze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej „Nasz Włostów”, które zostało uhonorowane nagrodami rzeczowymi i Złotą Łychą. Z kolei Srebrna Łycha trafiła do Ojców Oblatów z Klasztoru na Świętym Krzyżu, a Brązowa Łycha przyznana została reprezentacji sołectwa Ruda-Melonek z gminy Łagów.
Wszystko to odbywało się przy akompaniamencie zespołów ludowych. Publiczność oklaskiwała kapelę „Powiśloki” (powiat opatowski), która muzycznie zainaugurowała Święto, ale również „Bobrzanki” z gminy Miedziana Góra, czy Zespół Pieśni i Tańca „Bęczkowianie” z gminy Górno. Dwukrotnie na scenie pojawiła się mała solistka o wielkim głosie, 10-letnia Julia Piątek – odkrycie pierwszej edycji Świętokrzyskiego Święta Zalewajki. Natomiast muzycznie imprezę zakończył rockowy zespół „On the Road”.
Na publiczność czekały także liczne nagrody ufundowane przez sponsorów Święta: zestawy przypraw i produktów spożywczych Prymat, nagrody rzeczowe ufundowane przez kieleckie biuro rachunkowe Biurex, czy zniżki na kursy prawa jazdy w Szkole Jazdy „Enigma”.
W organizację imprezy włączyło się wiele osób związanych z Fundacją Rozwoju Kielc. Najmłodszy wolontariusz miał zaledwie 10 lat, a najstarsza pani pomagająca przy Święcie – 58. Pomagała również młodzież z zagranicy – Macedonii i Turcji. Prowadzącymi Święto byli Karolina Kopijkowska-Harczuk (dziennikarka telewizyjna; właścicielka firmy "Kamerownia", zajmującej się produkcją filmów promocyjnych) i Rafał Wolski prezes Fundacji Rozwoju Kielc.
Jakub Janyst (pomysłodawca Święta, wiceprezes Fundacji Rozwoju Kielc) zaznaczył, że jest niezwykle dumny z tego, że udało się doprowadzić do realizacji już drugiej edycji Świętokrzyskiego Święta Zalewajki i dodał „mam nadzieję, że kolejne imprezy będą coraz lepsze i większe”. A popularność Święta jest dowodem na to, że zalewajka jest iście świętokrzyskim przysmakiem i zasłużenie została wpisana pięć lat temu na listę produktów tradycyjnych regionu.
Katarzyna Zapała
Fot. Paweł Zawadzki/jakiecudne.pl