Walentyna
Rakiel-Czarnecka
dziennikarz,
muzealnik, ekolog,
promotorka dobrego
życia
Temat: Raport z działalności Fundacji Dobre Życie
W grudniu 2005 roku, wspólnie z profesor biochemii - Alicją Zobel z Kanady założyłam Fundację Dobre Życie. Wyszłyśmy z założenia, że bez narzędzi niewiele można zrobić. Pani profesor zaraziła mnie bakcylem przekazywania wiedzy innym na temat wpływu środowiska naturalnego, stylu życia oraz odżywania na zdrowie. Najpierw wspólne dla nas idee realizowałam w autorskim dodatku „Natura i Zdrowie” do „Przyrody Polskiej”, której byłam redaktorem naczelnym. Po utworzeniu Fundacji mogłyśmy już podjąć szerszą działalność.Zorganizowaliśmy wiele konferencji,
seminariów, wykładów, spotkań, warsztatów
Tuż po wpisaniu Fundacji do KRS, w 2006 roku, we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego, i powołanymi przez niego Szkołami Promocji Zdrowia, zorganizowaliśmy cztery konferencje z cyklu „Promocja zdrowia priorytetowym zadaniem w polityce państwa. Zdrowie dla naszych dzieci”. Spotkania odbyły się: 12 czerwca w Warszawie, 22 września w Płocku, 5 grudnia w Ciechanowie oraz 7 grudnia w Radomiu. W każdym udział wzięło średnio po 200 osób.
Wykłady wygłaszali wybitni specjaliści, wydaliśmy trzy książki.
W maju 2007 roku odbyła się kolejna konferencja z w/w cyklu, tym razem dla nauczycieli z Mazowsza. Patronat nad konferencją objął Marszałek Mazowsza. Wykładali specjaliści, została wydana czwarta książka z cyklu „Zdrowie naszych dzieci”.
Wspólnie z panią profesor Zobel, przy udziale specjalistów przeprowadziliśmy szereg wykładów z zakresu profilaktyki zdrowotnej, prewencji chorób w kilku różnych środowiskach. Uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach, imprezach, na których reprezentowaliśmy Fundację, przedstawialiśmy jej idee i cele, zjednując sympatyków, przyjaciół i osoby współpracujące z nami. Zachęcaliśmy i motywowaliśmy m.in. do produkcji prozdrowotnych artykułów spożywczych. Nawiązaliśmy liczne kontakty z naukowcami, uczelniami, instytutami naukowo-badawczymi oraz innymi organizacjami pozarządowymi i placówkami oświatowo-wychowawczymi. Uczestniczyliśmy w konferencjach i sympozjach, w tym także międzynarodowych, na których prezentowane były idee Fundacji.
Promowaliśmy cele i działania Fundacji Dobre Życie w prasie, radio i telewizji. Profesor Alicja Zobel ma regularne audycje w Trent Radio: http://TrentRadio.com, FM 92,7
Akademia Dobrego Życia
To kolejna forma działalności Fundacji. Akademię prowadzimy, we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego od wiosny 2006 roku do chwili obecnej. Jest to cykl wykładów (w sumie odbyło się kilkadziesiąt) dla publiczności z zakresu profilaktyki zdrowotnej, prewencji chorób, ekologii, rozwoju zrównoważonego itp.
Spotkania z wybitnymi specjalistami odbywały się w kilku miejscach w Warszawie: w Mazowieckim Centrum Kultury, przy Elektoralnej 12, w Klubie Osiedlowym „Orion” przy ulicy Afrykańskiej. itd.
Kiermasze zdrowia
W ramach „Akademii” w terminie – wrzesień – grudzień 2008 roku zorganizowaliśmy cztery Kiermasze Zdrowia. Uczniowie Szkoły Promocji Zdrowia przy WSCU na Barskiej, pod kierunkiem specjalistów wykonali kilkaset bezpłatnych badań profilaktycznych: mierzenie ciśnienia krwi, badanie krwi na zawartość cholesterolu, trójglicerydów oraz cukru, badań PSA (markery nowotworowe u mężczyzn), rozdawaliśmy też gazetę „Dobre Życie”. Pierwszy Kiermasz odbył się w maju, na terenie SGGW. 5 października Kiermasz Zdrowia towarzyszył dorocznej imprezie „Święto Chleba”, na rynku Nowego Miasta w Warszawie. 24 października został przeprowadzony pod marketem Tesco na Kabatach. Kolejka oczekujących na badania ustawiała się przez cały czas.
17 listopada Kiermasz odbył się w klubie Spółdzielni Mieszkaniowej BRÓDNO przy ulicy Krasnobrodzkiej 11. Badaniom towarzyszyły wykłady. 10 grudnia zorganizowany został Kiermasz w Domu Kultury „Orion” przy ulicy Egipskiej 7, na Saskiej Kępie.
Kiermasze Zdrowia uświadomiły, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu akcje, promujące zdrowie. Osoby, którym wyszedł nieprawidłowy wynik, zadeklarowały, że natychmiast pójdą do lekarza, żeby wyjaśnić przyczynę.
W ramach Akademii Dobrego Życia zostały także przygotowane i wydane wydawnictwa – dwie edycje gazetki promującej zdrowie i chleb oraz ulotka o chlebie na zakwasie.
W 2008 roku Fundacja Dobre Życie w ramach Akademii Dobrego Życia
zorganizowała lub wzięła udział w kolejnych spotkaniach z publicznością. Np. w Szkole Podstawowej nr 166 w Warszawie, przy ulicy Żytniej 40 (we współpracy z Fundacją jest tam prowadzony zdrowotny projekt „Rusz głową, żyj zdrowo), w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ulicy Koszykowej 26/28 czy MCKiS.
Kampania na rzecz dobrego chleba
to kolejne przedsięwzięcie, realizowane przez Fundację. Kampanię zainaugurowała konferencja pt. "Chleb na zakwasie szansą na zdrowie", która odbyła się w Warszawie, 13 stycznia 2007 roku. Udział wzięło 200 osób: naukowcy, przedstawiciele organizacji piekarzy, dziennikarze. Relacja prasowa z konferencji została wyemitowana w TVP3, ukazało się wiele artykułów w prasie i w rozgłośniach radiowych.
Dezyderaty i apel w sprawie dobrego chleba
Fundacja we współpracy z panią profesor Magdaleną Włodarczyk-Kierczyńską opracowała "Dezyderaty", dotyczące chleba. Zostały one złożone na ręce posła Aleksandra Soplińskiego, który przedstawi je Sejmowej Podkomisji Zdrowia.
Fundacja opracowała Apel w sprawie chleba, pod którym zbierała podpisy osób popierających kampanię na rzecz dobrego chleba.
W planie: „Tydzień żytniego chleba w szkołach”
Fundacja, przy współpracy właściwych ministerstw zamierza przeprowadzić „Tydzień żytniego chleba w szkołach”.
Od początku promujemy idee chleba na zakwasie w mass - mediach oraz podczas festynów i imprez
Artykuły o chlebie zostały wysłane do kilkudziesięciu redakcji, część z nich zamieściła lub wyemitowała materiał na ten temat. Idee chleba na zakwasie wiceprezes Fundacji – Walentyna Rakiel-Czarnecka we współpracy z piekarzami warszawskimi promowała podczas kilku kolejnych festynów w Warszawie pt. "Nowy Świat Smaków". Zostało rozdanych dwa tysiące ulotek o chlebie na zakwasie. Częstowaliśmy zwiedzających chlebem upieczonym wg. tradycyjnej receptury.
Akcję promocyjną na rzecz dobrego chleba Fundacja przeprowadziła w październiku 2007 oraz 2008 roku - podczas „Święta Chleba” w Warszawie. Wspólnie ze Szkołą Promocji Zdrowia rozdała ponad 5 tys. ulotek, a w następnym roku –około 3 tys. gazet promujących chleb na zakwasie.
W maju 2008 roku podczas Juwenaliów na SGGW Fundacja, razem ze Szkołą Promocji Zdrowia rozdawała materiały promocyjne (w tym o chlebie na zakwasie), młodzież wykonała pokazy udzielania pierwszej pomocy.
Szkolenie piekarzy
Kolejne „chlebowe” przedsięwzięcie to realizacja projektu pt. „Popularyzacja wśród piekarzy idei chleba na zakwasie, rozbudzenie motywacji do stosowania tradycyjnej metody pieczenia chleba, jako najbardziej przyjaznej dla organizmu człowieka. Podnoszenie świadomości – organizacja szkolenia dla piekarzy oraz konferencji prasowej”. Projekt został wyłoniony w drodze konkursu Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Szkolenia odbyły się w Warszawie, w dniach 12 i 13 listopada 2008 rok, wzięło w nich udział 70 piekarzy z Mazowsza. Wykłady specjalistów wzbogaciły wiedzę piekarzy w cenne informacje na temat produkcji chleba, a także jego wartości odżywczych i spożycia.
Została także zorganizowana i przeprowadzona konferencja prasowa (w dniu 15 listopada 2008 roku), podczas której lekarze, profesor farmacji, piekarz z Cechu Piekarzy w Warszawie oraz profesor biotechnologii i wiceprezes Fundacji Dobre Życie przekazali dziennikarzom wiedzę o wartościach odżywczych i zdrowotnych chleba na zakwasie, o prowadzonej od dwóch lat kampanii na rzecz dobrego chleba, jednocześnie zachęcając do udziału w niej. Do ponad 700 redakcji i dziennikarzy został wysłany pakiet informacji o chlebie na zakwasie.
Po konferencji zostało wyemitowanych kilka audycji radiowych, ukazały się artykuły w gazetach, na portalach internetowych, a także programy w telewizji.
Projekt „Podziel się wiedzą”
Od 16 kwietnia 2007 do 22 czerwca 2007 roku Fundacja realizowała projekt pt. "Podziel się wiedzą - nauczanie kaskadowe: Dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo liderami zdrowia w środowisku szkolnym”. Został on wyróżniony w konkursie organizowanym przez Samorząd Mazowsza.
Projekt zakładał propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży z rodzin niewydolnych wychowawczo, dotkniętych skutkami alkoholizmu, organizowane w trakcie roku szkolnego jako forma profilaktyki i promocji zdrowia. Jego celem było dowartościowanie i wzmocnienie pozycji dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo poprzez wyposażenie tych dzieci w pakiet informacji o tym, jak należy zadbać o siebie, żeby jak najdłużej zachować zdrowie. Informacje te w/w dzieci przekazali swoim rówieśnikom, a także młodszym kolegom.
W ramach Projektu został wydany „Poradnik lidera zdrowia” w nakładzie jednego tysiąca egzemplarza, zorganizowano konferencję dla opiekunów uczestników Projektu „Podziel się wiedzą”. Konferencja odbyła się 11 czerwca 2007 roku Wzięło w niej udział 88 uczestników, którzy otrzymali „Poradnik lidera zdrowia” – dla siebie i podopiecznych.
Projekt FIO „Seniorzy dla zdrowia swoich dzieci i wnuków – kaskadowe nauczanie”
Projekt był dofinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Został zrealizowany we współpracy z Uniwersytetami III Wieku, w terminie maj-grudzień 2008 rok. Składał się z kilku etapów: wydanie książki „Żyć w zdrowiu jak najdłużej” (nakład 1.300 egzemplarzy), spotkania z seniorami i kolportaż książki, przekazanie wiedzy przez seniorów dzieciom, wnukom, znajomym.
Celem przedsięwzięcia było dowartościowanie osób w starszym wieku. Poprzez projekt duża grupa seniorów został zaktywizowana i zmotywowana do podjęcia działań na rzecz zdrowia swojego i swoich bliskich.
We współpracy z uniwersytetami i klubami osiedlowymi rozprowadzono ponad 1.200 książek. W projekcie wzięło udział około 850 seniorów z Uniwersytetów III Wieku - Ursynowskiego, Wawerskiego, w Ursusie i ALMAMERZE oraz z Klubu Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno.
Wydawnictwa w statystyce
Fundacja Dobre Życie od chwili powstania wydała 6 książek, ulotkę oraz trzy edycje gazetki „Dobre Życie”. Ulotka o chlebie ukazała się w nakładzie około 20 tys. egzemplarzy. Wszystkie zostały rozprowadzone.
Gazeta „Dobre Życie” ukazała się trzykrotnie, w łącznym nakładzie około 90 tys. egzemplarzy. Prawie wszystkie zostały rozprowadzone.
Opracowano i wydano: cztery książki z serii „Zdrowie naszych dzieci”, jeden „Poradnik Lidera Zdrowia” oraz książkę pt. „Żyć w zdrowiu jak najdłużej”.
Nakład: Każda z 6 książek wydana w ilości po tysiąc dwieście egzemplarzy. Razem ponad 7 tys. egzemplarzy. Prawie wszystkie są już rozdane.
Treść: głównie związana z ekologią, ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem, promocją zdrowia, profilaktyką chorób, zdrowym stylem życia.
W tych książkach naukowcy i dziennikarze przedstawiają, prostym językiem jak dbać o swoje zdrowie i zapobiegać chorobom. Autorzy, wybitni specjaliści podają przykłady najnowszych badań naukowych. Książki są napisane prostym językiem i są bardzo pożyteczne.
Oto przykładowy spis treści książki pt. „Żyć w zdrowiu jak najdłużej”:
Wstęp - Zadbajmy o siebie już dzisiaj; Zrób coś dla siebie, zwolnij tempo;
SPA i Wellness – jak zachować zdrowie i urodę; Dekalog zdrowego stylu życia; Recepta profesora Zbigniewa Religi - Co najmniej godzina ruchu dziennie; Healthplan albo projektowanie osobistego modelu zdrowego stylu życia; Czego potrzebują seniorzy?; Otyłość – epidemia nowego świata. Dwa spojrzenia na problem; (Prawie) wszystko o żywności ekologicznej; Trucizny wokół nas i w nas; Chleb na zakwasie szansą na zdrowie; Woda mineralna służy zdrowiu; Klucz do prawidłowego żywienia; Poznaj sekret jak żyć w zdrowiu i nie dopuścić do choroby?; Nie ulegaj reklamie, czytaj etykietki; Organizm polem nieustającej bitwy - Wolne rodniki i antyoksydanty; Flawonoidy - recepta na zdrowie; Pijmy czarny bez (liście) na zdrowie!; Len - zapomniane, wspaniałe pożywienie; O pożytkach, jakie dają człowiekowi rośliny marchewkopodobne; Kapsułka czy świeży sok z marchewki?; Glutation – narzędzie do walki z zagrożeniami; Bez magnezu nie ma życia; Izomery – wróg, którego nie widać; Uwaga na akryloamidy w żywności; Groźne tłuszcze trans; Łyżka masła - choroba zgasła, ADEK – najpiękniejsze imię chłopca; Polski Consensus Tłuszczowy; W szponach chemii; Chemia i zwierzęta; W jaki sposób możesz zmniejszyć swoje własne ryzyko?; REACH – rada na chemiczne zło?
Zarząd Fundacji Dobre Życie odwiedził kilka miejsc,
w których produkowana jest i sprzedawana żywność naturalna. Tworzymy sieć rekomendowanych przez Fundację producentów żywności.
Kilkakrotnie rozmawialiśmy z wysoko postawionymi urzędnikami i politykami ,odpowiedzialnymi za polską gospodarkę rolną - o tym, co zagraża naszej dobrej, lokalnej żywności, o planach promowania polskiej regionalnej żywności w kraju i za granicą. Rozmawialiśmy o przetwarzaniu odpadów w gospodarstwach rolnych na biogaz i kompost, o wytwarzaniu bioetanolu z buraka cukrowego. Prezentowaliśmy rozwiązania polskich naukowców, które nie zostały jeszcze wdrożone.
Fundacja Dobre Życie zaistniała w Internecie
Wiceprezes Fundacji – Walentyna Rakiel-Czarnecka umieściła treści związane z Fundacją na swoją stronie w Internecie: http://rakiel-czarnecka.pl
Członkowie Zarządu udzielili wielu rad i porad/ informacji osobom, które zwróciły się do Fundacji poprzez Internet lub bezpośrednio, podczas spotkań.
Fundacja tworzy ponadto bazę danych
Zbieramy opisy badań naukowych, odkryć, informacje prasowe, artykuły, publikacje – z zakresie profilaktyki zdrowotnej, zdrowia, promocji zdrowia i prewencji chorób w kraju i na świecie.
Zarząd Fundacji pracuje społecznie, nie zatrudniamy nikogo, nie otrzymujemy specjalnych funduszy. Piszemy projekty, stajemy do konkursów, a jeśli je wygrywamy – realizujemy zadania, które wykreowaliśmy.