Walentyna Rakiel-Czarnecka

Walentyna Rakiel-Czarnecka dziennikarz,
muzealnik, ekolog,
promotorka dobrego
życia

Temat: Nasze zdrowie zależy od nas samych (w powlowie!)

Współczesna wiedza o człowieku pozwala ustalić potencjalną długość życia na 100 – 120 lat. Jeżeli jeszcze tego wieku nie dożywamy, dzieje się tak najczęściej wskutek różnych popełnianych przez nas błędów dotyczących stylu życia. Oznacza to, że robimy pewne rzeczy, które nam szkodzą, albo nie robimy innych, które są dla nas korzystne.
Wybitny lekarz kanadyjski, Marc Lalonde obliczył, że długość i jakość życia człowieka zależą głównie od czterech czynników. Lalonde obliczył też przybliżoną wartość procentową tych czynników.
Są to (w przybliżeniu): wyposażenie genetyczne - 12 proc., medycyna kliniczna/ lecznictwo – 18 proc., wpływ środowiska - 14 proc., styl życia - 56 proc.
Wg WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) Polacy o ponad 8 lat wcześniej tracą zdrowie od innych, krócej też żyją. W Polsce przedwcześnie umiera 17 proc. kobiet oraz 30 proc. mężczyzn pomiędzy 25. a 65. rokiem życia. W Szwecji odpowiednio 4 i 10 proc. Francuzi żyją o 6 lat dłużej niż my: kobiety o 5 i mężczyźni o 7.
Ocenia się, że Polak to najbardziej chory człowiek w Unii Europejskiej.
Co mamy robić, żeby przedłużyć życie w zdrowiu? Zmienić styl życia, od którego tak wiele przecież zależy.
Co się składa na zdrowy styl życia? Wg. Zbigniewa Cendrowskiego są to:
 Właściwe odżywianie się
 Systematyczna aktywność fizyczna
 Umiejętne ograniczanie skutków dystresu (czyli stresu negatywneg)
 Wyeliminowanie uzależnień
Przede wszystkim powinniśmy wciąż uzupełniać naszą wiedzę, aby wiedzieć, jak mamy postępować, co robić, aby przedłużyć swoje życie i jak najdłużej nie chorować.
Starać się trzeba przez całe życie. Powinniśmy mentalnie nastawić się, że chcemy o siebie zadbać, aby jak najdłużej zachować zdrowie. W tym celu musimy uświadomić sobie, że życie bardzo długo daje nam szanse, bo większość chorób jest chronicznych, wykluwają się przez dziesiątki lat. Tak więc zaczynając już dzisiaj inaczej żyć, możemy jeszcze zdążyć coś ze sobą zrobić, aby „ubiec chorobę”.
Wszystkie nasze komórki, substancje i molekuły są w sposób ciągły, jedna po drugiej wymieniane. Po sześciu miesiącach wszystkie są nowe. Trzeba się starać, aby materiał, z którego buduje się te nowe komórki był odpowiedniej jakości. Jeżeli przy tym będziemy pamiętali o co najmniej trzech spacerach w tygodniu, gimnastyce (ciała i umysłu), radzili sobie ze stresem i nie wpadali w nałogi – nasz stan zdrowia poprawi się zdecydowanie.
Profesor Marek Naruszewicz z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą twierdzi, że 70 proc. Polaków nie powinno chorować w ogóle. Powołuje się na dane WHO, wg. których nawet 70 proc. wszystkich chorób ma swoje źródło w niewłaściwym sposobie odżywiania. Na liście chorób dietozależnych oprócz otyłości, możemy znaleźć takie pozycje jak choroby serca, nowotwory, cukrzyca, osteoporoza, niedokrwistość, czy zaburzenia rozwoju układu nerwowego.
Jako założycielka Fundacji Dobre Życie, dodatku do „Przyrody Polskiej” – „Natura i Zdrowie”, dziennikarz z wieloletnim stażem od wielu lat doceniam wagę profilaktyki i siłę informacji, dlatego staram się docierać z wiedzą do publiczności. Pracuję nad podniesieniem świadomości zdrowotnej oraz zmianą prawa.