Wojciech Mazurek

Wojciech Mazurek właściciel, PPHU
Neuron

Temat: Gdzie lokujecie robocze pliki JS

Witam
Mam drobne pytanko, jak sobie radzicie, może jakieś triki, z roboczymi wersjami uniwersalnych plików JS.
Doprecyzuję.
Powiedzmy że mam bibliotekę my_tools.js która cały czas jest rozwijana i która jest używana w różnych projektach.
No i już drugi raz szukałem błędu który był wynikiem niezaktualizowania kopii pliku.
Można oczywiście dodać do każdego projektu bezwzględną ścieżkę ale potem trzeba ją zmienić przed każdą zmianą projektu na produkcyjny, przed każdą wysyłką na ftp.

Napisałem sobie kiedyś taki program obsługujący skrypty manipulujące plikami projektów (coś ala bat ) i dodałem skrypt który kopiuje plik js do wybranych katalogów - ale jest to akcja na żądanie - w dephi mogę go automatycznie uruchomić po każdej kompilacji programu - w pajączku nie ;)

konto usunięte

Temat: Gdzie lokujecie robocze pliki JS

Tylko po co wynajdywać koło od nowa?
1. Obstawiam że masz jakiś VCS. I zakładam że ten Twój kod jest wersjonowany należycie.
2. Pakujesz swój kod do prywatnego repo. Github, Bitbucket (ten chyba lepszy bo ma limit na ilość developerów a nie repozytoriów), co Ci się tam podoba.
3. Wykorzystujesz composera, npm albo inny menedżer pakietów.
4. Tworzysz odpowiedni plik (package.json?) i opisujesz jakie wersje używa dany projekt.

Korzystając z npm w zasadzie wchodzę do projektu, odpalam npm i mam wszystko jak należy. Fixuje wersje bibliotek do pierwszej cyfry (1.* czy 2.*) żeby uniknąć nieporozumień i aktualizuje co trzeba, kiedy trzeba. Zarządza zarówno moim jak i cudzym kodem.

Wadą jest to że potrzebny Ci shell na serwerze. Z dedykami to nie problem ale jak męczysz się z hostingami dzielonymi to już tak. Wtedy trzeba taki projekt zaktualizować lokalnie a później przerzucić vendory.
Grzegorz Szeliga

Grzegorz Szeliga programista
javascript (nodejs,
reactjs)

Temat: Gdzie lokujecie robocze pliki JS

Ja rozwiązałem ten problem tworząc małą bibliotekę której jedynym zadaniem jest ładowanie bibliotek.
https://github.com/szagi3891/autoloadjs

W skrócie działa to tak że definiuję sobie takie nowe "repozytorium" wraz ze wszystkimi zależnościami jakie występują pomiędzy plikami.

W projekcie dołączam nagłówek "repozytorium" a kod kliencki jeśli musi skorzystać z jakiejś biblioteki to sobie ją zaciąga asynchronicznie.

W momencie gdy trzeba naprawić potencjalny błąd w jednej z uniwersalnych bibliotek to aktualizacja kodu następuje tylko w jednym miejscu. Tylko przy takim podejściu trzeba zachować większą ostrożność gdyż zmiana rozniesie się natychmiast po wszystkich projektach.

Dodatkowym plusem takiego podejścia jest to że zarządzanie zależnościami "wyciągane" jest z backendu co niesie potencjalne uproszczenia w projekcie.

konto usunięte

Temat: Gdzie lokujecie robocze pliki JS

RequireJS i problem rozwiazany + masa innych problemow rozwiazanych, o ktorych jeszcze nie wiesz :) Tego potrzebujesz, jesli zalezy Ci na dobrym rozwiazaniu zaleznosci miedzy plikami, bibliotekami itd itp. Mozesz stworzyc sobie osobne bootstrapy do roznych stron, ktore dziela te same zrodla (moduly) a do tego bedziesz mial porzadna podstawe do pisania OO.

Napisalem na tym caly framework, ktory swietnie sprawdza sie w zyciu ;)Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.12.13 o godzinie 16:15
Paweł Szymański

Paweł Szymański UX, UI, Frontend,
contracting,
entrepreneurship

Temat: Gdzie lokujecie robocze pliki JS

Gem railsowy i źródła na Githubie.
Albo skrypt wrzucający libkę na FTP, taki mały własny CDN ;)

Następna dyskusja:

javascript i pliki pdf - ma...




Wyślij zaproszenie do