Temat: Produkcja jednostkowa - jak obciąć koszta i zmniejszyć...

Dzień dobry.

W firmie, której pracuje, jest produkcja jednostkowa (max 12 szt tego samego detalu), przeważnie są to ilości 1 lub 2 szt, sporadycznie więcej.

Jak to w każdej firmie zdarzają się błędy, z moich obserwacji, statystyk są to w 90% błędy ludzkie takie jak:
- złe odczytanie wymiaru z rys. tech. (ma być 115 a pracownik odczytuje 110),
- złe wybazowanie (obranie punktu 0) (5 szt zrobił dobrze, 1 sztukę źle)

Chciałbym też obciąć koszta na produkcji.

Nie mamy magazynu z materiałem, tylko jak wpływa do Nas zamówienie to wtedy zamawiamy dopiero materiał, i przez to nie możemy negocjować z firmami od, których bierzemy materiał (za malo kg i sztuk bierzemy by być dla nich atrakcyjnym klientem).

Moje pytanko brzmi:

Co zrobić? Co wprowadzić? Czy zmniejszyć ilość braków z winy pracowników? (odpada danie premii pieniężnej i zabranie premii), oraz jak obciąć koszta na produkcji?

Wszystko ładnie pięknie dla produkcji seryjnej ale co w sytuacji jednostkowej?
Krzysztof Marzec

Krzysztof Marzec Manager Inżynierii
Procesów, COM40
Limited Sp. z o.o.

Temat: Produkcja jednostkowa - jak obciąć koszta i zmniejszyć...

Witam.
Błąd ludzki to nie koniecznie źródło problemu. Spróbuj przeprowadzić głębszą analizę np. 5 why lub diagram ishikawy. Być może natkniesz się na do tej pory pomijane potencjalne przyczyny powstawania błędów ( np. złe odczytanie wymiarów - słabe oświetlenie na stanowisku, nieczytelny rysunek,kłopoty ze wzrokiem pracownika, brak dostępności rysunków na stanowisku pracy i pracownik musi za każdym razem chodzić do biurka brygadzisty przez co niektóre rzeczy robi z "pamięci" itp).
Jeżeli jednak ewidentnie to człowiek zawodzi poprzez swoje niedociągnięcia należy zbudować w nim większe poczucie wartości i świadomości.
Skoro jesteście małą firmą zorganizuj szkolenie na którym pokażesz pareto błędów + zdjęcia + koszty reklamacji.

Kolejna sprawa to obcięcie kosztów na produkcji - Nie jest to wynegocjowanie lepszej ceny u dostawców . Kosztem na produkcji jest roboczo minuta, zapas, odpad, braki, dostawa na czas, wykonanie zakładanego planu/zamówienia. Masz szeroki wachlarz możliwości rzeczy do zredukowania kosztów. Polecam zapoznanie się z metodologią lean i rodzajami strat na produkcji.

W razie jakichkolwiek innych pytań proszę o kontakt.

Temat: Produkcja jednostkowa - jak obciąć koszta i zmniejszyć...

Cześć.
Dzięki za podpowiedź.

Co do cięcia kosztów to:
Zapas - nie mamy magazynu, tylko do każdego zamówienia jest zamawiany materiał. Nie mamy magazynu i trzymania materiału na stanie.

Odpady, braki, wadliwe detale, wióry z maszyn - są sprzedawane na złom.

Jedynie póki co dostrzegam to związanie się z dwoma dostawcami narzędzi i z nimi negocjacja cen.

Kooperacja - zbieranie informacji (reklamacji po ich) wadliwych usługach i raz na kwartał lub pół roku wytknięcie im błędu - z drugiej strony jak popełnią błąd to nie płacimy im za kooperacje a materiał wtedy kupują sami.

Także trochę ta produkcja jednostkowa nie jest łatwa do podniesienia jakości.

W ramach motywacji chciałem wprowadzić premie za brak zrobienia bubli - ale pomysł nie przeszedł.
Krzysztof Marzec

Krzysztof Marzec Manager Inżynierii
Procesów, COM40
Limited Sp. z o.o.

Temat: Produkcja jednostkowa - jak obciąć koszta i zmniejszyć...

Cześć.
To że sprzedajecie braki po cenie złomowej to malutki plus, warto jednak spojrzeć na to ile zarobiła by firma gdyby sztuka była wykonana bez błędu za pierwszym razem.
Skoro nie trzymacie zapasów i nie ma jak ciąć kosztów w tej materii warto pochylić się na dostępnością i wadliwością maszyn, przeliczyć OEE i zobaczyć ile w tej materii da się "ugryźć" .
Można również zwiększyć efektywność pracy , skracając czas przezbrojenie ( skoro wymieniane są narzędzia).
Warto jest również reagować na bieżąco a nie co 3 miesiące i analizować błędy minimum co zmianę, zdefiniować na każdym ze stanowisk punkty krytyczne łatwe do identyfikowania i oznaczenia przez zwykłego pracownika i na podstawie tych danych spróbować wyeliminować wadliwe sztuki najwcześniej jak się da. Istotną sprawą może być przeprowadzenia MSA atrybutowego z próbkami dla pracowników najczęściej powtarzających się błędów i na ich podstawie ich szkolić ( z własnego podwórka wiem że kryteria oceny tej samej próbki zarówno między pracownikami jak i kontrolą jakości bywa odmienne).
Jedną z największych strat w przedsiębiorstwach zarówno małych jak i dużych jest niewykorzystanie potencjału ludzi. Może i w Twojej produkcji jest kilku speców którzy mają dobry pomysły na usprawnienie pracy na które nikt z bezpośredniego dozoru nie wpadł i warto by było zastosować jakiś premiowany system sugestii pracowników. Wiadomo nikt nie chce płacić dodatkowych pieniędzy za coś oczywistego -praca bez błędów jakościowych, ale może łatwiej będzie przekonać właścicieli do premiowania jak ja to nazywam "chciejstwa" które niekiedy przynosi spore zyski.



Wyślij zaproszenie do