Artur
Mydlarz
Aviation Quality
Assurance
Temat: Narzędzia jakościowe w spawalnictwie
Narzędzia jakościowe w spawalnictwieJak wszystkim wiadomo, spawalnictwo jest procesem specjalnym. Oznacza to, że pomimo zapewnienia tych samych parametrów procesu, wynik tego procesu może być zmienny. Na wynik procesu spawalniczego wpływ ma szereg czynników, począwszy od doświadczenia spawacza, kończąc na segregacji składu chemicznego spawanej stali. Jak więc zapewnić najlepszą jakość w spawalnictwie ? Konieczne jest pełne monitorowanie lub kontrola. W kontroli jakości wykorzystuje się szereg narzędzi, które chciałbym wam przedstawić.
Diagram procesu.Ważne jest, aby proces spawalniczy był odpowiednio udokumentowany. W związku z tym można skorzystać z diagramu procesu.
Diagram nazywany także schematem blokowym jest wykorzystywany najczęściej przy projektowaniu systemu zarządzania jakością. Pokazuje graficznie etapy przebiegu procesów technologicznych - przepływy materiałów, informacji itp.
Karty kontrolne.
Mają na celu ustalanie czy dany proces przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Tworzy się ją z pobieranych, w określonych odstępach czasu, próbek o danej liczebności. Próbki te zapisywane są do kart i pozwalają na odczytanie czy wszystko przebiega tak jak powinno. Pozwala wykrywać ewentualne zakłócenia, które dzięki temu mogą być eliminowane, by proces / produkt mógł poprawnie funkcjonować. Eliminacja dokonuje się za pomocą tzw. Cyklu Shewharta, która usuwa wszystkie zakłócenia jakości produktu, które zostaną wykryte.
Karty kontrolne w spawalnictwie wykorzystywane są głównie na bramkach jakościowych do sprawdzenia powtarzalności wad spawalniczych. Najłatwiejsze do zniwelowania są błędy, które powtarzają się cyklicznie, ponieważ powodowane są przez nielosowy czynnik.
Wykres Ishikawy
Jest on graficzną postacią ukazującą jakie przyczyny powodują konkretne skutki w danym procesie. Jest to bardzo pomocne przy rozwiązywaniu problemów. Do przyczyn głównych zaliczne są tzw. przyczyny "5M" (z ang. man, material, method, management).Do tych pięciu głównych przyczyn często dodaje się jeszcze mierzenie (ang. measurement) co daje regułę "6M". Jest to świetny sposób do rozwiązywania problemów. Połączony z analizą 5WHY daje zdumiewające rezultaty.
5WHY
Jest to analiza polegająca na odpowiadanie na pytania "dlaczego" ? Pozwala to na dogłębne przeanalizowaniu wynikającego problemu. Od złożonego problemu, możemy dojść do odpowiedzi, dlaczego powstał. Analiza 5W odpowiada na pytania What (Co?), When(Kiedy?), Where(Gdzie?), Who(Kto?) i Which(Który?)
PEŁNY ARTYKUŁ Z ILUSTRACJAMI:
http://spawalnik.blogspot.com/2012/04/narzedzia-jakosc...