Temat: kontrola dostaw- praca mgr
Ola Nowak:
Witam, piszę prace mgr-ską o ocenie systemu kontroli dostaw w wybranym przedsiębiorstwie. Chciałabym się poradzić na czym mam się skupić.. Planuję w teorii zawrzeć metody kontroli, metody niszczące, nieniszczące i wizualne oraz o kontroli dostaw- czy ktoś mógłby podać jakieś ciekawe książki odnośnie tego zagadnienia?
W praktycznej części zamierzam opracować plan kontroli i badań na poszczególnych etapach (kontrola dostawców, kontrola w toku produkcji oraz kontrola wyrobu gotowego).
Kolejnym krokiem będzie zebranie danych odnośnie materiałów od dostawców na okres powiedzmy dwóch lat i przeanalizowanie te informacje.
Proszę o pomoc co powinnam zawrzeć państwa zdaniem w pracy, na jakich badaniach się skupić, co jeszcze zanalizować.
Za wszystkie rady i informacje z góry dziękuje
Zakładając, że biorąc się za taki temat jakieś pojęcie z teorii już jest to mogę chyba bezpiecznie przyjąć, że przed przejściem do zagłębiania się w teorie jest możliwość podstawowej oceny sytuacji w przedsiębiorstwie ?
Na dobry początek proponuje ustalić:
- rodzaj systemu funkcjonującego w przedsiębiorstwie
- sprawdzić czy jest i jaka procedura oceny dostawców
- z grubsza pogrupować dostawców (a raczej surowce)
- przypatrzeć się systemowi zabezpieczania stanów magazynowych (czy przedsiębiorstwo raczej idzie w stronę JIT czy może woli zamówienia składać raz na rok i trzymać to wszystko na magazynach - bo w moim odczuciu akurat to ma często swoje odbicie przy kontroli dostaw często rzutując bezpośrednio na ilość i terminowość a nierzadko również jakość dostaw)
I do powyższego dobrać literaturę.
A czy plany kontroli w toku produkcji oraz kontroli wyrobu gotowego to przypadkiem nie trochę poza tematem kontroli dostawców? Na dobrą sprawę to jak dane przedsiębiorstwo sobie radzi z własnym procesem produkcji niespecjalnie jest powiązane z oceną i kontrolą dostawców.
Wybrane przedsiębiorstwo nie ma planu kontroli? Bo napisała Pani, że zamierza przygotować plan kontroli dostaw - najpierw trzeba udowodnić, że on będzie przygotowany w jakimś celu (np. przedsiębiorstwo nie ma a potrzebuje - dlaczego lub ma ale jest nieprawidłowy - ponownie dlaczego).
Jakie dane z okresu dwóch lat planuje Pani zebrać? Jaką analizę wykonać? Trzeba tutaj pamiętać, że analizy danych wykonuje się generalnie w celu uzyskania przydatnych wniosków lub w celu wykorzystania ich przy podejmowaniu decyzji tak więc proponuje tutaj dobrze się zastanowić co to za dane, jakie są oczekiwania względem analizy i czy to może w ogóle prowadzić do jakiejkolwiek korzyści. Zdarza się, że ludzie "analizują" dokumenty WZ z dłuższego okresu a w wyniku analizy stwierdzają, że przedsiębiorstwo ma dostawy - zajmuje to kilka stron w pracy ale przydatności nie ma żadnej. Z kolei analizy reklamacji do dostawców mogłaby coś przynieść bo często na rynku przemysłowym na tym polu są problemy.
Ah i jeszcze polecam wizytę u promotora - bo ten na ogół ma osobiste wyobrażenie o tym co powinno być zawarte w pracy i plany na własną rękę często po rozmowie trzeba je modyfikować.