Joanna T. :-)
Temat: Kolejne Komwersatorium Zarządzania Jakością 18 grudnia
KOMPLEKSOWE ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄProwadzący: Prof. Andrzej Blikle
18 grudnia 2008, czwartek, godz. 16:00 – 20:00
Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
Al. Ujazdowskie 28, Warszawa
wstęp wolny
Dylematy lidera: władza czy współpraca
Andrzej Jacek Blikle
Wielu współczesnych liderów to liderzy władzy. Bo w krótkiej perspektywie władza jest skuteczna, daje nam poczucie bezpieczeństwa, pozwala kształto-wać świat tak, jak byśmy chcieli, aby wyglądał. Daje nam też poczucie nieza-leżności, siły i wolności. Liderzy władzy mają poczucie, że wiele mogą. Dopie-ro po czasie przychodzi gorzkie rozczarowanie.
Skuteczność jest pozorna, bo ludzie zaganiani do pracy przestają pracować natychmiast po tym, jak przestajemy ich zaganiać. Bezpieczeństwo jest po-zorne, bo stale grozi nam bunt na pokładzie. Nie możemy nikomu wierzyć. W każdej chwili musimy być przygotowani na podstępny atak. Pozorna jest też niezależność i wolność, bo przypominamy policjanta trzymającego na musze groźnego bandytę. Ani na chwilę nie możemy opuścić broni. Bandytę możemy zabić, ale nigdy zmusić, by dobrowolnie poszedł za nami. Bo nigdy i nikogo nie można zmusić, by coś robił dobrowolnie.
Są też liderzy, którzy wybrali współpracę. Ci przede wszystkim wiele muszą. Muszą umieć przekonać innych do swojej wizji świata. Muszą umieć powie-dzieć „nie wiem”, „boję się”, „pomóż mi”. Muszą budować swoją pozycję w zespole opartą na zaufaniu, empatii, partycypacji, jawności i uczciwości do bólu. Ci liderzy stale coś muszą. Z wyjątkiem jednego: nie muszą nikogo zmuszać by pracował.
Liderzy współpracy wiele też mogą. Mogą wyjechać na urlop bez obawy, że zespół się zawali. Mogą powierzyć innym podejmowanie wielu trudnych decy-zji. Mogą mieć pewność, że o problemach w zespole dowiedzą się pierwsi, a nie ostatni. Mogą też być pewni, że jeden za wszystkich, a wszyscy za jedne-go.
I tak to jest z tą władzą i współpracą. A wybór należy do nas i nigdy nie jest za późno.