Magdalena K.

Magdalena K. Specjalista ds.
Systemów Zarządzania

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Zakład produkcyjny ma wdrożone ISO 9001 oraz ISO/TS 16949. Jest jednym z głównych producentów w Polsce pewnych produktów oraz wiodącym w Europie Środkowej. Średni staż pracy pracownika produkcyjnego to 25+. Firmie zależy na "odnowieniu" i 'odświeżeniu" kontroli jakości, gdyż aktualnie wszystko jest zbyt "utarte" i "schematyczne". Jak tego dokonać? W jaki sposób przekonać pracownika, że od teraz będzie "inaczej", ale lepiej? Jakie metody i narzędzia jakościowe zastosować?

Wszelkie rady i porady będą mi niezmiernie pomocne.
Łukasz Sokołowski

Łukasz Sokołowski Project-based
Supplier Quality
Engineer / Assurance

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Z tego co rozumiem, trzeba coś zmienić. Zacząłbym od tego, po co zmieniać, jakie z tego będą korzyści dla firmy i/lub dla pracownika. Nie żebym miał coś przeciwko zmianom, tym niemniej nic złego nie wynika tylko z tego, że coś jest utarte. Na ogół jeśli jest utarte, to chodzi samo.
Jerzy Brańka

Jerzy Brańka inż.mechanik

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Życie często pokazuje, że "lepsze może stać się wrogiem dobrego".
Tutaj wspieram komentarz Łukasza !.
Polem do popisu może stać się użycie nowoczesnych technik wspomagania zarządzania procesem, ale to już zajęcie dla ich właścicieli. Jak to wszystko działa to pracowników zostawiłbym w spokoju (staż 25+), to na pewno wartościowy kapitał ludzki, a jeżeli już to angażuj młodych, jak się sprawdzą i adoptują do "odświeżonych" procedur to mogą realnie doczekać podobnego stażu w firmie.
Działania pośrednie (około kontrolne - np. dostawy......) mogą również wpływać na "odświeżenie" procesu podstawowego.
Przemysław Przyjemski

Przemysław Przyjemski Quality Assurance
Lead | SAP R3 QM SME

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Cześć,

Wspomniane przez Ciebie zagadnienie nie jest mi obce, tak jak wszędzie ciężko jest wskazać złoty środek, który będzie wszędzie skuteczny - poniżej wymienię główne czynniki, które moim zdaniem mogą mieć kluczowy wpływ na wspomnianą sytuację:

- Status najwyzszego kierownictwa wobec aktualnego stanu rzeczy - dla mnie podstawa jest strategia wypływająca z samej góry poziomu zarządzania. Należy poznać jaka jest podejście oraz to, czy kierownictwo zdaje sobie sprawę z faktu, że mentalność pracowników może obniżać wydajność i wpływać na wyniki.

- Znając powyższe podejrzewam trzy podstawowe sytuacje:

(1) Kierownictwo zdaje sobie sprawę z wieku i mentalności pracowników, ale do czasu uzyskiwania pozytywnych wskaźników wydajności / jakości / finansów nie są zainteresowani 'rewitalizacją' zakładu a większość aktywności strategicznych lub biznesowych leży na barkach dociążonych nimi młodych pracowników firmy - w mojej opinii częsta sytuacja.

(2) Kierownictwo zdaje sobie sprawę z problemu i podejmuje konsekwentne działania - najczęściej "przesiew" i wybór pracowników potrafiących się przystosować, stanowiących duży potencjał i kapitał wiedzy i doświadczenia a na miejsce pozostałych sprowadzane są "młode wilki"

(3) Kierownictwo nie zdaje sobie sprawy z problemu i niezbędne jest jego uświadomienie

- Niezależnie od ścieżki, uważam - jednakże jest to tylko i wyłącznie moje zdanie - najważniejsze jest zaangażowanie starszych stażem pracowników w zmiany, które zachodzą w firmie w połączeniu z rozliczaniem wszystkich z powierzanych im odpowiedzialności oraz jasno okreslonymi zasadami współpracy polegającymi na przystosowaniu. Błędem jest pozostawianie ich poza kręgiem zmian i oczekiwaniem, że sami ogarną wszystkie nowe zagadnienia - może to prowadzić wyłącznie do wzmożonej frustracji. Najczęściej stosowana metodą jest powierzanie stanowisk kierowniczych młodym pracownikom wywodzącym się z firmy lub pochodzących spoza niej w celu zarządzania zespołem składającym się z doświadczonej kadry (25+ :)) prowadzi to jednak często do wspomnianej frustracji - tym razem doświadczonych pracowników, których nowy kierownik mógłby być synem, często też ma mniejszą wiedzę specjalistyczną - w mojej opinii ratunkiem w tym momencie jest umiejętne zarządzanie idące w połączeniu z otwartością i jak najjaśniej określonymi wymaganiami.

- Jeżeli chodzi o same zespoły dobrym rozwiązaniem jest stworzenie mieszanki pracowników starszych i młodszych oraz nastawienie kierownictwa idące w kierunku punktowania rozwiązań obu stron, tak aby starsi koledzy zauważyli, że nowe rozwiązania są niezbędne, ale ich zdanie również ma znaczenie a nie jest zepchnięte na margines przez współpracowników będących rok-dwa po studiach. W ten sposób stopniowo skorzystają obie strony ponieważ najczęściej jedynym źródłem "know how" na zakładzie są właśnie koledzy "25+". Biorac pod uwage natomiast samo nastawienie do zmiany to o wiele lepiej skupic sie na ludziach nie do konca przekonanych do ich wprowadzenia a z entuzjastow uczynic liderow zmian. Pracownicy, ktorzy od poczatku sa zdecydowanie na "nie" musza sami podjac decyzje i albo przejda na 'jasna strone mocy' wraz z kolegami o umiarkowanym/pozytywnym stosunku albo sami uznaja, ze nadszedl kres ich czasu w firmie.

- Jeżeli chodzi o narzędzia jakościowe - zawsze trzeba zacząć od podstaw tj. umiejętności identyfikacji przyczyn źródłowych problemów, zbierania danych i ich analizy a także opieraniu się na faktach a nie "podaniach ludowych", zadaniem młodych pracowników jest natomiast obalanie takich właśnie mitów ("Panie, ja to od 30-stu lat robię, to musi być dobrze"). Dopiero opierając się na solidnych fundamentach można iść dalej - co komu po obsłudze MiniTaba jeżeli nie umie zebrać danych do analizy itp.

Pamiętajmy również, że zmiana bardzo często kojarzona jest ze strata - starszym kolegom pokazać trzeba, że jest na odwrót - nowe rozwiązania to nie strata, ale zysk i o tym również tj. sukcesach i wynikach firmy należy ich informować, nie mogą stac się wyłącznie częścią problemów w firmie, ale również fundamentem jej sukcesów na rynku. Ważną jest również świadomość tego, że na 100% nie jest to pierwsza tego typu zmiana w pracy tych ludzi tylko kolejna z rzędzu, trzeba zrozumieć ich podejście, najcześciej usłyszeć można "Panie, to już 10 lat temu było wprowadzane, pozniej upadlo a pozniej znowu - za 3 miesiace juz nikt nie bedzie o tym pamietal" - co zabawne, jezeli chodzi o niektore tematy to czesto jest w tym duzo racji.

I ostatni - najwazniejszy dla mnie punkt w tym wszystkim - nie mozna poblazac, jest to powrot do samego poczatku mojej wypowiedzi - od pierwszych krokow ustalone musza byc czarno-biale zasady a niesubordynacja musi byc podsumowywana przez zwierzchnikow a nie przepuszczana miedzy palcami - tylko konsekwencja mozna doprowadzic do trwalych zmian w umyslach.

Pozdrawiam, Przemek.Przemysław Przyjemski edytował(a) ten post dnia 29.12.12 o godzinie 22:29
Jerzy Brańka

Jerzy Brańka inż.mechanik

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Magdalena Jaruszewska:
Zakład produkcyjny ma wdrożone ISO 9001 oraz ISO/TS 16949. Jest jednym z głównych producentów w Polsce pewnych produktów oraz wiodącym w Europie Środkowej. Średni staż pracy pracownika produkcyjnego to 25+. Firmie zależy na "odnowieniu" i 'odświeżeniu" kontroli jakości, gdyż aktualnie wszystko jest zbyt "utarte" i "schematyczne". Jak tego dokonać? W jaki sposób przekonać pracownika, że od teraz będzie "inaczej", ale lepiej? Jakie metody i narzędzia jakościowe zastosować?

Wszelkie rady i porady będą mi niezmiernie pomocne.

Magdaleno.
Czy jest to pomysł Kierownictwa aby "odnowić" i "odświeżyć" KJ ?, jeżeli tak to sprawdź jakie zapisy we wnioskach poaudytowych sformułowane są lub były w stosunku do tej komórki (procesu), bo jeżeli nie ma żadnych lub są do wyegzekwowania natychmiast, to możliwe, że chodzi tutaj tylko o zapewnienie komuś niepotrzebnej pracy (chyba, że na "psa budę"). Powyższe niczym nie udokumentowane hasła rzucić jest bardzo łatwo, gorzej ze sformułowaniem celu któremu ma służyć oraz który powinien z czegoś wynikać.
Wszytko jest "utarte" i "schematyczne", a komu to przeszkadza jeżeli działa ?.
Jeżeli nic zagrażającego nie wynika z dotychczasowego przebiegu procesu KJ (audyty) masz prawo domagać się od Kierownictwa jasnego określenia celu (od tego Kierownictwo jest), a nie jakiś zdawkowo rzuconych haseł:
- "odnowienie" , konkretnie kogo, czego i po co ?
- "odświeżenie", - " - ?
- jakie są zastrzeżenia odnośnie "utartych metod" i "schematyzmu" ?
Ty jesteś tylko do wypełnienia tego celu stosownym zakresem postępowania i nadzorem. Na wychodzenie z własną inicjatywą przyjdzie na pewno czas i będzie on wynikał nie z nikomu niepotrzebnej roboty lecz z Twoich przemyśleń rozwojowych w firmie.
Jak spotkasz się z jasną i konkretną odpowiedzią wraz z uzasadnionymi oczekiwaniami Kierownictwa pozostaje Ci tylko brać się do roboty, bo w innym przypadku będziesz poddana sprawdzianowi, z niekoniecznie zadowalającym Ciebie i Kierownictwo efektem końcowym (rewolucje zabijają własne dzieci).
Jeżeli jesteś na tyle odważna i przygotowana, aby powyższe wyegzekwować to może już Twoje strategiczne myślenie pro-rozwojowe ma swój początek i autorytet Twój wzrośnie - czego Ci z całego serca życzy "stary jakościowiec" bo wielu różnych przejściach.
pozdrawiam
Jędrzej Bochyński

Jędrzej Bochyński Kierownik ds.
Strategii Jakości

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Magdalena Jaruszewska:
Jakie metody i narzędzia jakościowe zastosować?

Witaj Magdaleno,
pytanie brzmi jakie metody i narzędzia już tam funkcjonują? Łatwiej będzie coś podpowiedzieć.

Wiemy już jakie systemy są wdrożone ale dobrze by było wiedzieć jakie metody są stosowane w praktyce.

Żeby nie robić rewolucji można zacząć wprowadzać te bardziej pro-aktywne/zepołowe metody w miejsce tych, które mają bardziej PRL-owski charakter.

Pozdrawiam
JędrzejJędrzej Bochyński edytował(a) ten post dnia 02.01.13 o godzinie 09:10
Ireneusz Jaworski

Ireneusz Jaworski Pełnomocnik Zarządu
ds. Systemu Jakości,
UPOS System sp. ...

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

A czemu akurat odświeżeniu kontroli jakości?
Możesz w jednym zdaniu nazwać problem, który macie?
Sebastian Szczęsny

Sebastian Szczęsny New Model Supplier
Development
Engineer, Honda of
the UK ...

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Dzień dobry,

moje sugestie poniżej:

1) Regularne audyty PFMEA - tzw. "Genba PFMEA". Ale uwaga - poziom RPN musi być oceniany zgodnie z rzeczywistością, bez "naciągania" (co często w wielu firmach jest procederem na porządku dziennym niestety). Uwaga 2 - celem jest nieustanne odpowiadanie sobie na pytanie "co się stanie, jeżeli...?" i realizacja procesu ciągłego doskonalenia, NIE zaś tylko utrzymanie aktualnego dokumentu (zrozumienie tego niestety również przysparza często wiele trudności...).

2) Audyt warstwowy procesu (mini-audyt). Można wtedy m.in. zaobserwować z którymi standardami jest problem, a następnie postarać się odpowiedzieć na pytanie dlaczego i jakie działania systemowe zdefiniować.

3) Propozycje Ulepszeń - umożliwienie pracownikom najniższego szczebla zaangażowania w proces ciągłego doskonalenia. Dodatkowo, system motywacji i honorowania pomysłodawców najlepszych rozwiązań (niekoniecznie finansowo, choćby nawet najlepsza PU miesiąca i stosowna informacja na tablicy informacyjnej;)

4) Standaryzacja rozwiązań - np. karty nauki. Głównie w odpowiedzi na reklamacje. Cel to wyeliminowanie ryzyka np. na innej maszynie, pracującej w podobnych warunkach, a która pozostaje bez działań prewencyjnych "bombą z opóźnionym zapalnikiem"

W temacie świadomości jakościowej pracowników. Warto spytać może wprost na linii - co zdaniem pracownika mogłoby działać lepiej? Co przysparza trudności? Nie zapominajmy, że operator jest najcenniejszym źródłem wiedzy, rozmawiamy wszak z osobą, która wykonuję daną operację codziennie, my znamy ją tylko z obserwacji/teorii!

Z Jakością jest o tyle ciekawie, że w żadnej działającej firmie nie nastąpi nigdy moment, aby nie trzeba było już robić zupełnie nic. Ale UWAGA - bardzo ważne, każde działanie musi mieć swoją jasną przyczynę i cel (a najlepiej mierzalny). Tak jak Pani napisała - "odświeżenie", "odnowienie", jest pojęciem zbyt subiektywnym i faktycznie, przez tzw. "starych wyjadaczy" może zostać odebrane jako "kaprys kierownictwa". Aby tego uniknąć, wartałoby komunikować prosto przy każdej zmianie w procesie np.:
ZMIANA: wdrożenie nowego formularza X
PRZYCZYNA: brak nadzoru nad parametrem Y
CEL: 0 reklamacji z tytułu defektu Z,
a także jak napisałem wyżej, dać pracownikom również zaangażować się w definicję działań.

Te wszystkie narzędzia powyżej myślę mogą pomóc w utrzymaniu realnego procesu ciągłego doskonalenia i co ważniejsze, zachowanie w nim związków przyczynowo-skutkowych. Zatem życzę powodzenia we wdrażaniu, a może raczej.. przywracaniu do użytkowania (zdarza się niestety znacznie częściej).
Magdalena K.

Magdalena K. Specjalista ds.
Systemów Zarządzania

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Moje pytanie związane jest z faktem, iż aktualnie biorę udział w rekrutacji na stanowisko specjalisty ds. zarządzania jakością. Jest to nowotworzone stanowisko pracy właśnie w celu "odświeżenia" kontroli jakości, o czym poinformowano mnie na jednej z rozmów rekrutacyjnych. Czeka mnie ostatnia rozmowa z samą "górą" firmy, na której mogą mi zostać zadane pytania z mojego tematu. Nie zostałam wtajemniczona w obecny stan kontroli jakości, nie znam żadnych szczegółów, więc ciężko odpowiedzieć mi na zadane przez Państwa pytania. Nie bez powodu utworzyłam ów wątek, gdyż sama jestem postawiona pod tzw. "ścianą"...
Sebastian Szczęsny

Sebastian Szczęsny New Model Supplier
Development
Engineer, Honda of
the UK ...

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Cóż, nie pozostaje mi zatem nic innego jak życzyć powodzenia w procesie rekrutacyjnym;)
Łukasz Sokołowski

Łukasz Sokołowski Project-based
Supplier Quality
Engineer / Assurance

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

A więc życzę powodzenia! I szczerze sądzę, że interlokutorowi na rozmowie coś się chlapnęło, rzucił/rzuciła coś i nie doszukiwałbym się jakiejś szczególnej ideologii :)

Kiedy zarząd firmy w końcu będzie wiedział, czego chce, a do tego - co ważniejsze - będzie umiał przełożyć to na konkrety, wtedy powalczymy z tematem :)Łukasz Sokołowski edytował(a) ten post dnia 04.01.13 o godzinie 20:20
Jerzy Brańka

Jerzy Brańka inż.mechanik

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Łukasz Sokołowski:
A więc życzę powodzenia! I szczerze sądzę, że interlokutorowi na rozmowie coś się chlapnęło, rzucił/rzuciła coś i nie doszukiwałbym się jakiejś szczególnej ideologii :)

Kiedy zarząd firmy w końcu będzie wiedział, czego chce, a do tego - co ważniejsze - będzie umiał przełożyć to na konkrety, wtedy powalczymy z tematem :)

POPIERAM !!!
Firma zainteresowana > Firma rekrutacyjna > wygrywa ten co gada dużo bez żadnego związku z konkretnym zadaniem.
("Das ist der Hund begraben" - jak mawiali starożytni Germanie") - To rub!

Mój komentarz aktualny - przejdź do ofensywy zadając pytania, zobaczysz z kim masz do czynienia.
Ireneusz Jaworski

Ireneusz Jaworski Pełnomocnik Zarządu
ds. Systemu Jakości,
UPOS System sp. ...

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Ważniejsze od tego co będziesz mówiła, jest jak to będziesz mówiła. Spora dawka entuzjazmu powinna zrobić swoje. Można też powiedzieć o konieczności zmiany podejścia od klasycznego zarządzania jakością w w stronę wartości dla klienta ... Z zarządem zamiast rozmów o konkretnych technikach lepiej pokazać co mogą zyskać lub co stracić Ireneusz Jaworski edytował(a) ten post dnia 04.01.13 o godzinie 21:09
Jędrzej Bochyński

Jędrzej Bochyński Kierownik ds.
Strategii Jakości

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Witam, w takim razie nie bede udzielac glupich rad bo nie jestem ekspertem od rekrutacji. Powodzenia

konto usunięte

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

A ja życzę powodzenia jak już dostaniesz to stanowisko :-) Moim zdaniem ciężko będzie "reformować" ludzi z 25 letnim stażem, bo zazwyczaj mają już "naleciałości", i raczej ciężko ich przekonać do czego nowego... Powodzenia !!
Jerzy Brańka

Jerzy Brańka inż.mechanik

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Anna Krawętkowska:
A ja życzę powodzenia jak już dostaniesz to stanowisko :-) Moim zdaniem ciężko będzie "reformować" ludzi z 25 letnim stażem, bo zazwyczaj mają już "naleciałości", i raczej ciężko ich przekonać do czego nowego... Powodzenia !!

Na miły BÓG, Anno skąd i czym poparty Twój komentarz bo przypuszczam, że dyplom potwierdzający nabytą przez Ciebie wiedzę nie dała Ci szkoła zatrudniająca "równolatów".
Po 20-tu latach wykonywania zawodu konstruktora pierwszy raz dotykałem klawiatury komputera, a to, że dzisiaj nie potrzebuję przy sobie informatyka i daleko mi do odczuwania kompleksu kury wobec mądrości jajka. Moje dobre samopoczucie przez b.dobre kontakty z młodymi i ich dowodami szacunku nie czyni mnie "niereformowalnym" i "z naleciałościami". Jeżeli chciałabyś stwierdzić, że wyjątek potwierdza regułę, to chcę powiedzieć, że samo życie przyniesie Ci jeszcze dużo dowodów korygujących Twój pogląd w czym tkwi nowatorstwo.
Pełne pole do dyskusji znajdziesz Anno w grupie:
http://www.goldenline.pl/forum/3078436/zarzadzanie-pra...Jerzy B. edytował(a) ten post dnia 07.01.13 o godzinie 00:58

konto usunięte

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Daleka jestem od wrzucania wszystkich do jednego worka, bo oczywiście w mojej pracy są ludzie ze stażem, 25+ od których bardzo wiele się nauczyłam i za to im bardzo dziękuję.
Ale niestety są tacy, którzy próbowali podcinać mi skrzydła zanim nauczyłam się latać… Wielokrotnie byli negatywnie nastawieni na pomysły młodszych stażem kolegów, a niestety sami od siebie nie wiele mieli do zaproponowania. Nie jednokrotnie słyszałam od nich, dlaczego mają robić coś inaczej skoro przez 10 lat to robili to tak i było dobrze, i oczywiście dalej robili to po swojemu….
Jeśli poczuł się Pan urażony, to przepraszam. Mam nadzieję, że za 15 lat czy 20 lat (o ile dożyje) będę się rozwijać i podobnie jak Pan nie będę musiała dzwonić po informatyka ...... Pozdrawiam!!!
Kamil Krzaczek

Kamil Krzaczek ExExEx, Gekontek

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Witam,
mam nadzieję iż p. Magdalena opija nowe stanowisko.
Ja zaproponował bym system premiowy, gdzie $ będą adekwatne do wykonywanej pracy (wydajności, ilości przerobu, braku błędów/defektów).
Niedawno wdrażałem takowy system i korzystając z okazji obecności wybitnych specjalistów miał bym pytanie.
System to ekrany dotykowe z czytnikiem kodów kreskowych. Pracownik loguje się na stanowisko i "rejestruje" co robi na maszynie. Dane zbierane, porównywane z ERP i analizowane.
Jest stała pula na premie. Pytanie:
Czy dzielić ją równomiernie na ilość wykonanej pracy dla każdego, czy rozdzielić ją pośród najlepszych (np. 30% pracowników otrzyma premię), czy ustalić próg (progi?) powyżej których otrzymają premię (progi wynagradzane stałą premią, czy może jakieś współczynniki?).
Może jakieś pomysły albo wnioski z innych systemów.
Prosił bym o małą podpowiedź.Pozdrawiam.
Jerzy Brańka

Jerzy Brańka inż.mechanik

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Pozdrowienia dla Ani K.
Moja Córcia ma na imię Ania i wiem, że nie ma takiej możliwości aby gniewać się na kogoś kto ma na imię Anna.
Przepraszam, może byłem trochę rozdrażniony po oderwaniu się od programowania (DELPHI) aplikacji związanej z zarządzaniem i zamiast trzasnąć w komputer, wyrwała mi się dywagacja nt.
może nie w tym miejscu ale bardzo popularna na wielu forach (pokolenie X i Y).
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Jak odświeżyć kontrolę jakości w zakładzie produkcyjnym?

Magdalena Jaruszewska:
Firmie zależy na "odnowieniu" i 'odświeżeniu" kontroli jakości, gdyż aktualnie wszystko jest zbyt "utarte" i "schematyczne".

A czym się to przejawia w rozumieniu biznesowym?

Padły jeszcze jakieś inne słowa "kluczowe"?



Wyślij zaproszenie do