Temat: ergonomia jako narzędzie poprawy jakości
Witam,
jak najbardziej. Jest to chociażby jeden z elementów Lean Managementu - ograniczenie ilości zbędnych ruchów - poprzez określenie zakresów ruchu operatora.
Docelowo ergonomia ma za zadanie stworzenie "wygodnych" warunków pracy (fitness for user), dzięki temu pracownicy czują się mniej zmęczeni (np. ograniczenie monotonii) przez co mają lepszą koncentrację i tak dalej (pomijam aspekt społeczny - coraz bardziej "popularny" problem dolegliwości mięśniowo-szkieletowych (MSDs) - i innych problemów zdrowotnych, jak np. Cumulative Trauma Disorders i tak dalej, a co za tym idzie absencji w pracy, wypadków przy pracy...
Dostosowanie warunków pracy do wymagań ergonomii zwiększa chociażby wykrywalność błędów w trakcie kontroli organoleptycznej (np. oświetlenie zgodne z ergonomią - bhp to w końcu minimalne wymagania bezpieczeństwa - czyli oświetlenie, przy którym nie dojdzie do wypadku oraz minimalizowane jest ryzyko pogorszenia wzroku - norma PN-EN 12464 - światło i oświetlenie. oświetlenie miejsc pracy we wnętrzach.
Polecam książkę Dan MacLean - Ergonomics Kit for General Industries.
Troszkę się chwaląc - piszę na ten temat pracę doktorską - właśnie wpływ ergonomii na jakość procesów (m.in. na zmniejszenie ilości braków prod.) wraz z aspektem zwrotu z inwestycji. Po pierwszych badaniach w branży przetwórstwa drewna (w sektorze MŚP) - spadek ilości braków po wprowadzeniu działań pro-ergonomicznych (norm i wytycznych) jest na poziomie 4-5%, zwrot z inwestycji - 4 miesiące. Polepszenie samopoczucia pracowników - bezcenne ;-)
To tak w telegraficznym skrócie - temat rzeka (materialne środowisko pracy, organizacji miejsca pracy, organizacja pracy (zmiany, przerwy, rotacja itp.), urządzenia i narzędzia....
pozdrawiam,
Fryderyk