konto usunięte

Temat: „E-kultura w Polsce i na świecie – prawne aspekty...

X Ogólnopolska Konferencja
„E- kultura w Polsce i na świecie – prawne aspekty rozpowszechniania zbiorów w Internecie”

Kraków, 7 grudnia 2011 r.

W mieście ulicznych teatrów i wszechobecnej sztuki, we wspaniałej atmosferze „kulturalnej stolicy”, przekażemy ludziom kultury pogłębioną wiedzę na temat praw autorskich w Internecie. W słynnej Restauracji „Wierzynek”, w samym sercu krakowskiego Rynku, w Sali Rycerskiej odbędzie się uczta dla ducha i dla ciała
Od rana – przy świeżo parzonej kawie i cudownie pachnących, wiedeńskich, kruchych ciasteczkach - podejmiemy próbę ukazania praktycznego zastosowania prawa Internetu dla kultury. Przy wykwintnej galicyjskiej kuchni ukażemy – w praktyczny sposób – skomplikowaną materię praw autorskich w e-kulturze. Wskażemy również „kruczki prawne”, które można wykorzystać w codziennej pracy i powiemy jak to naprawdę jest z tym dozwolonym użytkiem publicznym w Polsce i na świecie.
Wirtualna kultura – czy można kopiować Mona Lizę w cyberprzestrzeni? Katalogi, wystawy , encyklopedie on-line – czy są dopuszczalne? Wirtualna wycieczka – prawne aspekty e-zbiorów w Polsce i na świecie. Czy można pokazywać na własnych stronach WWW zbiory Muzeum Guggenheima, Muzeum Impresjonistów czy też zbiory rosyjskiego Ermitrażu? Skanowanie zbiorów – digitalizacja zbiorów w Polsce i na świecie (programy międzynarodowe). Jak to naprawdę jest ze światowym dozwolonym użytkiem w e-kulturze? Cyfrowe biblioteki na świecie – jak prawo światowe reguluje dostęp do wirtualnych bibliotek? Wolna kultura – czyli co to są licencje Open Source i Creative Commons?

Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytanie – Konferencja jest dla Ciebie! W prawie Internetu nic nie jest oczywiste!

Podczas Konferencji poruszone będą najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa autorskiego w cyberprzestrzeni w kontekście kultury w Polsce i na świecie. Omówione zostaną zarówno problemy digitalizacji zbiorów, możliwości pokazywania zbiorów w sieci, możliwości kopiowania zbiorów innych instytucji na własne strony internetowe. W czasie Konferencji poruszona zostanie również bardzo istotna problematyka wyboru właściwego prawa oraz odpowiedzialności cywilnej i karnej za naruszenie prawa w Internecie.

Konferencja ma wymiar praktyczny – wszyscy prelegenci, z autopsji, znają problemy związane z zagadnieniami cyber-prawa.

„Wirtu@lna kultura w Polsce i na świecie – prawne aspekty rozpowszechniania zbiorów w Internecie”
PROGRAM
9.30 Rejestracja i poranna, świeżo parzona kawa oraz francuskie rogaliki
10.00 Kultura + szansą na wirtualną kulturę – problematyka digitalizacji zbiorów i materiałów jednostek kultury w Polsce i na świecie.
Problem digitalizacji zbiorów i archiwów - narodowy plan digitalizacji jednostek kultury. Zagrożenia, niebezpieczeństwa i korzyści w procesie digitalizacji zbiorów kultury. Współdziałanie polskich archiwów z archiwami Unii Europejskiej. Międzynarodowe programy digitalizacji zbiorów. Ochrona polskiego dziedzictwa poza krajem – współpraca z Polonią.

10.45
mec. Monika Brzozowska: Wirtualne wycieczki – prawne aspekty udostępniania swoich zbiorów w Polsce i na świecie.
1. Promocja wystaw, katalogów, wydawnictw on-line – czy jest dopuszczalna?
Prawa twórców a prawo społeczeństwa do kultury - katalogi biblioteczne, muzealne, teatralne na stronach WWW. Czy bez podpisania stosownej umowy z twórcami można pokazywać katalogi i wydawnictwa na stronach WWW? Czy katalogi mogą być sprzedawane tylko w kasie muzeum, czy też – na mocy prawa autorskiego – również na stronach internetowych oraz poza budynkiem instytucji kultury? Jakie prawo będzie właściwe w przypadku naruszenia praw autorskich?
2. Rozpowszechnianie muzealiów w sieci – prawa i obowiązki instytucji kultury
Prawa i obowiązki instytucji prezentujących swoje zbiory on-line, zagadnienia związane z „wizerunkiem” muzealiów w cyberprzestrzeni. Czy instytucja może – bez stosownej umowy z twórcą lub jego spadkobiercami – pokazywać na swoich stronach internetowych współczesne muzealia, zbiory? Czy dotyczy to również depozytów?
3. Internetowe encyklopedie i atlasy jako forma udostępniania zbiorów instytucji kultury
E-atlasy oraz e-encyklopedie - czy jest to forma udostępniania zbiorów zalegalizowana prze prawo autorskie? Pod jakimi warunkami można je rozpowszechniać i z nich korzystać?
4. Światowy dozwolony użytek w e-kulturze
Problematyka kopiowania cyfrowych zbiorów na własnych stronach internetowych
mec. Monika Brzozowska – ekspert z zakresu prawa autorskiego, autorka książki „Prawo autorskie w kulturze. Praktyczny przewodnik po zakamarkach prawa autorskiego w teatrach, muzeach i innych instytucjach kultury”.
13.15 Lunch
14.00 Biblioteki cyfrowe a prawo autorskie – uregulowania prawne rozpowszechniania zbiorów w sieci w Polsce i na świecie
Funkcjonowanie bibliotek cyfrowych w kontekście prawa autorskiego w Polsce i na świecie: jak należy interpretować art. 28 prawa autorskiego, co oznacza udostępnienie zbiorów w terminalach – czy może to dotyczyć tylko pokoju biblioteki, czy też np. całej uczelni? Jakie są możliwości obejścia zabezpieczeń i kto ma uprawnienia do ich usuwania; zasady sporządzania egzemplarzy utworów rozpowszechnionych w zgodzie z prawem autorskim, nieodpłatne udostępnianie utworów. Kto i według jakiego ustawodawstwa odpowiada za naruszenie prawa autorskiego przy użytkowaniu bibliotek cyfrowych.

15.00 Wolna kultura czyli licencje Creative Commons – jak to naprawdę jest z
e- kulturą.
Problematyka zagadnień związanych z CreativeCommons w kontekście zbiorów kultury
16.00 Podsumowanie Konferencji – Czy prawo autorskie blokuje dostęp do kultury?
Mec. Monika Brzozowska, Mec. Damian Mądry
16.30 Zakończenie Konferencji, losowanie nagród, rozdanie certyfikatów

Wszelkich dodatkowych informacji udziela Alicja Grzebień: tel. 12 431-08-50, 606 750 170, alicja@wirtualnakultura.pl

konto usunięte

Temat: „E-kultura w Polsce i na świecie – prawne aspekty...

Paradna koncepcja, ze komus pozwole decydowac co mi wolno wiedziec i co powielic :)

Internet to nie jest przestrzen publiczna gdzie ktos moze o czyms decydowac.
Nie mozna tam niczego narzucic i wymusic.
Internet jest SYSTEMEM OBRONNYM w celu zapewnienia komunikacji rozproszonej BEZ NADZORU.
Po to powstal Arpanet.

A poniewaz wszyscy sie juz uzbroili, to nie mozna dyskutowac "prawa do uzycia broni", poniewaz kazdy uzyje kiedy mu sie uwidzi, poniewaz ma fizyczna zdolnosc dokonania tego.

Rownie dobrze mozna zrobic konferencje "czy jankesi moga rozbijac sie zespolami atamowych lotniskowcow i bombardowac kogo im sie uwidzi".
Albo czy "deszcz ma prawo padac".

Deszcz pada, jankesi maja zespoly lotniskowcowe, ludzie uzywaja p2p.

O tym co robia jankesi-decyduja jankesi. O tym co robia uzytkownicy sieci-decyduja uzytkownicy sieci.
Oczywiscie mozna sobie pisac rezolucje i urzadzac konferencje, ale nei ma to zadnego wplywu na rzeczywistosc.

Czyli jest to strata. A w dziale jakosci jestesmy przeciwni marnowaniu zasobow :)

Następna dyskusja:

ASPEKTY PRAWNE ISO 22000:2005




Wyślij zaproszenie do