Przemysław K.

Przemysław K. techn. prod. / pełn.
jakości / st. spec.
BHP

Temat: Czy właściciel firmy może nadal pełnić funkcję auditora...

Witam!
Czy właściciel może pełnić funkcję auditora wewnętrznego?
W firmie mamy dwóch auditorów. Razem ze mną funkcję AW pełnił syn właściciela. W tym roku przejął firmę i oficjalnie stał się właścicielem. Wszystko w papierach załatwione, jednakowoż zastanawiamy się czy musimy powoływać kolejnego auditora wewnętrznego czy może funkcję, którą sprawował do tej pory dzielić z byciem właścicielem firmy?
Alfreda Pośnik

Alfreda Pośnik dyrektor ds jakości
"war-REMEDIUM "Sp. z
o.o.

Temat: Czy właściciel firmy może nadal pełnić funkcję auditora...

Chciałam powiedzieć,że tak,ale się zatrzymałam.
Ja byłam dyrektorem firmy i jednocześnie jednym z auditorów wewnętrznych.
Ale mieliśmy z Prezesem podział,że ja odpowiadałam za produkcję i zbyt,a on za resztę.
I mogłam auditować działy inne niż te za które odpowiadałam.
Tu będzie kłopt,bo Prezesowi podlegaja wszystkie działy i myślę,że niestety będziecie Państwo
musieli wyszkolić nowego auditora wewnętrznego.
Marek Piotrowski

Marek Piotrowski Właściciel, Petersen
Consulting

Temat: Czy właściciel firmy może nadal pełnić funkcję auditora...

Częściowo zgadzam się z "przedmówczynią".
Nieco śliskie.
Ale po pierwsze nowa norma ISO 9001 nie narzuca jednoznacznie niezależności auditorów.
A po drugie wg poprzedniej wersji normy "auditor nie może auditować własnej pracy" co oznacza, że może auditować pracę podległych pracowników.
Zresztą - "pańskie oko konia tuczy". Audit właściciela może być motywujący dla personelu i wpływać na większe zaangażowanie właściciela w codzienną działalność firmy.
Jerzy Brańka

Jerzy Brańka inż.mechanik

Temat: Czy właściciel firmy może nadal pełnić funkcję auditora...

Nie brałbym pod uwagę tej ”śliskości” bo z resztą zgadzam się w 100%-ach. Audytor wewnętrzny obojętnie z jakiego szczebla i hierarchii w firmie swoim audytem wewn. nie będzie działał świadomie wbrew wizji oraz polityce przyjętej przez firmę i narażał ją na działania wbrew wymaganiom normy.
Naszą uzasadnioną wrażliwość systemową, o czym najlepiej wiedzą jakościowcy z branży motoryzacyjnej, budzą przede wszystkim audyty realizowane przez zleceniodawców w ramach realizowanej przez nich procedury dot.„oceny swoich dostawców”.
Wobec Audytorów zewnętrznych tych od oceny NASZEGO Systemy jakości zachowujemy się często jak „wystraszone uczniaki” a przecież nie ma to żadnego uzasadnienia wobec faktu, że JCert. jest wobec nas Dostawcą usługi.
Lekarstwem na wyzbycie się kompleksu wobec tych, którzy mają przystąpić do oceny naszego SZJ jest wynegocjowanie (po przystępnej wycenie) audytu wstępnego przed audytem certyfikującym. Jednostek Certyfikujących „ci u nas dostatek” i odpowiedni ich wybór zależy tylko od nas jak również odstąpienie od audytu w przypadku nadmiernej lub nieuzasadnionej ingerencji w politykę firmy przez JC. Ponieważ z taką sytuacją miałem osobiście do czynienia to pomimo poniesionych dodatkowych kosztów (za przejazd Audytorów) moja firma otrzymała inny Zespół audytorów świadomych przede wszystkim tego, że są nie po to aby się „twórczo wyżywać” lecz twórczo pomóc przejść firmie przez proces certyfikacji SZJ.Ten post został edytowany przez Autora dnia 17.05.16 o godzinie 00:22
Alfreda Pośnik

Alfreda Pośnik dyrektor ds jakości
"war-REMEDIUM "Sp. z
o.o.

Temat: Czy właściciel firmy może nadal pełnić funkcję auditora...

Ja myślę,że dla Prezesa firmy,który wcześniej był audytorem wewnętrznym firmy,problemy jakościowe będą nadal ważne a wymagania normy stawiają przed nim i tak znaczące zadania

5 PRZYWÓDZTWO
5.1 Przywództwo i zaangażowanie
5.1.1 Postanowienia ogólne Najwyższe kierownictwo powinno wykazać przywództwo i zaangażowanie w odniesieniu do systemu zarządzania jakością poprzez: a) wzięcie odpowiedzialności za skuteczność systemu zarządzania jakością; b) zapewnienie, że polityka jakości i cele jakości są ustanowione dla systemu zarządzania jakością i są zgodne z kontekstem i kierunkiem strategicznym organizacji; c ) zapewnienie integracji wymagań SZJ w procesy biznesowe organizacji; d) promowanie podejścia procesowego i myślenia opartego na ryzyku;
e) zapewnienie, że zasoby potrzebne dla SZJ są dostępne;
f) komunikowanie znaczenia skutecznego zarządzania jakością i zgodności z wymaganiami SZJ; g ) zapewnienie, że system zarządzania jakością osiąga zamierzone wyniki; h ) angażowanie, kierowanie i wspieranie osób aby przyczyniali się do osiągnięcia skuteczności systemu zarządzania jakością; i) promowanie doskonalenia; j ) wspieranie innych właściwych członków kierownictwa w wykazywaniu ich przywództwa, odpowiedniego do obszarów ich odpowiedzialności

I mam nadzieje,że bez pełnienia funkcji audytora wewnętrznego będzie "spinał" swój zespół jakościowy wspierając ich w działaniach.ŻYCZĘ SUKCESU NA NOWYM STANOWISKU.



Wyślij zaproszenie do