Temat: 7.4 Zakupy?
Najważniejsza zawsze jest umowa i jej zapisy.
Dwa podstawowe watki to:
1. Stan dostawy (ilości, podzespoły, uszkodzenia transportowe - jeżeli takowe mają wpływ na właściwości materiału lub proces technologiczny np. stan powierzchni mający wpływ na proces technologiczny - malowanie, ewentualne zanieczyszczenia itp.),
2. Specyfika procesu technologicznego (czy właściwości materiału mogą się zmienić w trakcie procesu produkcji, a w szczególności jakie powinny być przed).
Mam tutaj na myśli proces obróbki cieplnej, jeżeli takowy występuje, ponieważ właściwości materiałowe są w tym przypadku bardzo ważne.
Przy założeniu, że twój zakład nie jest odpowiedzialny za "badania materiałowe" zgodnie z umową to może się okazać, że gatunek dostarczony do produkcji nie spełniał wymagań, w konsekwencji produkt finalny nie spelnia wymagań - kto poniesie z tego tytułu konsekwencje (jaki będzie to miało wpływ na dalszą współprace).
Z twojego opisu wynika raczej ,że jest to usługa. Tak więć jest to własność klienta (7.5.4). Ważne jest moim zdaniem aby wyrób był identyfikowalny (7.5.3), ale to zależy od stopnia skomplikowania procesu technologicznego i wytwarzanej ilości. Istotny może być także punkt (7.5.5).
Moim zdaniem ponosicie odpowiedzialność za materiały stosowane do produkcji jako dodatkowe (7.4), jeżeli takowe mają wpływ na proces technologiczny (jego parametry).
Tych informacji powinno "poszukać się" w specyfikacji klienta, konkretnych zaleceniach, wymaganiach (dokumentacja technicna, normy, projekt).
Zalecałbym kontakt z osobą z działu techncznego np. "głównym technologiem" celem przeanalizowania zagadnień technicznych i sprecyzowania w konsekwencji kryteriów kontroli materiału na wejściu do produkcji w odniesieniu do zapisów umowy - aspekt ekonomiczny (koszty), jakościowy.
P.S Dokonałbym analizy wszyskich "procesów specjalnych" związanych z danym wyrobem.
Jerzy Janik edytował(a) ten post dnia 23.05.09 o godzinie 08:30