Temat: ERP dla producentów mebli
I tak się zrobił konkurs ofert ;( a dla ludzi szukających systemu ERP nic z czego można by skorzystać.
Są systemu które mają referencje w branży a w szczegółach okazuje się że klienci z jakichś powodów nie planują w danym systemie ERP. Są systemy mające funkcjonalność idealnie pasującą a nie mające referencji.
Producenci mebli sami siebie dzielą na producentów mebli miękkich i twardych ( w tej pierwszej jest więcej pracy ręcznej) - więc i tutaj jest sporo różnic w wymaganiach funkcjonalnych.
Moim zdaniem można wyróżnić 2 typu oprogramowania dla producentów mebli.
1. Systemu dedykowane które nie koniecznie można nazwać je systemami ERP bo np. skupiają się na optymalizacji wycięć z płyt wiórowych, wykrojów z materiałów, produkcji ale nie mają innych funkcjonalności pozwalających np. na rozliczenie kosztów produkcji (w finansach dopiero można uzyskać koszty rzeczywiste zleceń) czy planowanie zapotrzebowania materiałowego w oparciu o typowe mechanizmy ERP (MRP w oparciu o bardzo wiele czynników, analizę dostawców, zapytania ofertowe zakupów i wybór dostawców itd).
2. Systemy ERP
Pamiętajmy ze systemy ERP to standardowe systemy, które mogą posiadać pewne funkcjonalności wymagane w danym typie produkcji (rozwiązania branżowe).
Kierunek branży meblowej pokazuję ze jest to obecnie praktycznie produkcja na zamówienie (MTO). Producenci zbierają różnymi kanałami zamówienia i realizują produkcję pod indywidualnego klienta.Szczęściarze produkują większe jednorazowe ilości np. dla IKEA która deklaruje poziom zapotrzebowania, łatwiej zaplanować produkcję i realizować zlecenia na większą ilość egzemplarzy. A ci co mają mniej szczęścia ? No cóż mają mnóstwo małych zleceń które trzeba obsłużyć w krótkim okresie czasu.
Komplikując sprawę możemy jeszcze dołączyć produkcję typu CTO (Configurate To Order) czyli produkcję z użyciem konfiguratora. Klient wybiera elementy (kolory, wykończenia, rodzaje elementów) tworząc swój wymarzony mebel a później oczekując jego produkcji w krótkim czasie. Dobrze zbudowany konfigurator ułatwi życie producentowi bo technologia produkcji unikalnego mebla zostanie stworzona przez system po wyborze przez klienta kryteriów (konfiguracji). Ale co dalej ? Jak systemy mogą ogarnąć realizację takich zleceń ?
Pytań jest wiele.
Czy i jak dany system wspiera grupowanie operacji ?
Czy i jak wiele etapów procesu produkcyjnego jest typowo ręczne wiec trzeba zarządzać jeszcze zasobami ludzkimi z odpowiednimi umiejętnościami ?
Jak poradzić sobie z kapryśnym materiałem jakim jest drewno (struktury słoi itp) ?
.......
A dodajmy do tego jeszcze zestawy mebli (na końcu produkcji na dany dzień musimy wyprodukować wiele różnych mebli aby skompletować taki zestaw i przygotować go do wysyłki.
Branża meblowa nie jest łatwa. Podstawowe funkcjonalności uważane za zwyczajowe w tej branży pewnie znajdą się w wielu systemach informatycznych ale czy to wystarcza aby uznać że dany system będzie dobrze funkcjonował w danym zakładzie ?
Pamiętajmy że nawet praktycznie identyczne zakłady mogą realizować taka samą produkcję w odmienny sposób który wynika wprost z jakiś zaszłości historycznych ale przede wszystkim wiedzy i doświadczeń ludzi za produkcję odpowiadających.
Dlatego należy się zastanowić co dla mnie w procesie jest najważniejsze, co mi najbardziej przeszkadza, gdzie mam największe trudności, straty. Można to zrobić samemu jak i skorzystać z konsultantów w tym się specjalizujących.
Czy są systemy ERP dla producentów mebli ? Są takie które bardziej lub mniej do niej pasują a i tak najważniejsze jest jak dana firma chce realizować swoją produkcję i czy te procesy mogą być sprawnie obsłużone przed dane rozwiązanie informatyczne.
W większości przypadków dostawcy systemów powiedzą że mają rozwiązanie dedykowane bo ..... udało im się pozyskać kilka firm z danej branży ...