Aneta R.

Aneta R. Trener i audytor
RODO, prawa pracy i
rachunkowości,
IOD...

Temat: Środki trwałe na terenie strzeżonym

Ze szkoleń które prowadziłam widzę, że jest spory problem z definicja "terenu strzeżonego".

Co oznacza „teren strzeżony”?
Definicji w ustawie o rachunkowości nie ma.
Jakie kryteria musi spełnić taki teren?
Czy środki trwałe na terenie jednostki można traktować jako środki pozostające na terenie strzeżonym?

Najczęściej jako teren strzeżony wskazuje się obszar / teren jednostki , na którym znajdują się środki trwałe, odizolowany od świata zewnętrznego w sposób pozwalający poddać skutecznej kontroli ruch składników majątkowych między tym terenem a otoczeniem, przy czym ruch ten jest odpowiednio dokumentowany. Każdorazowo kierownik jednostki podejmuje decyzję jakie warunki muszą byc spełnione, aby teren uznać za "stzrezony".
"Decyzja" kierownika jednostki powinna znaleźć się w Polityce rachunkowości,a w niej także informacje - w jaki sposób i jakie zabezpieczenia zostały przyjęte, np. przepustki osobowe, elektroniczne systemy zabezpieczeń, systemy transmisji alarmu, elektroniczne systemy kontroli dostępu, systemy telewizji wewnętrznej, całodobowy dozór czy ochrona zewnętrzna.
Musi to być miejsce zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych.

Co ważne:

Inwentaryzację nieruchomości zaliczonych do środków trwałych oraz inwestycji, jak też znajdujących się na terenie strzeżonym innych środków trwałych oraz maszyn i urządzeń wchodzących w skład środków trwałych w budowie można przeprowadzić raz w ciągu 4 lat - w dowolnym terminie. Nie zwalnia to jednostki z przeprowadzenia inwentaryzacji poprzez weryfikację