Anna
Mazur
dr nauk
ekonomicznych (w
dziedzinie
zarządzania)
Temat: Wycieczka w świat intuicyjnego zarządzania
W latach 90. teorię i praktykę zarządzania zdominowała idea innowacyjności, a ikoną tych lat stał się Bill Gates. Najnowsza teoria i praktyka zarządzania faworyzuje intuicję. Menedżerowie nieustannie stają przed anomaliami, zjawiskami, których ani teorie ekonomiczne, ani oparte na nich teorie zarządzania nie są w stanie zadowalająco wyjaśnić.Ikoną dzisiejszych czasów staje się Henry Mintzberg (profesor zarządzania na Uniwersytecie McGilla), zwolennik intuicyjnego zarządzania.
Pojawił się także nowy gatunek menedżerów. Cechy osobowości, które kilka lat temu otwierały ścieżkę kariery, jak kompetencje zawodowe, siła przebicia, zdolność motywowania oraz umiejętność komunikowania, okazały się niewystarczające. Od menedżera wymaga się nowych umiejętności, takich jak: umiejętnośc myślenia za pomocą paradoksu, czy zdolność do poznawania intuicyjnego.
Czy menedzer powinien posiadać komptencje zawodowe czy też wystarczy mu dobrze rozwinięta intuicja? I jeśli potrzebne mu kompetencje zawodowe, to jakie? Dyplom określonej szkoły zarządzania, wiedzę fachową na temat podstawowej działalności przedsiębiorstwa?
Przemyślenia wymagają także przypadki, kiedy intuicja okazała się nietrafna. W jakim stopniu i kiedy możemy zaufać intuicji?
Choć szybkie decyzje bywają równie trafne, jak decyzje dokonywane z rozwagą, to często ludzie traktują podejrzliwie procesy natychmiastowego poznania. Jakby nie zauważali, że nawet w najtrudniejszych problemach kryje się rozpoznawalny wzór i przy wychwytywaniu takich wzorów mniej oznacza więcej. Nadmiar informacji często utrudnia, a nie ułatwia podjęcie decyzji.
Interesujące są także sytuacje, kiedy intuicja nas zawodzi. Kiedy zatem wierzyć intuicji, a kiedy traktować ją nieufnie?
Na pierwszy rzut oka, intuicja wydaje się bardziej przydatna w przypadku takich czynności, jak opracowywanie strategii, marketingu, public relations czy w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Mniej w zarządzaniu produkcją czy finansami. Ale czy rzeczywiście?
Jaką rolę odgrywają w poznaniu intuicyjnym emocje?
Z pewnością emocje mają kluczowe znaczenie dla naszej zdolności szybkiego selekcjonowania różnych informacji, które odbywa się poza obszarem naszej świadomości. Jednak emocje mogą też przeszkadzać podjęciu decyzji, które wynurzają się z naszej podświadomości.