Anna
Mazur
dr nauk
ekonomicznych (w
dziedzinie
zarządzania)
Temat: Czym jest intuicja?
Maciej Królikowski:Ale jakich informacji, gdzie one mają być, na poziomie świadomości czy podświadomości?
Co do badań naukowych nad intuicją...
W 2005 roku w Anglii przeprowadzono badania które miały na celu laboratoryjne stwierdzenie i udowodnienie istnienia intuicji. Z doświadczeń wyciągnięto bardzo ciekawe wnioski- otóż intuicja to nic innego, jak działanie naszego mózgu, niezależne od naszej świadomości i woli. Mózg bez naszej woli odbiera sygnały ze zmysłów, korzysta ze wspomnień o danych zdarzeniach lepiej, niż my sami. I w pewnych określonych warunkach sam "podpowiada" nam takie czy inne rozwiązanie. Dlatego też czasem intuicja pomaga, a czasem zawodzi - mózg dysponuje tylko ściśle określonym zasobem informacji i także może się pomylić. Wtedy mówimy, że "intuicja nas zawiodła".
Musimy pamiętać że człowiek wykorzystuje tylko około 20% możliwości naszego mózgu,( lekko odchodząc od tematu- według mnie mózg po trochu przeczy teorii ewolucji, bo skoro istnieje jakiś organ, musiał wytworzyć się, "bo był potrzebny". A skoro nie zanikł- jak powinny zanikać nieużywane organy, to prawdopodobnie jednak wciąż funkcjonuje, tylko my nie umiemy tego zrozumieć) w tych nieużywanych 80% musi kryć się sekret intuicji i postrzegania pozazmysłowego. Ponadto naukowcy udowodnili że intuicję można ćwiczyć -ćwicząc mózg i zmysły. Im większą ilością informacji o świecie zewnętrznym będzie on dysponował i im lepiej będzie w stanie nimi operować, tym skuteczniej bedzie działał to co nazywamy intuicją.
A druga kwestia, jeśli przyjmiemy, że informacja to uporządkowane dane, to w różny sposób można je porządkować, w zależności właśnie od umiejętności przetwarzania danych.
Jakie badania Pan cytuje? Kto je robił?