Grzegorz Ł.

Grzegorz Ł. elektryk EIB/KNX

Temat: Systemy inteligentnego domu kontra urządzenia...

Tu liczy się jakość i sprawdzony producent
Na rynku jest wiele rozwiązań pozwalających na sterowanie urządzeniami i instalacjami. Żadne z nich nie umożliwia tak zintegrowanego jak system KNX (EIB). Jego największą zaletą jest kompleksowość działania. Dzięki niemu systemy sterujące poszczególnymi urządzeniami i instalacjami są ze sobą kompatybilne. Wysoka jakość zastosowanych elementów składowych systemu czyni go wiecznym, przy jednoczesnej możliwości unowocześniania. Równie ważnym kryterium jest elastyczność systemu pozwalająca na stosowanie zmienników poszczególnych jego elementów dostarczanych przez różnych producentów o ile spełniony pozostanie warunek wysokiej ich jakości. URZĄDZENIA FIRMOWE KTÓRE NIE SĄ KOMPATYBILNE Z URZĄDZENIAMI RÓŻNYCH FIRM NIE MOŻNA NAZWAĆ SYSTEMEM. INWESTOR MUSI ZWRÓCIĆ UWAGĘ NIE TYLKO NA CENĘ KTÓRA W PRZYPADKU URZĄDZEŃ FIRMOWYCH JEST NIŻSZA, A TAKŻE TO CZY PO LATACH BĘDĄ DOSTĘPNE CZĘŚCI. BO .... np. firma która produkowała urządzenia automatyki inteligentnego domu upadła i nie istnieje.
Jedynie system KNX (EIB) jest rozwiązaniem standaryzowanym. Jako jedyny po-siada i spełnia normę europejską EN50090 wraz z CEN EN 13321-1 jak również normę amerykańską ISO/IEC 14543-3. Urządzenia różnych producentów z logo KNX (EIB) mogą pracować w jednej instalacji. System KNX (EIB) jest rozwiązaniem programowalnym. Na każdym etapie budowy i eksploatacji można zmienić decyzję, co do miejsca i sposobu sterowania. Instalator zawsze może zmienić oprogramowanie urządzeń dostosowując je do naszych potrzeb. Jest produkowany przez ponad 200 producentów w różnych krajach. Firma SALVE może dostarczyć każde urządzenie KNX (EIB) prosto od producenta. szczegółowa oferta na stronie http://digital-home.pl
Głównymi zaletami standardu EIB/KNX jest:
Oszczędność w eksploatacji budynku - mniejsze zużycie energii elektrycznej i cieplnej
Prosta instalacja - jeden przewód łączący urządzenia EIB/KNX, "przejrzystość" instalacji
Elastyczność na zmiany funkcjonalne oraz rozbudowę
EIB (European Installation Bus) stanowi standard komunikacyjny promowany przez grupę producentów zrzeszonych w organizacji EIBA (European Installation Bus Association) http://www.knx.org/knx/what-is-knx/. Obecnie EIBA liczy ponad 200 członków i blisko 8000 certyfikowanych produktów, które mogą współpracować w systemie.
Obszar zastosowań systemu EIB obejmuje budynki użyteczności publicznej oraz indywidualne i wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe. Standard EIB służy do sterowania, regulacji i nadzoru nad wyposażeniem elektrotechnicznym obiektu, w szczególności nad oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Ponadto może współpracować z systemami teletechnicznymi i alarmowymi.
EIB jest systemem zdecentralizowanym - każdy element podłączany do magistrali jest wyposażony w mikroprocesor, nie ma więc wydzielonego sterownika nadrzędnego. Praca magistrali EIB nie wymaga komputera typu PC, jest on niezbędny tylko do zaprogramowania poszczególnych elementów na etapie wykonywania instalacji, a także późniejszego jej serwisowania i modyfikowania. Wszystkie dane dotyczące specyfikacji technicznych oraz protokołu komunikacyjnego stosowanego w standardzie EIB są jawne.
W 1999 roku, poprzez połączenie trzech europejskich standardów: BatiBUS, EIB oraz EHS (European Home Systems), utworzony został nowy standard KNX z promującą go organizacją Konnex Association. Standard ten bazuje na normie EIB rozszerzonej o możliwości pozostałych dwóch systemów - m.in. zwiększono rodzaj dostępnych mediów oraz wprowadzono łatwiejsze tryby instalacji urządzeń, tj. Plug & Play. Niemniej jednak wszystkie dotychczasowe urządzenia systemu EIB są kompatybilne ze standardem KNX.

Temat: Systemy inteligentnego domu kontra urządzenia...

Odradzam bezprzewodowe. My stosujemy system knx. Niestety nie jest najtańszy na rynku ale się sprawdza mega dobrze. Możliwe jest tez sterowanie głosowe przez asystenta Google. Poza tym pod knx możesz podłączyć wszystko razem z nagłośnieniem.

Od siebie polecam kontakt z firmą:
https://www.sabur.com.pl/monitory-przemyslowe/

Mają w ofercie wiele rozwiązań zarówno domowych jak i przemysłowych.



Wyślij zaproszenie do