Nicholas Piotrowski

Nicholas Piotrowski contractor -
Objective C, PHP
(LAMP)

Temat: ePUAP w praktyce

Witam!

Spędziłem 2 dni nad tym wynalazkiem bo wierzyłem zapewnieniom urzędników, że robią coś z korzyścią dla obywatela :P.

Moje boje:

1. Założyłem konto na http://epuap.gov.pl. Zajęło to mi 2 dni, chciałem profil potwierdzić podpisem elektronicznym, bo ponoć taka możliwość jest. Pod Firefoxem nie dało rady choć w instrukcji jest napisane, że można, pod chrome podpisywanie nie działa. Udało się uruchomić podpis pod IE8, ale po komunikacie, że profil został podpisany nie ma żadnej akcji. Prawdopodobnie profil nie został podpisany i trzeba iść gdzieś do urzędu aby autoryzować.

2. Teraz przyszła kolej aby coś załatwić w urzędzie za pomocą tego "wynalazku", akurat miałem dowód do wymiany, zaproszenie dla cudzoziemca, oraz uaktualnienie adresu w działalności gospodarczej i pomyślałem, że wypróbuję tą "platformę". Niestety w moim mieście Bydgoszczy chyba nic z tych rzeczy nie działa. Wyszukiwarka spraw jest beznadziejna trzeba znaleźć sprawę i później sprawdzić czy dana gmina to obsługuje. O wiele lepiej by było udostępnić sprawy obsługiwane przez daną gminę.

Podsumowanie: Aplikacja dno, jakbym takiego knota oddał klientowi to małe szanse na zapłatę, pewnie jeszcze bym musiał kary umowne płacić. Na razie, działa tam tylko licznik kont :P. W urzędzie się pytałem czy coś o tym słyszeli to ponoć jakieś sprawy da radę załatwić w przyszłym roku. Jak na razie najszybszym sposobem załatwienia sprawy jest wybranie się do urzędu osobiście i odstanie swojej kolejki.

Jedyny plus to miła pani na infolinii i że ktoś odebrał słuchawkę, bo z tym w urzędach jest problem :P.
Michał K.

Michał K. inżynier
programista,
administrator Linux

Temat: ePUAP w praktyce

Bawię się od kilku dni ePUAP-em, a dokładnie tworzeniem formularzy.

Sam ePUAP, robi na mnie ogromne wrażenie, zarówno pod względem funkcjonalności jaki szybkości działania (krótkiego czasu reakcji). Prawdą jest, że jeszcze niewiele instytucji wprowadziło ePUAP, część nie chce, ale są już nawet instytucje i firmy poza rządowe. Więc rokowania na dalszy rozwój platformy widzę w dobrym świetle. ePUAP moim zdaniem miał falstart.

A tak korzystając z okazji, może ktoś z was bawił się tworzeniem formularzy w ePUAP? Mam problem, gdyż formularze tworzone w ŚBA można wysyłać pomimo braku walidacji, miła pani "Konsultantka 14" odpowiedziała iż to normalne i przewidziane oraz mam sam sobie z tym poradzić.

Jedyne forum tematyczne jak znalazłem jest zablokowane(nie można zadawać pytań). No i szperając w sieci trafiłem do waszej grupy z nadzieją uzyskania pomocy :)
Andrzej Janikowski

Andrzej Janikowski Szef, Badania rynku

Temat: ePUAP w praktyce

Doszperałem się do takich danych:

2015 roku liczba użytkowników ePUAP ma wynieść 5 mln, a 50 proc. internautów posiadać będzie podpis potwierdzony profilem zaufanym – wynika z założeń Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015.

Dla porównania dane z sierpnia 2010 r. wskazują, że użytkowników ePUAP było wtedy 38 000, a 0 proc. internautów posiadało podpis potwierdzony profilem zaufanym.

Zgodnie z założeniami Planu, uruchomione zostaną narzędzia zwiększające możliwości uczestnictwa Polaków w życiu publicznym, a w 2015 roku 33 proc. urzędów przeprowadzi konsultacje społeczne przez Internet.

Plan zakłada też, że w 2015 r. na ePUAP umieszczonych będzie 100 proc. wzorów dokumentów, które generują 80 proc. „ruchu”, w zakresie dokumentów, które można składać drogą elektroniczną. W 2010 r. było to 455 wzorów.

Rząd chce rozwijać kompetencje informatyczne pracowników i kadry informatyków administracji publicznej. Zgodnie z założeniami, w 2015 r. liczba absolwentów studiów podyplomowych dla informatycznej kadry kierowniczej, utworzonych w celu podnoszenia ich kompetencji wyniesie 200.

Z pozdrowienaimi - A.
Marcin Stępień

Marcin Stępień inżynier
oprogramowania |
przedsiębiorca

Temat: ePUAP w praktyce

Chciałbym do dyskusji dodać swoje 3 grosze na temat usług realizowanych za pośrednictwem ePUAP, pod kątem integracji z urzędowymi systemami obiegu dokumentów:

- o podsystemach ePUAP
- środowisko budowy aplikacji, koordynator
- połączenia z usługami, web service, skrytki
- eUrząd w budowie

Artykuły mogą okazać się pomocne dla wszystkich szukających informacji o ePUAP - opatrzone są linkami oraz odniesieniami do oficjalnej dokumentacji.Marcin Stępień edytował(a) ten post dnia 05.03.12 o godzinie 14:15

Temat: ePUAP w praktyce

Proszę o pomoc

1.Odrębne rozwiązania w zakresie autoryzacji zastosowane zostały na portalu e-deklaracje
prowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Proszę wskazać dokładnie jakie dane trzeba podać, żeby wysłać
deklaracje przez Internet bez podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego
kwalifikowanego certyfikatu?

2. Proszę krótko i na temat opisać jak działa elektroniczna skrzynka podawcza (ESP) – czym różni się od zwykłego
adresu mailowego typu urzad@urzad.gov.pl ?

Z góry dzięki .

Następna dyskusja:

ESOD w praktyce




Wyślij zaproszenie do