Jarosław
Żeliński
Analityk i
Projektant Systemów
Andrzej Janikowski Szef, Badania rynku
Temat: Cloud computing w administracji
W raporcie przyjęto, że CC jest modelem biznesowym dostarczania zasobów IT.Warunki konieczne to dostęp do zasobów przez Internet. Wymaga się też, aby klient samodzielnie konfigurował zasoby. Jeśli chodzi o płatności, to IDC przyjmuje za kryterium pay as you use, czyli płatność za wykorzystywane zasoby. Takie ujecie tematyki CC przyjmują dla wszystkich analiz, nie tylko w Polsce. Czy to wystarczy?
Jarosław
Żeliński
Analityk i
Projektant Systemów
Temat: Cloud computing w administracji
Andrzej Janikowski:
W raporcie przyjęto, że CC jest modelem biznesowym dostarczania zasobów IT.
Warunki konieczne to dostęp do zasobów przez Internet. Wymaga się też, aby klient samodzielnie konfigurował zasoby. Jeśli chodzi o płatności, to IDC przyjmuje za kryterium pay as you use, czyli płatność za wykorzystywane zasoby. Takie ujecie tematyki CC przyjmują dla wszystkich analiz, nie tylko w Polsce. Czy to wystarczy?
Czym się (tu) różni CC od SaaS/ASP/Hosting?...? tego typu badania mnie "irytują" bo pokazują bełkot, definicja
"model biznesowym dostarczania zasobów IT. Warunki konieczne to dostęp do zasobów przez Internet."
obejmuje wszystko podpięte do sieci.... wiec CC mamy od lat i jest tego kupa....
Andrzej Janikowski Szef, Badania rynku
Temat: Cloud computing w administracji
Nie nazwałbym pracy wielu ludzi bełkotem. Po prostu usług CC nikt jeszcze nie zdefiniował w taki sposób, aby wszyscy inni to zaakceptowali i przyjęli. Nie zrobiło tego także IDC - z oczywistych względów. Zdecydowano się na pewien poziom ogólności. Chyba słusznie. Już słyszę to dzielenie włosa na czworo. Na przykład: no panie szanowny, a czy hostowanie to CC, czy nie? Wiem, że IDC dzieli usługi CC na 3 obszary:- AaaS (Apps as a service)
- PaaS (Platform as a service)
- IaaS (Infrastructure as a service)
Do AssS zaliczają się m.in. aplikacje do zarządzania łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie, aplikacje inżynierskie, zarządzające relacjami z klientami, zarządzające wytwarzaniem. PaaS to głównie aplikacje serwerów middleware, dostępu do danych, analityczne, portale przedsiębiorstwa. Jako usługi IaaS zdefinowano serwery, storage, sprzet sieciowy i kliencki, oprogramowanie storage, oprogramowanie zabezpieczające i software systemowy. Usługi SaaS mieszczą AaaS i PaaS w całości i w dużej części IaaS (bez sprzętu). Jak widać analitycy mają swoje kryteria. Innymi słowy CC dla IDC to SaaS plus usługi związane z siecią, serwerami i storage. Jak widać słowo "bełkot" użyte przez Pan jest krzywdzące. Być może w tym ujeciu CC nie różni się zbytnio od SaaS/ASP/Hosting, ale czy ma się różnić? Jakiś autorytet jednoznacznie rozwiązał ten problem?
Jarosław
Żeliński
Analityk i
Projektant Systemów
Temat: Cloud computing w administracji
Andrzej Janikowski:
Nie nazwałbym pracy wielu ludzi bełkotem.
dlaczego, tylko dlatego że było ich wielu :), dlatego że to IDC?
Po prostu usług CC nikt jeszcze nie zdefiniował w taki sposób, aby wszyscy inni to zaakceptowali i przyjęli.
są podejmowane próby:
Amerykański National Institute of Standards and Technology:
CC to "model dostępu do puli współdzielonych zasobów przetwarzających dane, które mogą być dynamicznie rozdysponowane i udostępnione w sieci na żądanie, przy minimalnym udziale dostawcy."
Nie zrobiło tego także IDC - z oczywistych względów.
jakich?
Zdecydowano się na pewien poziom ogólności. Chyba słusznie. Już słyszę to dzielenie włosa na czworo. Na przykład: no panie szanowny, a czy hostowanie to CC, czy nie? Wiem, że IDC dzieli usługi CC na 3 obszary:
- AaaS (Apps as a service)
- PaaS (Platform as a service)
- IaaS (Infrastructure as a service)
mamy SaaS, pytanie czym się różni od powyższych? Jeżeli ktoś robi badania i pyta o coś to powinien zadbać o definicję pozwalającą jednoznacznie kwalifikować odpowiedzi.
Do AssS zaliczają się m.in. aplikacje do zarządzania łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie, aplikacje inżynierskie, zarządzające relacjami z klientami, zarządzające wytwarzaniem. PaaS to głównie aplikacje serwerów middleware, dostępu do danych, analityczne, portale przedsiębiorstwa.
czyli prawie wszystkie ;)
Jako usługi IaaS zdefinowano serwery, storage, sprzet sieciowy i kliencki, oprogramowanie storage, oprogramowanie zabezpieczające i software systemowy.
OK
Usługi SaaS mieszczą AaaS i PaaS w całości i w dużej części IaaS (bez sprzętu). Jak widać analitycy mają swoje kryteria. Innymi słowy CC dla IDC to SaaS plus usługi związane z siecią, serwerami i storage.
czyli wszystkie usługi IT jakie sobie wymyślimy? Można sobie wyobrazić SaaS bez sieci?
Jak widać słowo "bełkot" użyte przez Pan jest krzywdzące. Być może w tym ujeciu CC nie różni się zbytnio od SaaS/ASP/Hosting, ale czy ma się różnić? Jakiś autorytet jednoznacznie rozwiązał ten problem?
moim zdaniem "bełkot" nie jest tu krzywdzące a pokazuje, ze sprawdzalność i unikalność tych badań jest żadna...
To, że żaden autorytet nie rozwiązał problemu (czy na pewno o tym za chwilę) nie powinno być legitymacją do korporacyjno-marketingowego bełkotu. Bo jeżeli IDC i nie tylko pisało "wczoraj" o SaaS i pokazywało słupki a za jakiś czas, "dzisiaj" znaczna część tych słupków nazywa się CC to wygląda to jak operacja "wyszukaj i zamienień" na starym tekście.
Patrząc na definicje jaką przytoczyłem jest to jakaś droga. Obserwując architekturę usług CC zaryzykuje tezę: CC to budowa (projektowanie architektury) oprogramowania w postaci komponentów integrowanych w sieci rozległej w sposób transparentny dla użytkownika tego oprogramowania.
Taka definicja natychmiast eliminuje np. Google doc z CC ale CC jest zdalne repozytorium Amazon A3. W ten sposób wiem co jest CC a co nim nie jest, a jest np. SaaS. Ameryki nie odkryłem, takie podejście można spotkać, problem w tym, że marketingowo jest mało nośne. Taka definicja także tłumaczy czym jest chmura prywatna (komponenty są moje ale pracują w sieci rozległej).
Zwracam uwagę, że nie jaj jeden jest zdania jak powyżej...
Andrzej Janikowski Szef, Badania rynku
Temat: Cloud computing w administracji
No właśnie. Kluczem do wypowiedzi jest wyrażenie "można spotkać". Powszechnej akceptacji nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Dotkneliśmy starego problemu świata IT. Pewno Pan pamięta, kiedy kilka lat temu firmy zajmujące się produkcją okablowania miedzianego w oczekiwaniu na wprowadzeniu standardu skrętki kategorii 6 zaczęły wprowadzać na rynek okablowanie i złącza kategorii 6 niestandaryzowanej. Złącza oczywiście były niekompatybilne ze sobą, ale każde spełniało warunki 6 kategorii. A spór między dwoma gigantami produkującymi zasilacze o technikę Line interactive? Jedna strona była przekonana, że jest to technika on-line, a druga, że off-line. Energią, którą wyzwolił spór można było przez tydzień zasilić Warszawę. A wprowadzenie techniki Fast Ethernet w dwóch odmianach też pewno Pan pamięta. Takie sytuacje rodzą wtedy, kiedy o obliczu rynku decydują korporacje a nie organizacje standaryzujące. CC jest podobnym problemem. Chmury są w jakimś sensie bytem marketingowym, a pieniądze na marketing płacą korporacje. Dlatego jest tyle definicji CC. Przykład? Z dnia dzisiejszego. Pewna duża firma organizuje seminarium, na którym „zaprezentuje portfolio produktów i usług cloud computing, w tym oparte na chmurze internetowe centrum danych, które łączy w sobie najnowsze rozwiązania inteligentnego zarządzania energią, wysokie upakowanie danych i skalowalność. Poza tym zostaną pokazane rozwiązania Desktop Cloud, Cloud Platform, Cloud Storage i Media Cloud, które wspierają firmy w przeniesieniu tradycyjnych centrów danych do internetowych centrów opartych na chmurze.” No, to mamy jeszcze „inteligentne zasilanie energią” – cokolwiek to oznacza. Pewno za miesiąc jakaś inna korporacja doda coś nowego i powstanie kolejna definicja. A raport? Pewno nie jest doskonały, ale kilka ciekawych rzeczy pokazuje. Warto go znać, choć pewno nie należy ślepo mu ufać.
Jarosław
Żeliński
Analityk i
Projektant Systemów
Temat: Cloud computing w administracji
Chmury są w jakimś sensie bytem marketingowym, a pieniądze na marketing płacą korporacje. Dlatego jest tyle definicji CC.
i z tym się zgadzam :) w 100%
ogólnie cukierków mało a oferta musi się rozwijać wiec wymienimy papierki... mam wrażenie, ze rynek IT powoli się na to uodparnia... :)
Andrzej Janikowski Szef, Badania rynku
Temat: Cloud computing w administracji
Czytam raport o CC autorstwa Microsoftu. Myślę, że warto przytoczyć bezpośrednio definicje usług zawarte w tej analize.Definicję CC podaje też Wikipedia2. Według tego źródła CC to świadczenie określonych usług informatycznych za pośrednictwem infrastruktury sieciowej. W przytoczonej definicji przyrównuje się sposób dostawy tego rodzaju usług do dostaw gazu, prądu, telefonii, telewizji kablowej itp. Ponieważ CC ma charakter mierzalny (liczba przesłanych bajtów, czas korzystania itp.), odbiorca płaci tylko za rzeczywiste korzystanie z zasobów (pay per use), tak samo jak za wodę, gaz, prąd itp. Usługobiorca nie ma zazwyczaj technicznej wiedzy o tym, w jaki sposób odbywa się cały proces dostarczania mediów, czy też gdzie fizycznie znajdują się poszczególne elementy całej infrastruktury wytwórczej i przesyłowej. Odbiorcę interesuje jedynie efekt. Podobnie jest też w przypadku CC. Przeciętny użytkownik nie zdaje sobie sprawy, z której elektrowni pochodzi prąd w jego mieszkaniu czy którędy biegnie wodociąg do kranu. Tak samo nie wie, w której części globu znajdują się serwery z zasobami, z których na co dzień korzysta.
Całość rozproszonej, ale powiązanej ze sobą zaawansowanej technologicznie infrastruktury informatycznej nazywa się potocznie chmurą. Chmurą jest więc cały zbiór serwerów, oprogramowania, światłowodów itd., do którego uzyskuje się dostęp za pośrednictwem Internetu. Korzystanie z takiej chmury nazywa się właśnie CC, czyli po prostu „przetwarzaniem w chmurze”. Użytkownik końcowy łączy się z tym skomplikowanym systemem informatycznym za pomocą zwykłego łącza sieciowego. Korzystanie z chmury od strony odbiorcy odbywa się zatem w sposób uproszczony. W rzeczywistości jest to bardzo zaawansowany pod względem technicznym proces, o którym usługobiorca ma jedynie minimalną wiedzę i którego obsługa odbywa się niezależnie od niego.
No i oczywiście pozdrowienia - A.
Jarosław
Żeliński
Analityk i
Projektant Systemów
Temat: Cloud computing w administracji
Andrzej Janikowski:
Czytam raport o CC autorstwa Microsoftu. Myślę, że warto przytoczyć bezpośrednio definicje usług zawarte w tej analize.
Definicję CC podaje też Wikipedia2. Według tego źródła CC to świadczenie określonych usług informatycznych za pośrednictwem infrastruktury sieciowej. W przytoczonej definicji przyrównuje się sposób dostawy tego rodzaju usług do dostaw gazu, prądu, telefonii, telewizji kablowej itp.
I to jest OK: oglądam TV a zużywam prąc nie mając elektrowni, to usługa "w tle", której bezpośrednio nie używam, włączam TV i mam w puszce filmy nie mam ani studia TV ani nawet magnetowidu. Jednak nie jest CC to, że mi ktoś wypożyczy samochód który prowadzą osobiście... tak więc ta definicja jak najbardziej OK :)
Całość rozproszonej, ale powiązanej ze sobą zaawansowanej technologicznie infrastruktury informatycznej nazywa się potocznie chmurą.
Także Pozdrawiam
mam nadzieję, że teraz moje "wątpliwości" co do definicji IDC się wyjaśniły :)
Paula
Myśliwiec
Project Manager,
Platinium Cast
Temat: Cloud computing w administracji
Zapraszam na BEZPŁATNĄ konferencję Cloud Computing GigaConJuż po raz czwarty (a trzeci w Warszawie) spotkają się osoby zainteresowane podbijającymi rynek rozwiązaniami chmurowymi, w różnych ich aspektach.
22 maja 2012 | Warszawa |Hotel Courtyard by Marriott
Jeżeli chcesz dołączyć do grona przedsiębiorców, którzy odkryli zalety chmury – optymalizację kosztów, szybkość wdrożenia i elastyczność rozwiązań IT – zarejestruj się już dziś!
http://gigacon.org/cloudcomputing/warszawa
Z wykładami merytorycznymi wystąpią:
Katarzyna Nowicka (SGH) – Cloud computing w zarządzaniu organizacją
Bohdan Wyżnikiewicz (Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową) – Gospodarcze efekty Cloud computingu
Maciej Gawroński (Bird & Bird) – Prawne bezpieczeństwo danych w chmurze
Udział w konferencji jest BEZPŁATNY jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie uprzedniej rejestracji - http://gigacon.org/cloudcomputing/warszawa/rejestracja
Proponowana tematyka wykładów:
- cloud computing – szansa czy zagrożenie?
- bezpieczeństwo danych – mniejsza kontrola informacji, zagrożenia prywatności, wątpliwości prawne
- cloud computing vs cloud services – różnice
- wykorzystanie w serwisach społecznościowych (Facebook, MySpace, etc.)
- cloud computing w rozrywce
- usługi w modelu Saas, IaaS, PaaS
- od wirtualizacji do infrastruktury cloud computing
- zarządzanie aplikacjami i infrastruktura w chmurze
- usługi w modelu chmury prywatnej
- usługi w modelu chmury publicznej
- usługi w modelu mieszanym
- transformacja organizacji w kierunku cloud
- cloud jako droga do optymalizacji kosztów
Zapraszamy do rejestracji!!! Ilość miejsc ograniczona!!!
http://gigacon.org/cloudcomputing/warszawa/rejestracja
Paula
Myśliwiec
Project Manager,
Platinium Cast
Temat: Cloud computing w administracji
Bezpłatna konferencja Cloud Computing GigaCon, 22 maja 2012, WarszawaJuż po raz czwarty (a trzeci w Warszawie) spotkają się osoby zainteresowane podbijającymi rynek rozwiązaniami chmurowymi, w różnych ich aspektach.
22 maja 2012 | Warszawa |Hotel Courtyard by Marriott
Jeżeli chcesz dołączyć do grona przedsiębiorców, którzy odkryli zalety chmury – optymalizację kosztów, szybkość wdrożenia i elastyczność rozwiązań IT – zarejestruj się już dziś!
http://gigacon.org/cloudcomputing/warszawa
Z wykładami merytorycznymi wystąpią:
Katarzyna Nowicka (SGH) – Cloud computing w zarządzaniu organizacją
Bohdan Wyżnikiewicz (Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową) – Gospodarcze efekty Cloud computingu
Maciej Gawroński (Bird & Bird) – Prawne bezpieczeństwo danych w chmurze
Udział w konferencji jest BEZPŁATNY[/b] jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie uprzedniej rejestracji - http://gigacon.org/cloudcomputing/warszawa/rejestracja
Proponowana tematyka wykładów:
- cloud computing – szansa czy zagrożenie?
- bezpieczeństwo danych – mniejsza kontrola informacji, zagrożenia prywatności, wątpliwości prawne
- cloud computing vs cloud services – różnice
- wykorzystanie w serwisach społecznościowych (Facebook, MySpace, etc.)
- cloud computing w rozrywce
- usługi w modelu Saas, IaaS, PaaS
- od wirtualizacji do infrastruktury cloud computing
- zarządzanie aplikacjami i infrastruktura w chmurze
- usługi w modelu chmury prywatnej
- usługi w modelu chmury publicznej
- usługi w modelu mieszanym
- transformacja organizacji w kierunku cloud
- cloud jako droga do optymalizacji kosztów
Zapraszamy do rejestracji!!! Ilość miejsc ograniczona!!!
http://gigacon.org/cloudcomputing/warszawa/rejestracja
Barbara
Kupis
Specjalista ds.
promocji
Temat: Cloud computing w administracji
GigaCon zaprasza na Kongres Cloud Solutions Summit – największą dwudniową konferencję z cyklu Cloud Cmputing. Wydarzenie poświęcone będzie prężnie rozwijającym się rozwiązaniom chmurowym. Wyzwania i rozterki menedżera IT, korporacyjne użycie chmury, bezpieczeństwo danych, case study portalu lot.com - to tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas konferencji.Dla uczestników wydarzenia oprócz ciekawych wykładów przygotowaliśmy szereg atrakcji: m.in: pokaz drukarek 3D, prezentację foteli masujących, ciekawe nagrody oraz wiele innych.
Data: 28-29 maja 2014
Miejsce: Stadion Narodowy, Warszawa Al. Ks J. Poniatowskiego 1
Udział: BEZPŁATNY
Strona internetowa: http://gigacon.org/cloudcomputing/warszawa/2014
Niektóre tematy wystąpień:
W chmurze, czy na ziemi - czyli lessons learned podczas i po wdrożeniu portalu lot.com
OpenStack w wydaniu komercyjnym
Cloud Portal Office - centralny element nowoczesnego biura
Wyzwania Data Center w nowoczesnej firmie
Chmura obliczeniowa: optymalizacja kosztów czy inwestycja? Najnowsze trendy europejskie
Case Study – PC or TC (thin client) to the Cloud & Virtualization environment
Skalowalny storage, czyli jak zbudować efektywne środowisko dla aplikacji
Budowa skalowalnych aplikacji internetowych w oparciu o platformę Google Cloud
Przyszłość, która obecnie trwa - usługi Saas, które zmieniają biznes
CLOUD - elastyczność, bezpieczeństwo, prostota obsługi
Wyrwij swoją firmę ze złych nawyków. Historia o tym, jak chmura obliczeniowa zmienia
współczesny biznes
Koniec epoki call center przez chmurę
HGST jako kluczowy partner w rozwiazaniach Datacenter/Cloud
Zarzadzanie środowiskiem wirtualnym – optymalizacja kosztów i czasu
Oprogramowanie Intelligent Power® skutecznym sposobem zarządzania energią w środowiskach wirtualnych
Chmura w korporacyjnym użyciu. Wyzwania i rozterki menedżera IT
Zasady odpowiedzialności dostawców usług chmurowych ze szczególnym uwzględnieniem
możliwego wyłączenia ich odpowiedzialności. Odpowiedzialność dostawcy a ochrona interesów odbiorcy. Analiza zasad tworzenia umów. Ochrona interesów i sposoby zniwelowania ryzyka sporów
Bezpieczeństwo danych z prywatną chmurą Synology
Cloud Computing jako ekonomicznie opłacalne i technicznie dojrzałe rozwiązanie do zapewnienia ciągłości działania przedsiębiorstwa
Cloud Computing a ochrona danych osobowych i zabezpieczenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Jak wzmacniać bezpieczeństwo prawne bez utraty korzyści biznesowych kontrahenta
Sponsor konferencji:
APC by Schneider Electric
Partnerzy konferencji:
Oktawave, Exea, Epa Systemy, Synology, Cloudware, Sharp, Connect Distribution, Solarwinds, HGST, Cloudox , AlphaNet, Chip PC Technologies
Firmy uczestniczące:
Google, Grupa Onet, Skytechnology, Monkeyfab, LinXsys, Eaton, 3S, Thulium, IFon
Współpraca merytoryczna:
Dzidowski Kowalczyk Muster Sp. Komandytowa, Olszewski Tokarski & Wspólnicy, Polskie Linie Lotnicze LOT
Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest wcześniejsza rejestracja na stronie wydarzenia: http://gigacon.org//cloudcomputing/warszawa/2014/rejes...
Kontakt z organizatorem:
Weronika Szczubełek
weronika.szczubelek@gigacon.org
SW Konferencje GigaCon
ul. Postępu 17D
02-682 Warszawa
tel. 22 427 35 33 wew. 24
kom. 506-981-931
fax. 22 244 24 59
Podobne tematy
-
Informatyzacja... » Konferencja "Cloud computing - z biznesem w chmurze" -
-
Informatyzacja... » Oszczędności w IT - wirtualizacja, cloud computing -
-
Informatyzacja... » Bezpłatne spotkanie Cloud Computing - IT T@lk Capgemini... -
-
Informatyzacja... » Publikacja nt. administracji publicznej - nabór -
-
Informatyzacja... » Bezpłatna konferencja - IT w Administracji GigaCon -
-
Informatyzacja... » ELEKTRONICZNE ZARZĄDZANIE DOKUMENTACJĄ W ADMINISTRACJI... -
-
Informatyzacja... » Nowe wyzwania w administracji publicznej - 26.04.2016r -
-
Informatyzacja... » BEZPŁATNE seminarium "Jak uniknąć błędów przy świadczeniu... -
-
Informatyzacja... » Mała książeczka o Cloud Computingu -
-
Informatyzacja... » CLOUD SOLUTIONS, Kraków, Bezpłatna Konferencja 19.03 -
Następna dyskusja: