Małgorzata
Firląg
budownictwo
hydrotechniczne,
hydrologia,
gospodarka wodna
Temat: Uprawnienia do projektowania w branży
Temat niewątpliwie istotny, zwłaszcza dla młodego, aktywnego zawodowo inżyniera!!!Jak wynika z Ustawy Prawo Wodne a także Prawa Budowlanego, osoby zawodowo związane z branżą wodną,sanitarną czy też budowlaną, absolwenci kierunków: inżynieria środowiska (IŚ)oraz budownictwo (B), mogą zdobyć uprawnienia:
1. BUDOWLANE o specjalnościach odpowiednio:
- architektoniczna (B–ograniczone)
- konstrukcyjno-budowlana (B–pełne, IŚ–ograniczone)
- drogowa (B–ograniczone i pełne)
- mostowa (B–ograniczone i pełne)
- kolejowa (B–ograniczone i pełne)
- wyburzeniowa (B–pełne)
- instalacyjna (B–ograniczone, IŚ–pełne).
Zasady uzyskania ww. uprawnień reguluje Rozporządzenia MTiB w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
2. HYDROLOGICZNE na zasadach określonych w Rozporządzeniu MŚ w sprawie kwalifikacji ogólnych i zawodowych od osób wykonujących dokumentacje hydrologiczne.
Spośród, specjalności budowlanych, interesujących absolwentów inżynierii środowiska, wyodrębnia się następujące specjalizacje:
- w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – budowle hydrotechniczne, obiekty budowlane melioracji wodnych
- w instalacyjnej (sieci cieplne i wentylacyjne, gazowe,
wodociągowe i kanalizacyjne).
Odrębną grupę stanowią uprawnienia hydrologiczne, które z uwagi na fakt iż od kilku już lat funkcjonują w trybie zawieszonym, nie cieszą się popularnością ani też zainteresowaniem wśród młodych inżynierów. Istnieją jednak realne szanse na przywrócenie uprawnień hydrologicznych na nieco odmiennych,bardziej korzystnych z naszego punktu widzenia warunkach. Informacje jakie udało mi się znaleźć na temat zasad, na jakich funkcjonowały dotychczas:
http://www.mos.gov.pl/artykul/246_kwalifikacje_hydrolo...
Wszystkich zainteresowanych oraz a może przede wszystkim osoby, uprawnione do projektowania w danych specjalnościach (w tym
posiadające uprawnienia hydrologiczne), zapraszam do udziału w dyskusji.
Mi nasuwają się wstępnie następujące pytania:
1. Które z etapów, składających się na uzyskanie uprawnień wydaje się najbardziej żmudne i trudne: praktyka zawodowa czy egzamin (jakieś kursy przygotowawcze etc…)?
2. Zdobycie których z wyżej wymienionych specjalności (uprawnień) jest warte polecenia, a które raczej odradzilibyście?
3. Wielu z nas ciekawi też zapewne czy uzyskanie uprawnień jakoś znacząco wpłynęło na Wasze życie zawodowe, stanowisko służbowe, finanse etc?
Wierząc w rozwinięcie wątku, myślę, iż w dyskusjach warto wymienić i podzielić się bardziej szczegółowymi i konkretnie interesującymi nas informacjami oraz pytaniami w tym zakresie.
Pozdrawiam! :)Małgorzata Pietrak edytował(a) ten post dnia 02.10.09 o godzinie 01:04