Temat: Ile może kosztować błąd lub przeoczenie podczas rekrutacji?

„Właściwy człowiek na właściwym miejscu” - cudownie, gdy pracodawca może powiedzieć tak o każdym ze swoich pracowników. Niestety, w praktyce tych właściwych osób na właściwym miejscu ciągle jest w polskich firmach i przedsiębiorstwach za mało, nad czym ubolewają nie tylko sami właściciele firm, ale także i otoczenie, z którym dany podmiot współpracuje. Jak jednak sprawić, by kluczowe stanowiska firmy zostały obsadzone osobami naprawdę kompetentnymi, które spełnią pokładane w nich oczekiwania i dla których praca będzie rzeczywiście misją i pasją, o której wspomnieli na etapie rekrutacji? Czy jest to możliwe? Świat udowadnia, że tak, podkreślając, że sukces można osiągnąć podczas niezwykle starannie prowadzonego procesu rekrutacji. To bowiem od jego przebiegu zależy stopień ryzyka, jaki podejmuje firma w związku z zatrudnieniem danej osoby.

Zastanawiam się, jakie są Wasze opinie, wynikające z obserwacji rynku i doświadczenia, na temat polskich procesów rekrutacji i narzędzi, jakie ją wspomagają. Chciałbym poznać Wasze odpowiedzi na m.in. takie pytania:

- Czy jako HR-owcy zatrudnieni w działach kadr, na których barkach bardzo często spoczywa obowiązek weryfikacji kandydatów na kluczowe w firmie stanowiska dysponujecie wystarczającą ilością czasu oraz narzędziami, które pozwalają niemalże całkowicie wyeliminować kosztowne i niebezpieczne w skutkach rekrutacyjne pomyłki?

- Czy podczas procesu rekrutacji w Państwa firmach lub znanych Wam firmach stosowane są popularne w USA i Wielkiej Brytanii metody weryfikacji kandydatów na pracowników (tzw. background screening, pre-employment screening)?

- Czy pracodawcy oraz osoby zajmujące się zatrudnieniem zdają sobie sprawę z tego, ile może kosztować błąd lub przeoczenie jakiegoś faktu podczas rekrutacji?
Piotr P.

Piotr P. Każdy może być
dyrektorem HR.
Swojego losu:)

Temat: Ile może kosztować błąd lub przeoczenie podczas rekrutacji?

Szymon Podrzycki:
- Czy pracodawcy oraz osoby zajmujące się zatrudnieniem zdają sobie sprawę z tego, ile może kosztować błąd lub przeoczenie jakiegoś faktu podczas rekrutacji?

Niektórzy sobie zdają i dlatego zajmują się tym osobiście:)

Temat: Ile może kosztować błąd lub przeoczenie podczas rekrutacji?

Witam,

„Właściwy człowiek na właściwym miejscu”
no właśnie...
bardzo trudno jest ocenić czy dana osoba będzie dobrze dobrana do stanowiska jakie jej proponujemy, dlatego też często w rekrutacji wykorzystywane są testy osobowości które pomagają w wyborze.

Osobom zainteresowanym testami osobowości wykorzystywanymi w procesie rekrutacji polecam zapoznanie się z Testem 3P. Został on stworzony właśnie dlatego że sami szukaliśmy testu który byłby rzetelny, trafny i dostosowany do polskich warunków.

Test ten pomaga szybko, rzetelnie i trafnie ocenić przydatność zawodową
kandydatów na różne stanowiska ze względu na posiadane przez nich
predyspozycje osobowościowe.

Test pomaga też osobom które chciałaby lepiej poznać siebie i swoje predyspozycje zawodowe. Odpowiada na pytania w jakiej pracy będę się najlepiej czuł? Co powinienem w sobie rozwijać? Jaką powinienem wybrać ścieżkę kariery?

Solidne naukowe podstawy oraz charakterystyka psychometryczna kwalifikują go jako jeden z najbardziej trafnych i rzetelnych testów na polskim rynku.

Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany szczegółowym zapoznaniem się z ofertą dotyczącą testu oraz jego psychometrycznymi właściwościami zapraszam na stronę :

http://pracorama.pl/testy-online/

lub do kontaktu na prv, lub:

testppp@ipk.com.pl
tel. (58) 550 11 16Agnieszka Ruszkowska edytował(a) ten post dnia 05.05.10 o godzinie 16:52



Wyślij zaproszenie do