Andrzej Kuta

Andrzej Kuta Doświadczony i
skuteczny menedżer
(zarządzanie,
finanse, ...

Temat: Co zniechęca kandydatów do wysyłania CV do portali...

Witam,

Mój głos w tej dyskusji jest o tyle nietypowy, iż nie jestem headhunterem, lecz osobą która poprzez m.in. wspomniane portale stara się znaleźć pracę. Z mojego punktu widzenia największym utrudnieniem zniechającym do zamieszczania w nich swoich CV jest fakt, iż każdorazowo trzeba ręcznie wklepywać niezliczone ilości informacji, co zajmuje mnóstwo czasu. Co gorsza, w wypadku posiadania pewnych specyficznych doświadczeń zawodowych, autorzy tych portali nie przewidzieli miejsca na opisanie ich, a jeżeli już do w formie ograniczonej do kilkuset znaków.

Zapraszam zresztą do mojego profilu, lub zapoznanie się z moim CV na http://www.kuta.pl/cv.html , gdzie można łatwo stwierdzić, iż w moim wypadku "wklepywanie" danych do portali typu pracuj.pl i tak nie odda specyfiki mojej kandydatury.

Podobnie sytuacja wygląda w wypadku firm rekrutacyjnych. Część z nich wymaga takiego ręcznego wklepywania danych, zaś innym wystarczy wysłanie CV emailem i to do ich pracownika będzie należało odpowiednie zaszufladkowanie danego CV. Firmy takie biorą przecież od pracodawców niemałe pieniądze za wyselekcjonowanie kandydata, więc trochę trudu nie zaszkodzi. Tak na marginesie, Proszę zwrócić uwagę, iż przed laty, tj. przed rozwojem internetu firmy rekrutacyjne dostawały aplikacje pocztą tradycyjną i jakoś dawały sobie radę.
Michał Filipkiewicz

Michał Filipkiewicz Marketing, Fundusze
UE

Temat: Co zniechęca kandydatów do wysyłania CV do portali...

Ręczne wpisywanie danych służy możliwości wyszukiwania Twojego cv po słowach kluczowych. Gdy zamieścisz tylko plik, pracodawca nie będzie mógł Cię znaleźć, bo większość wyszukiwarek nie potrafi szukać po tekście znajdującym się w załączniku.
Andrzej Kuta:
Tak na marginesie, Proszę zwrócić uwagę, iż przed laty, tj. przed rozwojem internetu firmy rekrutacyjne dostawały aplikacje pocztą tradycyjną i jakoś dawały sobie radę.

Właśnie po to jest Internet, żeby ułatwiać rekrutację. Łatwiej jest pracodawcy, czy agencji rekrutacyjnej, ale także i kandydatowi - nie trzeba bowiem drukować cv, pakować go do koperty, kupować znaczka i wysyłać na poczcie :-)
Andrzej Kuta

Andrzej Kuta Doświadczony i
skuteczny menedżer
(zarządzanie,
finanse, ...

Temat: Co zniechęca kandydatów do wysyłania CV do portali...

Dzięki za dotychczasowe komentarze.
Pomijając już kwestie sensu istnienia tego typu formularzy, dostrzegam znacznie poważniejszy problem, a mianowicie niedoskonałość ich konstrukcji. Projektanci przynajmniej części formularzy nie uwzględnili w nich dodatkowej rubryki, pozwalającej na dopisanie ewentualnych dodatkowych informacji.

Największym jednak problemem jest fakt, iż część formularzy "wymusza" na kandydatach deklarowanie branży, w której chcieliby znaleźć pracę i - co jest w tym najgorsze - ograniczając liczbę takich branż np. do 3 czy 5 z kilkudziesięciu możliwych do wyboru. Podkreślam, że mam na myśli branże, gdzie kandydat chciałby pracować, a nie te, w których już pracował.

Co ma zrobić osoba, która posiada zawód bądź doświadczenie mogące być wykorzystane jakościowo tak samo dobrze np. w 20 branżach, a może wybrać tylko 3. Nawet nie to że może, lecz musi, bo formularz zwróci błąd. Weźmy dla przykładu księgową, albo fakturzystkę. Z punktu widzenia pracodawcy nie ma najmniejszego znaczenia, czy pracowała wcześniej w takiej samej, podobnej lub zgoła odmiennej branży. Zasady księgowania czy fakturowania zasadniczo są wszędzie takie same, nawet gdy używa się różnych programów. Przykładów takich zawodów można by zresztą mnożyć (np. kierowca, pracownica sekretariatu, administrator firmowej sieci komputerowej, dyrektor finansowy i wiele innych).

Pytanie brzmi: co te osoby mają zrobić, jaką przyszłą branżę zaznaczyć?

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Zintegrowany System dla Age...




Wyślij zaproszenie do