Paweł Dąbrowski

Paweł Dąbrowski niezależny
konsultant /
facylitator /
tłumacz

Temat: Konferencja i warsztaty Business Analyst Forum pod...

Szanowni Państwo,

W imieniu zarządu IIBA Warsaw Poland Chapter pragnę zaprosić Państwa do udziału w konferencji i warsztatach Business Analyst Forum pod hasłem „Strategies for Effective Communication”, organizowanych przez firmę AION pod patronatem IIBA® Warsaw Poland Chapter. Konferencja odbywa się w dniach 11-12 października 2010 w Warszawie.

Komunikowanie się z innymi to podstawowe zajęcie każdego kierownika projektu. Jak mało która profesja, zarządzanie projektami wymaga od swoich adeptów szczególnej biegłości i wszechstronności w tej dziedzinie. I, jak to często bywa z tak oczywistymi wnioskami, stanowczo zbyt rzadko przywiązuje się do nich należytą uwagę uzasadniając ten brak zainteresowania najróżniejszymi przyczynami – od argumentu „to trzeba mieć w genach” począwszy, na umniejszaniu roli tak zwanych umiejętności „miękkich” skończywszy. Niezależnie od powodów, takie podejście to jednak prosta droga do permanentnej frustracji wynikającej z kolejnych niepowodzeń, opóźnień i porażek w projektach. Kierownicy projektu, którzy chcą odwrócić ten trend, muszą zacząć zwracać baczniejszą uwagę na takie aspekty komunikowania się, jak: sprawne podejmowanie decyzji, radzenie sobie z oporem interesariuszy, kształtowanie oczekiwań, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, czy prowadzenie różnego rodzaju spotkań. Muszą również zadbać o doskonalenie takich cech jak: bezstronność, opanowanie, pielęgnowanie i poszanowanie dla różnorodności opinii, czy asertywność. Trudno doprawdy znaleźć przykład takiego aspektu zarządzania projektami, w którym wspomniane umiejętności nie miałyby większego znaczenia. W istocie, w większości sytuacji ich rola jest absolutnie kluczowa. Jedną z najlepszych ilustracji jest choćby zarządzanie wymaganiami, będące niewątpliwie jednym z podstawowych czynników decydujących o sukcesie każdego przedsięwzięcia. Jednocześnie jest ono piętą achillesową większości projektów, o czym świadczą ponure i od wielu lat praktycznie niezmienne wyniki badań tak cenionych organizacji jak Standish Group. Jednoznacznie wskazują one na to, że różne słabości procesu zarządzania wymaganiami stanowią około jednej trzeciej źródłowych przyczyn nieudanych projektów. A przecież skuteczność każdego etapu procesu zarządzania wymaganiami można radykalnie zwiększyć jeśli tylko właściwie wykorzysta się opisane powyżej umiejętności. Znakomita większość form, technik i narzędzi uzyskiwania wymagań bazuje na różnych formach interakcji między ludźmi. Finalizowanie i zatwierdzanie bazowego planu wymagań opiera się na weryfikacji, walidacji i zatwierdzeniach, w których uczestniczą w różnych konfiguracjach praktycznie wszyscy interesariusze. Miarą skuteczności i sprawności procesu zarządzania zmianami w wymaganiach są stosowane w nim procesy decyzyjne oraz metody rozwiązywania nieuchronnych sytuacji konfliktowych. Wreszcie, procedury odbiorcze, których znaczenie dla sukcesu projektu każdego typu można najbardziej obrazowo porównać z ogłaszaniem wyroku w procesie sądowym, niemal zawsze wymagają intensywnego wykorzystywania wszystkich opisywanych powyżej umiejętności. Są one równie istotne niemal w każdym aspekcie zarządzania projektami, a wszelkie ułomności, błędy i niedoskonałości, które ich dotyczą prowadzą zwykle do bardzo bolesnych konsekwencji.

Tegoroczna tematyka konferencji Business Analyst Forum dotyczy sposobów skutecznego i efektywnego przeprowadzania spotkań warsztatowych, których stosowanie w ogromnym stopniu może przyczynić się do zwiększenia jakości wielu różnych procesów analizy biznesowej i zarządzania projektami takich jak: uzyskiwanie, dokumentowanie i zarządzanie wymaganiami, rozpoznawanie, analiza i planowanie reakcji na ryzyka w projektach, planowanie harmonogramów, rozwiązywanie problemów i sytuacji konfliktowych w projektach, zarządzanie relacjami z interesariuszami i innych.

Z uwagi na złożoność zagadnienia, wszyscy uczestnicy otrzymają przed konferencją możliwość udziału w szkoleniu wprowadzającym do tematyki facylitacji, prowadzonym w formie e-learning, po czym po jednodniowej konferencji będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach pogłębiających wiedzę, prowadzonych przez światowej klasy autorytet w dziedzinie facylitacji Ingrid Bens.

Osoby będące członkami IIBA® Warsaw Poland Chapter uzyskują specjalną zniżkę przy opłacaniu kosztu udziału w tym wydarzeniu.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową konferencji http://analystforum.pl/glowna.html.