konto usunięte

Temat: Unijny Hide Park

Unijne dotacje nie takie znowu skuteczne...
2011-01-17, Dziennik Polski, Region, Grzegorz Skowron

Większość małopolskich przedsiębiorców i tak zrealizowałaby inwestycje w swojej firmie, nawet gdyby nie otrzymała wsparcia finansowego z funduszy europejskich.

To tylko jeden z wniosków po badaniu efektywności wydawania unijnych pieniędzy w Małopolsce, zleconym przez Urząd Marszałkowski. Raport pozytywnie ocenia wpływ unijnych dotacji na rozwój regionalny, ale są w nim także uwagi pokazujące, że nie wszystkie cele udało się osiągnąć.

Unijne pieniądze rzeczywiście sprawiły, że małopolskie firmy zaczęły więcej inwestować. Z drugiej strony aż 80 proc. przedsiębiorców korzystających z finansowego wsparcia deklaruje, że zrealizowałoby projekt inwestycyjny nawet bez pieniędzy z Unii Europejskiej, choć zapewne trwałoby to dłużej. Do tego po zakończeniu inwestycji sytuacja finansowa uległa tylko niewielkiej poprawie - na każde 100 zł z unijnej dotacji odnotowano w 2009 r. wzrost przychodów zaledwie o 34,3 zł. W przypadku inwestycji innowacyjnych mamy bardziej do czynienia z nazwą niż rzeczywistym wprowadzeniem osiągnięć nauki do przemysłu. Okazuje się też, że jeśli unijne wsparcie ma przynieść nowe miejsca pracy, to częściej są to stanowiska dla mężczyzn.

Specjalne mechanizmy mające uaktywnić przedsiębiorczość na terenach o słabej aktywności gospodarczej nie sprawdziły się. Takiej aktywizacji miało służyć zapewnienie większej puli dla słabszych powiatów. To nie spowodowało jednak większego zainteresowania dotacjami, za to zwiększyło szanse tych, którzy o nie się ubiegali (bo było ich mniej niż w innych powiatach, a pieniędzy było tyle samo).

Nawet przy tak oczywistych efektach, jakie unijne dotacje przyniosły w kulturze, ochronie zabytków, służbie zdrowia czy edukacji, nie brakuje wątpliwości. Okazuje się, że nowe inwestycje w turystykę i przemysł kulturowy tylko w niewielkim stopniu przyczynią się do wzrostu liczby turystów, a tak naprawdę ich efektem będzie podniesienie jakości usług dla tych, którzy i tak by się tu pojawili. Problemem jest też to, że efektywność tak wydanych pieniędzy zależy od zupełnie niepowiązanych z tym działań promocyjnych. Z tego właśnie względu bardzo ważne jest dobre wykonanie Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.

W przypadku służby zdrowia unijne dotacje nie doprowadzą do zwiększenia dostępności usług medycznych. Inwestowanie w obiekty i sprzęt to tylko nadrabianie zaległości, a więc poprawa jakości istniejącej bazy, a nie jej powiększanie.
Jerzy M.

Jerzy M. Problematyka MSP,
dotacje
UE,projekty,Prince2
Practitioner

Temat: Unijny Hide Park

W końcu! OCzywicie. To i tak łagodna analiza. Tak samo z efektami typu zakładanie nowych firm przez kobiety - większość to przenoszona działalność mężów albo są likwidowane po wejściu w pełny ZUS. Służę konkretami.
Magdalena Filipek-Marzec

Magdalena Filipek-Marzec Rzecznik patentowy

Temat: Unijny Hide Park

hmmm,
wiele w tym prawdy.
Znam osoby, które już w momencie składania biznesplanu wiedziały, że firmę zamkną. Smutne ale prawdziwe...Znam osoby, które otwierają z dotacją firmę na żonę,i drugą na męża (oczywiście nie jest to zabronione).
Brałam udział w 6.2 - zobaczymy jakie efekty będą w moim programie.

Pełny ZUS to chwilowy szok. Dzieje się tak, gdyż przez te 2 lata człowiek się przyzwyczaił do dobrego:-)
No ale skoro przez 2 lata firma się nie rozbujała, aby ponieść koszty na poziomie przynajmniej ZUS`u, to jaki tu sens dalej działać?
Jerzy M.

Jerzy M. Problematyka MSP,
dotacje
UE,projekty,Prince2
Practitioner

Temat: Unijny Hide Park

Rzekłbym,że to nie wina rozbujania firmy ale wysokości składek. Jeżeli na tak stabilnym rynku w porównaniu z Polskim jak GB składki to równowartość naszych 200 pln to o czym tu w ogóle mówić? Albo płacenie składki nawet jak się nie ma dochodu????

NAtomiast nie jest argumentem stwierdzenie, że przedsiębiorcy realizowaliby inwestycje i bez dotacji. To bardzo dobrze. To znaczy, że robią to co im jest potrzebne, a nie po to żeby wyrwać dotację. Środki, które zaoszczędzą czynią ich przedsiębiorstwa mocniejszymi kapitałowo. Nie ma u nas w przedsiębiorstwach takiej kumulacji kapitału jak na zachodzie bo od dziadka Helmuta rozwijała się firma.

Temat: Unijny Hide Park

Witam.

Polecam wszystkim serwis http://www.dotacje-dla-firm.pl/, którego celem jest kojarzenie firm doradczych i osób zainteresowanych pozyskaniem dotacji.
Przedsiębiorcom serwis pomoże wybrać właściwą firmę doradczą, a konsultantom umożliwi zdobycie nowych klientów.
Zapraszam jednocześnie do odwiedzania mikrobloga dotacji dla firm na Goldenline - http://www.goldenline.pl/mikroblog/dotacje-dla-firm

konto usunięte

Temat: Unijny Hide Park

Chcesz realizować projekt unijny? Nie wiesz jak przygotować Wniosek o Dofinansowanie? A może realizujesz już jakiś projekt i masz problem z jego rozliczeniem?
Zgłoś się do Nas do firmy pm2pm sp. z o.o.
Zarządzamy projektami unijnymi już od wielu lat.
Jeżeli chcesz uzyskać pomoc w zakresie:
- pisanie wniosków o dofinansowanie projektów „miękkich” POKL lub „twardych” RPO, POIG, PT.
- przygotowania profesjonalnego biznes planu
- zarządzania projektem unijnym (rozliczania, realizacji, rekrutacji BO itp.)
- rozliczania oraz przygotowania Wniosku o Płatność
- konsultacji, doradztwa, opracowania dokumentacji projektowej
- dokumentacji projektowej
- zdobycia wiedzy o funduszach unijnych w formie szkoleń lub coachingu
NIE CZEKAJ ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZISIAJ!!! Konkurencyjne ceny, fachowi konsultanci.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: +48 12 423 05 15, +48 503 168 058 lub mailowo: spin@pm2pm.pl
Zapraszamy na naszą stronę: http://pm2pm.pl
Przemysław Jakubowski

Przemysław Jakubowski 400 Meadow Lane,
Oxford, OX4 4ED UK
Prezez Zarządu

Temat: Unijny Hide Park

BEZPŁATNE SZKOLENIA dla studentów, absolwentów, doktorantów lub pracowników naukowych.
Szkolenia odbędą się w Zielonej Górze w dniach 23-25 marca 2012r. w godzinach:
8:00- 13:00 dla kobiet
13:00- 18:00 dla mężczyzn

W ramach szkoleń prowadzonych przez praktyków z wieloletnim doświadczeniem, realizowane będą tematy z zakresu, m.in.:
- zakładania własnej działalności,
- pozyskiwania funduszy unijnych
- pisania biznesplanu,
i wiele innych!

Chętnych prosimy o wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO, zamieszczonego na stronie fpa.org.pl
oraz przesłanie na adres mailowy: szkolenia@bioinfo.pl

konto usunięte

Temat: Unijny Hide Park

Krakowska firma pm2pm sp. z o.o. (http://pm2pm.pl) będzie od 1 lipca 2012r. realizowała projekt współfinansowany ze środków unijnych w ramach działania 4.2 POKL pt. „Naukowiec Jutra”.

1.KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
Do wzięcia udziału w naszym projekcie zapraszamy:
- pracowników naukowych,
- pracowników dydaktycznych,
- pracowników administracyjnych,
- kadrę zarządzającą uczelniami,
zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło w szkołach wyższych, w instytutach badawczych, w instytutach naukowych PAN oraz PAU, w jednostkach tworzących konsorcja naukowe, z terenu całego kraju.
Preferowane będą kobiety, które będą stanowić 60% każdej grupy szkoleniowej.
Każda grupa szkoleniowa będzie liczyła 20 osób biorących udział w projekcie.

2.JAKI JEST KOSZT PROJEKTU?
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, w związku z czym uczestnicy projektu nie ponoszą żadnych wydatków związanych z uczestnictwem w projekcie.

3.JAKI JEST SPOSÓB ZGŁASZANIA SIĘ DO UDZIAŁU W PROJEKCIE?
Żeby wziąć udział w projekcie wystarczy wypełnić udostępniony od czerwca 2012 formularz rekrutacyjny oraz dostarczyć zaświadczenie o pracy na lub dla uczelni.
Obecnie osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy: gszczepanski@pm2pm.pl
Rekrutacja będzie miała charakter otwarty oraz prowadzony w sposób ciągły od czerwca 2012r.

4.JAKI JEST ZAKRES PROJEKTU?
Projekt zakłada przekazanie wiedzy w formie szkoleń, w ramach następujących modułów tematycznych:
- Własność intelektualna i prawna (16h szkoleniowych)
Tematyka: przedmiot ochrony (know-how, wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysł.),zasady uzyskiwania praw wyłącznych, transfer prawa własności intelektualnej.
- Finansowanie badań oraz fundusze unijne (24h szkoleniowe)
Tematyka: fundusze unijne, w tym nowy okres finansowania 2014-2020 EFRR i EFS, pożyczki inwestycyjne, fundusze pożyczkowe, kredyty technologiczne i bankowe, leasing.
- Zarządzanie projektami badawczo- naukowymi (96h) połączony z egzaminem IPMA poz. D
Tematyka: środowisko projektu, organizacja projektu, cele projektu , rola interesariuszy w projekcie, etapy i cykl życia projektu, zarządzanie dokumentacją projektową, harmonogramowanie, planowanie i zarządzanie zasobami finansowymi i kosztami projektu, zarządzanie zespołem projektowym , zarządzanie umową jakości i ryzykiem w projekcie, zarządzanie portfelem projektu oraz zamknięcie projektu.
Każdy uczestnik projektu będzie miał możliwość podejścia po zakończonym module szkoleniowym do międzynarodowego egzaminu IPMA poz. D (więcej na temat egzaminu oraz certyfikatu na stronie: http://www.spmp.org.pl) który będzie potwierdzał umiejętności zarządzania projektami.
- Narzędzia informatyczne MS Project (24h)
Tematyka: wprowadzanie zadań, zależność między zadaniami, zasoby, kalendarze w projekcie, dostosowanie widoków, śledzenie postępów w wykonywaniu projektu, dostosowanie programu do swoich potrzeb.
Ramach modułów szkoleniowych otrzymają materiały szkoleniowe oraz podręczniki z obszaru zarządzania projektami.

5.KIEDY I GDZIE BĘDĘ ODBYWAŁY SIĘ ZAJĘCIA SZOLENIOWE?
Zajęcia będą się odbywały od września do grudnia 2012r., w trybie piątek- sobota- niedziela, co 2 tygodnie, w godzinach od 9 00 do 17 00.
Zajęcie będę odbywały się w Krakowie.
Szczegółowe informacje na temat konkretnych dat, godzin oraz miejsca szkoleń będziemy udostępniać od czerwca 2012r.

Więcej informacji na temat projektu będzie można otrzymać mailowo: gszczepanski@pm2pm.pl lub telefonicznie: 503- 168- 058.
Informacje na temat projektu będą pojawiać się systematycznie od czerwca 2012r. na naszej stronie internetowej: http://pm2pm.pl

Następna dyskusja:

projekt unijny - realizacja...




Wyślij zaproszenie do