Michał
Miklewski
Dotacje, biznesplan,
studium
wykonalności,
analiza finans...
Temat: Szkolenia zgodnie z PKWIU 85.59.19.0 - Usługi w zakresie...
Witam,zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2011 roku szkolenia, kursy itp. związane z funduszami unijnymi i dotacjami opodatkowane zostaną stawką podstawową podatku VAT, tj.: 23%.
Powód jest prosty szkolenia i kursy te nie są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.
I nie jest ważne czy kurs lub szkolenie jest finansowane z środków publicznych tylko jaki cel realizuje.
Najpierw rozpatrywane jest czy jest to szkolenie zawodowe lub przekwalifikowanie zawodowe a dopiero potem czy finansują je środki publiczne.
Uzasadnienie:
--------------------------------------------------------
Ustawa o podatku z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535 ze zmianami):
art. 43 [Zwolnienie przedmiotowe]
ust. 1. Zwalnia się od podatku:
…
29) usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.
Oznacza to, że dla zastosowania zwolnienia w pierwszej kolejności istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, a następnie spełnienie dodatkowych warunków np. uzyskanie akredytacji na dany rodzaj szkolenia. Zatem nie wszystkie usługi dotyczące kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego będą objęte zwolnieniem.
--------------------------------------------------------
Ustawodawca zdecydował się na pozostawienie zwolnienia od podatku VAT dla ośrodków świadczących usługi szkolenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, jednakże wyłącznie pod warunkiem spełnienia określonych powyżej warunków. W praktyce oznacza to znaczące zawężenia zwolnienia.
Wejście w życie omawianej regulacji spowoduje, że zwolnione od podatku będą w zasadzie wyłącznie usługi kształcenia zawodowego świadczone przez podmioty państwowe. Prywatne firmy organizujące kursy takie jak kurs księgowości, kursy informatyczne, czy kurs operatorów wózków widłowych, będą zobowiązane opodatkować swoje usługi. (INFORMACJA)
--------------------------------------------------------
Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie do wykonywania konkretnego zawodu. Kształcenie zawodowe w Polsce jest realizowane w systemie szkolnym w zasadniczych szkołach zawodowych, technikach, technikach uzupełniających oraz szkołach policealnych. Zawody, w których mogą kształcić szkoły zawodowe określone są w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Aktualnie obowiązująca klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego ogłoszona jest w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz. 860 ze zmianami). Zawiera ona 213 zawodów. (INFORMACJA)
--------------------------------------------------------
Doradztwo zawodowe jest usługą związaną z przystosowaniem zawodowym osób planujących przekwalifikowanie zawodowe, poszukujących pracy, gdzie dominuje czynnik pomocy społecznej: PKWiU 85.60.10.0 „Usługi wspomagające edukację” (INTERPRETACJA INDYWIDUALNA)
--------------------------------------------------------
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. 2009 nr 157 poz. 1240 ze zmianami):
Art. 5. 1. Środkami publicznymi są:
1) dochody publiczne;
2) środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
3) środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi, inne niż wymienione w pkt 2;
4) przychody budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych pochodzące:
a) ze sprzedaży papierów wartościowych,
b) z prywatyzacji majątku Skarbu Państwa oraz majątku jednostek samorządu terytorialnego,
c) ze spłat pożyczek i kredytów udzielonych ze środków publicznych,
d) z otrzymanych pożyczek i kredytów,
e) z innych operacji finansowych;
5) przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł.
pozdrawiam
Michał Miklewski
http://www.demm.pl/