Olgierd  Rodziewicz-Biele wicz

Olgierd
Rodziewicz-Biele
wicz
Ekspert: negocjace,
handel, struktury
sieciowe

Temat: negocjacje

Może case:

robię zapytanie w POKLu, otrzymuję 3 oferty,
kwoty 2400, 3000, 3200,

w budżecie mam 2200, więc mogę wziąć 2400 i 200 jest niekwalifikowane,

no to rzecz jasna chcę negocjować, jaka jest procedura?
- czy z tym co dał najlepszą ofertę?
- czy to ma być w zapytaniu już ujęte i przewidziane?
- czy ze wszystkimi?
- czy co?

za podpowiedź, że najlepiej cena, żeby była równa budżetowi, z góry dziękuję, jak widać nie jest
Magdalena G.

Magdalena G. Obrót Informacjami
Gospodarczymi

Temat: negocjacje

a może by tak dogadać się z tym, który dał najniżej żeby faktycznie "na papierku" kwota była taka jaką potrzebujesz.
Jerzy M.

Jerzy M. Problematyka MSP,
dotacje
UE,projekty,Prince2
Practitioner

Temat: negocjacje

To nie przetarg. Mówi się temu z najlepszą ofertą, że wygrał i robi za 2 200 albo unieważniamy i robimy ponownie.
Olgierd  Rodziewicz-Biele wicz

Olgierd
Rodziewicz-Biele
wicz
Ekspert: negocjace,
handel, struktury
sieciowe

Temat: negocjacje

rozpisanie jeszcze raz no jasne, ale co chwila nie będziemy robić i unieważniać, bo chyba nie o to chodzi, czasu nie mamy, robota stygnie...

To, że najlepsza oferta jest trochę wyższa od tej z budżetu jest raczej frekwencyjne...

a może można zawrzeć jakąś klauzulę w samym zapytaniu...

może tez ktoś ma doświadczenia z kontroli?

Temat: negocjacje

Witam

W zasadzie wszystkie oferty są "nieważne", niestety trzeba spisać protokół(y) z oceny formalnej i merytorycznej i naapisać co i jak. a następnie można zaprosić trzy firmy do negocjacji na ty samych warunkach. lub poszukać innej firmy już bez "przetargu". niestety otrzymana dotacja nakłąda na nas pewne wymogi które winno się przestrzegać. ........... co jeszcze w budżecie gdzieś w innych kosztach możemy znaleźć te brakujące 200 zł i przenieść uwzględniając to później w sprawozdaniu. nie mniej jednak po ocenach i po powiadomiu oferentów możemy z nimi trochę ponegocjować - zapene ktoś z ceny zejdzie. oczywiśćie robimy z tergo protokół z negocjacji w któym opisujemy podjęte kroki.

PozdrawiamPiotr Mariusz Szczepaniak edytował(a) ten post dnia 22.01.12 o godzinie 13:31
Jerzy M.

Jerzy M. Problematyka MSP,
dotacje
UE,projekty,Prince2
Practitioner

Temat: negocjacje

Ważne, ważne. Zasada konkurencyjności nie opisuje sytuacji jak UZP, wktó¶ej oferenci przekroczyli kwoty jakie Zamawiający ma w budżecie. Nie ma podstaw formalnych do unieważnienia postępowania. Dopiero odmowa wykonania zadania za kwotę budżetową przez "najniższego" oferenta skutkuje bezskutecznością faktyczną postępowania.
Myślę,że odpowiedzi mamy różne bo tu nie ma unormowań (trudno oględne zapisy w zasadach finansowania za takie uznać) i różne są praktyki.
Olgierd  Rodziewicz-Biele wicz

Olgierd
Rodziewicz-Biele
wicz
Ekspert: negocjace,
handel, struktury
sieciowe

Temat: negocjacje

No właśnie mnie interesują te podstawy prawne, bo oferent rzecz jasna chce obniżyć cenę, tylko co trzeba zrobić?

- czy tylko protokół z zajścia, czyli na przykład pytanie do niego, że jego oferta jest najlepsza, przekracza jednak budżet i proponujemy cenę z budżetu

- czy trzeba ze wszystkimi negocjować, pisma słać itp.

to właściwie kluczowe pytanie, mnie drugie rozwiązanie wydaje się dziwne, nie po to zapytanie było, aby praktycznie negocjować ze wszystkimi..., zresztą tu mógłyby powstać ciekawe historie, typu, wszyscy się zgadzają na cenę z budżetu (no jak wiedzą jaka jest, to się zgadzają) i co teraz?

Temat: negocjacje

ponieważ wszystkie złożone oferty byłu "nieważne" tzn złożone oferty przekroczyły cenowo założenia budżetu i w zasadzie nie można ich przyjąć - choć nie jest to wykluczone (bo można przyjąc ofertę jak najbardziej korzystną) co z kolei opisuje sie w protokole(łach) - ocena merytoryczna oferty wg zapisanych warunków "przetargu". teraz tylko wystarczy wysłać zapytanie do oferentów z prośbą o ponownie przekalkulowanie kosztów z zaznaczeniem że cena z oferty jest za wysoka w stosunku do przyjętego budżetu i środków finansowych przeznaczonych na to zadanie i poczekać na odpowiedź. ktoś na pewno zejdzie z ceny. (możecie nawet zadzwonić i spytać) a potem sporządzić protokół z negocjacji i przyjąć najkorzystniejszą ofertę. jeśli to nie da oczekiwanych wyników to albo szukać na rynku innego oferenta albo podwyższyć kwotę na to zadanie (wytłumaczenia macie dlaczego tak zostało zrobione macie) raz odpowiedzi na zapytania ofertowe i sporządzona dokumentacja, dwa ponowne zapytania ofertowe - wysłanie zapytania o zejście z ceny i protokoły z negocjacji. wolne środki gdzieś w budżecie się znajdą - a może cie przenieśc z innego zadania do 10% tak więc nie powinno być najmniejszego problemu z rozwiązaniem sytuacji.

- czy tylko protokół z zajścia, czyli na przykład pytanie do niego, że jego oferta jest najlepsza, przekracza jednak budżet i proponujemy cenę z budżetu

- czy trzeba ze wszystkimi negocjować, pisma słać itp.

dla "świętego spokoju" wysyła Pan wszystkim prośbę o ponownie przekalkulowanie kosztów dając im konkretny termin na wykonanie ponownej kalkulacji z zaznaczeniem że dopuszcza się otrzymanie odpowiedzi w wersji elektronicznej (później wszystkie emaile pan drukuje i załącza do dokumentacji projektu) cenę z budzetu nie powinno się wysyłać oferentowi - bo co Pan zrobi jak wszyscy dadzą taką samą - oczywiście mamy jeszcze inne wymogi. powtarzam wystarczy prośba o obniżenie ceny - uzasadnienie to przekroczenie kosztów budżetu na to zadanie - kto będzie chciał to obniży (zapewne ten najtańszy). mówiąc inaczej wszyscy muszą miec równe szanse.

a ponadto przecież macie opiekuna projektu - on nic w tej sprawie nie może do pomóc? w końcu jest opiekunem i powinien.
Tomasz Jędrzejewski

Tomasz Jędrzejewski projekty społeczne,
NGO, doradztwo
finansowe

Temat: negocjacje

Piotr Mariusz Szczepaniak:
ponieważ wszystkie złożone oferty byłu "nieważne" tzn złożone oferty przekroczyły cenowo założenia budżetu i w zasadzie nie można ich przyjąć - choć nie jest to wykluczone (bo można przyjąc ofertę jak najbardziej korzystną) co z kolei opisuje sie w protokole(łach) - ocena merytoryczna oferty wg
>

Jedna uwaga- nie przenoscie zasad z PZP do zasady konkurencyjnośc
Jerzy M.

Jerzy M. Problematyka MSP,
dotacje
UE,projekty,Prince2
Practitioner

Temat: negocjacje

Święta racja Panie Tomaszu - właśnie dlatego mówię, że każda próba rozwiązania sytuacji w oparciu o zasadę konkurencyjności kończy się analogią do PZP. Ja uważam, że wszystkie oferty są ważne - zamawiający (znów ta analogia) nie podał kwoty jaką przeznaczył w budżecie na realizację zadania. A szkoda :). Zostaje podjąć negocjacje. Czyż zresztą IW nie czyni tego samego z projektami? Oczywiście to inny proces ale podobny brak unormowań :). Tak więc zrobiłbym oficjalne negocjacje z oferentem, którego oferta była najkorzystniejsza i dopiero w przypadku jego odmowy wykonania za kwotę w budżecie unieważniłbym postępowanie z braku faktycznej możliwości zawarcia umowy i faktycznej bezskuteczności postępowania.

Temat: negocjacje

obie wypowiedzi powyższe mają racje, że nie powinno się stosować PZP do zasady konkurencyjności jak zastosowanie negocjacji do najbardziej korszystnej oferty, ale trzeba mieć na uwadze jeszcze kontrolerów, którzy przyjdą sprawdzić i będą się doczepiać do wszystkiego do czego można się przyczepić - "a po mojemu" mamy "dupo krytki"na nasze działania w zaistniałej sytuacji i nawet jak negocjecje nie zdadzą rezultatu to możemy wyciągnąć asa z rękawa i powiedzieć, że znaleźliśmy jeszcze kogoś innego, ....................... ale prawie na 100% firma która złożyła najtańszą ofertę "wygra", niestety musimy pamiętać, ze mamy doczynienia z unią i jej niezawsze douczonymi kontrolerami i każdy chce się wykazać, ze coś znalazł.
Jerzy M.

Jerzy M. Problematyka MSP,
dotacje
UE,projekty,Prince2
Practitioner

Temat: negocjacje

Zgadzając się z Piotrem zastanawiam się tylko, czy zapraszając wszystkich oferentów do negocjacji nie dajemy paradoksalnie powodów do czepienia się właśnie. No bo jak negocjujemy z jednym to dlatego, że wygrał a negocjując ze wszystkimi hmmmmm jakby faktycznie unieważniamy zasadę konkurencyjności (bo nic z niej nie wynikło) i prowadzimy dodatkowe postępowanie ..... nie przewidziane w Zasadach Finansowania. Nie wiem, czy jednak od negocjacji ze wszystkimi oferentami nie wolałbym powtórzyć zasady konkurencyjności z poinformowaniem oferentów iż wszystkie oferty przekroczyły kwotę przeznaczoną przez zamawiającego. Może bym też podał tę kwotę. Gdybym oczywiście miał zakaz negocjowania z tym jednym, który wygrał. A jeszcze by się kontroler ucieszył, że zaoszczędziłem środki publiczne negocjując a nie przesuwając z innych pozycji budżetowych ;)

Temat: negocjacje

no i wetknąłem kij w przysłowie mrowisko, prawda to, że "negocjacje cenowe" nie są przewidziane w zasadach finansowania, jakos to komuś uszło uwadze że taka sytuacja może przez przypadek wystąpić (czasami aż nazbyt często). aczkolwiek moje początkowe "nieważne) nie jest pozbawione racji - żadna z nadesłanych ofert nie spełnia podstawowego kryterium - ceny (nie znam innych kryteriów i ich wag), zatem, każda z osobna może być przez oferenta odrzucona. Co możemy zrobić? Albo szukamy nowego gdzie nam się żywnie podoba, albo korzystamy z już przesłanych ofert wysyłąjąc zapytanie ponowne (nazwałem to negocjacjami) z prostym zapytaniem: " .......... w związku z przekroczeniem ceny w złożonej ofercie wynikającej z naszego budźetu (złożona oferta jest za wysoka), prosimy o ponowne przekalkulowanie kosztów i zapytujemy czy nie możliwości zejścia z ceny XYZ na niższą, która ................... (i tu dowolny tekst lizopupstwa)".

Wysyłając to naszych oferentów mamy niezbitą pewność, ze zrobiliśmy w tym temacie niemalże wszystko. podanie kwoty nie polecam - znajdzie się "uczciwy i nie zadowolony" który uprzykszy nam życie - czytaj sugerowanie ceny.

a po za tym cała dyskusja jest tak niemalże o niczym, ....., nie znamy ani budźetu, ani treści zapytań ofertowych ani też złożonych ofert,.......... moje wypowiedzi to jak wróżenie i budowanie zamku z piasku, a sposóbów rozwiażania "problemu" jest kilka od tych zupełnie legalnych po całkowicie nielegalne -:).

Temat: negocjacje

............ a żeby było śmieśniej, zadam małego CASA: co zrobić jeśłi ceny mamy takie jakie przyszły ale w trakcie sprawdzanie ofert zauważyliśmy w każdej ze złożonej ofert błędy rachunkowe, któe z kolei wpływają na cenę końcową i dodatkowo róźnią się w innych kryteriach, bo ofereci nie dokońca dostosowali się do naszych wytycznych w złożonym zapytaniu ofertowym co z kolei wpływa na wagę poszczegóolnych kryteriów i tym samym na wynik końcowy ????
Jerzy M.

Jerzy M. Problematyka MSP,
dotacje
UE,projekty,Prince2
Practitioner

Temat: negocjacje

Chrzanić je :)

Teoretuzyjemy owszem bo nikt nie zgłasza tego jak to się robi w praktyce ale to teoretyzowanie ma sens poznawczy :) - troszkę takie szachy regułami POKL :)

Temat: negocjacje

Chrzanić je :)

ja bym dodatkowo posolił i popieprzył, ........................ ;-).
Olgierd  Rodziewicz-Biele wicz

Olgierd
Rodziewicz-Biele
wicz
Ekspert: negocjace,
handel, struktury
sieciowe

Temat: negocjacje

hmm, widzę, że trzeba zadać oficjalne zapytanie dla działu kontroli instytucji wdrażającej,
bo w praktyce nie rozwialiście moich obaw,

niby wiadomo, co można zrobić, a jak piszecie przyjdzie kontrola i po swojemu zinterpretuje, a potem się z nią bujamy.
Jerzy M.

Jerzy M. Problematyka MSP,
dotacje
UE,projekty,Prince2
Practitioner

Temat: negocjacje

:))) a co mamy ściemniać :))) to dziki kraj. Jeśli masz "normalny" urząd to i tak Ci nic nie opowiedzą za to na pewno wytypują do kontroli.
Olgierd  Rodziewicz-Biele wicz

Olgierd
Rodziewicz-Biele
wicz
Ekspert: negocjace,
handel, struktury
sieciowe

Temat: negocjacje

kontrola..., to bez typowania zawsze mam :), to zupełnie bez znaczenia
Jerzy M.

Jerzy M. Problematyka MSP,
dotacje
UE,projekty,Prince2
Practitioner

Temat: negocjacje

Permanentnie wytypowany :))). MEtody postępowania dostałeś. Ale skąd ma człowiek wiedzieć czego się czepi pan z kontroli a czego nie? On sam tego dziś nie wie.

Podobne tematy


Następna dyskusja:

Negocjacje z WUP




Wyślij zaproszenie do