Marcin Stasiaczek

Marcin Stasiaczek dotacje - GIS -
przetargi

Temat: Fundusze unijne z zamówienia publiczne

Witam,

Pytanie dotyczy stosowania ustawy Pzp przy realizacji projektu dofinansowanego z UE. Beneficjentem jest duże, całkowicie prywatne przedsiębiorstwo, a poziom dotacji to 40%.

W wytycznych do Działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest zapis:

"§ 2
Realizacja zamówień oraz procedura wyboru dostawcy usług lub materiałów
1. Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie związane ze stosowaniem procedur dotyczących zamówień publicznych jest ustawa z dnia. 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 164 poz. 1163, z późn. zm.). Beneficjenci Programu spełniający warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych są zobowiązani do stosowania pełnych procedur wynikających z ww. ustawy.
2. Zgodnie z art. 3 ust 1 pkt 5 ustawę stosuje się do udzielania zamówień przez podmioty inne niż jednostki sektora finansów publicznych oraz państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli łącznie zachodzą następujące okoliczności:
a) ponad 50% wartości udzielonego przez nie zamówienia jest finansowana ze środków publicznych lub przez podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 5 pkt 1-3a;
b) wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach, wydanych na podstawie art. 11 ust. 8;
c) przedmiotem zamówienia są roboty budowlane obejmujące wykonanie czynności w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej, budowy szpitali, obiektów sportowych, rekreacyjnych lub wypoczynkowych, budynków szkolnych, budynków szkół wyższych lub budynków wykorzystywanych przez administracje publiczną lub usługi związane z takimi robotami budowlanymi.
3. Zgodnie z umową o dofinansowanie przedsiębiorca zobowiązany jest wybierać i udzielać zamówień w oparciu o najbardziej korzystną ekonomicznie ofertę, z zachowaniem zasad przejrzystości i uczciwej konkurencji oraz dołożyć wszelkich starań w celu uniknięcia konfliktu interesów rozumianego jako brak bezstronności i obiektywności w wypełnianiu funkcji jakiegokolwiek podmiotu objętego umową w związku z realizowanym zamówieniem. Beneficjent zobowiązuje się dokonywać czynności związanych z udzieleniem zamówienia w formie pisemnej.
4. W celu potwierdzenia zachowania powyższych zasad Beneficjent, z zastrzeżeniem ust. 5 zobowiązany jest do przedstawienia na żądanie IZ, IP, IW, Komisji Europejskiej lub wskazanym przez nie podmiotom co najmniej trzech ofert (w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego), ważnych na dzień dokonywania zakupu lub złożenia zamówienia, o ile na rynku istnieje trzech potencjalnych dostawców towarów, usług związanych z realizacją inwestycji.
5. W przypadku pojedynczego działania w ramach projektu określonego w Harmonogramie rzeczowo-finansowym, którego wartość nie przekracza kwoty, o której mowa w art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych wyrażonej w złotych przeliczonej według kursu określonego w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 35 ust. 3 ww. ustawy, obowiązującym w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, Beneficjent jest zobowiązany do wskazania kryteriów wyboru dostawców."

Czy w takim razie przedsiębiorstwo jest zobowiązane stosować ustawę Pzp czy nie? Bo te poszczególne ustępy w paragrafie kłócą się dla mnie ze sobą. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem - co jest bardzo prawdopodobne :)

Z góry dzięki za pomoc!

konto usunięte

Temat: Fundusze unijne z zamówienia publiczne

Generalnie Urząd zamówień Publicznych inaczej to interpretuje a inaczej MRR. W zasadzie w tym wypadku nie powinno być przetargu ale tak naprawdę decydujący głos ma Instytucja Pośrednicząca która w każdym województwie mówi co innego... Piszę to z podobnego doświadczeniaAndrzej Leśniewski edytował(a) ten post dnia 27.10.08 o godzinie 17:30



Wyślij zaproszenie do