konto usunięte
Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA...
Szanowni Państwo,poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu
24.05.2013
Analizy i raporty
Szwajcaria. Raport o praniu pieniędzy
Według raportu opublikowanego 14 maja br. przez Federalny Urząd ds. Zgłaszania Prania Pieniędzy (MROS), w 2012 roku przyjęto 1585 zgłoszeń dotyczących nielegalnych transakcji, których łączna wartość przekroczyła 3 miliardy franków szwajcarskich (CHF), z czego 1,44 miliarda było związanych tylko z sześcioma zgłoszeniami.
Instytucje zaangażowane
Szwajcaria - Urząd ds. Zgłaszania Prania Pieniędzy
Urząd ds. Zgłaszania Prania Pieniędzy – Szwajcaria (Money Laundering Reporting Office Switzerland - MROS) jest wydziałem wywiadu skarbowego w ramach Policji Federalnej (Federal Office of Police - fedpol) i stanowi punkt kontaktowy dla innych instytucji finansowych i organów ścigania.
Media zagraniczne
Reporter oskarżony o korupcję
24.05.2013. Prasa informuje, że brytyjscy prokuratorzy postawili zarzuty Hartley’owi - reporterowi „The Sun” - o zapłacenie w latach 2008-2011 ponad 17 tysięcy funtów urzędnikom za dostarczenie informacji na temat poufnych planów rządu w sprawach wydatków publicznych.
Korupcja a inwestycje w Chorwacji
24.05.2013. W poszukiwaniu inwestorów poważną przeszkodą jest wysoki poziom korupcji.
Korupcja w Microsoft
23.05.2013 Portugalia. Wskutek kroków prawnych podjętych przez Oprogramowanie Otwarte (ESOP) portugalski Sąd ds. Administracyjnych i Podatkowych w Almadzie unieważnił przetarg nr 31A2012 na licencję i konserwację oprogramowania Microsoft w wysokości 550 tysięcy euro, informuje na swojej stronie internetowej ESOP. Przetarg uznano za niezgodny z prawem z powodu uniemożliwienia udziału w nim konkurencji.
W Indiach poleciały głowy ministrów
23.05.2013. Dwóch ministrów indyjskiego rządu zostało 10 maja 2013 roku zdymisjonowanych. Krok ten jest wynikiem skandali korupcyjnych, w jakie obaj niezależnie od siebie się uwikłali.
Nowozelandzkie SFO chce zaostrzenia prawa
21.05.2013. Ponad stuletnie nowozelandzkie prawo antykorupcyjne wymaga zmiany dostosowującej go do obecnych realiów. Taką opinię na konferencji wyraził członek kierownictwa krajowej instytucji antykorupcyjnej – Serious Fraud Office (SFO).
USA. Drobiazgowe kontrole skarbówki
21.05.2013. Amerykański Urząd Podatkowy przeprosił za brak wrażliwości na możliwe skutki niektórych decyzji podejmowanych przez jego pracowników. To oświadczenie wydano po ujawnieniu, że dokumenty kilkudziesięciu konserwatywnych organizacji pożytku publicznego i grup społecznych związanych z Partią Herbacianą zostały wybrane do drobiazgowej kontroli, co mogłoby wskazywać na polityczną motywację urzędników.
17.05.2013
Szef CBA o sprawie marszałka Karapyty
Nie poszedłem na wojnę z sędziami – mówi Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik, odpowiadając na pytanie dziennikarza Super Expressu o pismo skierowane do byłego jeszcze ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie marszałka Podkarpacia Mirosława Karapyty.
Analizy i raporty
Inicjatywy antykorupcyjne NIK
Narzędzia, w jakie ustawodawca wyposażył Najwyższą Izbę Kontroli, pozwalają jej inicjować niezbędne zmiany w prawie. Większość obowiązujących przepisów antykorupcyjnych nie weszłaby w życie bez udziału NIK. Aktywna działalność Izby w obszarze walki z korupcją została doceniona m.in. przez Transparency International.
Konferencje
Obowiązki fundacji w przeciwdziałaniu prania pieniędzy
W dniu 22 maja 2013 roku w Katowicach odbędzie się szkolenie z obowiązków fundacji i stowarzyszeń w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Media zagraniczne
Atak na dziennikarza demaskującego korupcję w armii
16.05.2013. Znany kolumbijski dziennikarz śledczy Ricardo Calderon przeżył zamach na swoje życie. Nieznani sprawcy ostrzelali jego samochód, jemu samemu na szczęście nic się nie stało.
Tylko policjantka wystawi mandat
15.05.2013. Eruviel Ávila - gubernator Meksyku, jednego z 31 meksykańskich stanów, jest zdania, że kobiety w policji drogowej zmniejszają korupcję.
Kolejne zarzuty dla Berlusconiego
15.05.2013. Po skazaniu na karę 4 lat pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe oraz będąc w trakcie procesu w sprawie obyczajowej, były premier Włoch Silvio Berlusconi usłyszy kolejne zarzuty, tym razem korupcyjne.
Porozumienie Watykanu i USA
14.05.2013. W zeszłym tygodniu watykański Urząd Informacji Finansowej (Autorità di Informazione Finanziaria - AIF) zawarł porozumienie z amerykańskim Departamentem Skarbu ((Financial Crimes Enforcement Network - FinCEN) w sprawie wymiany informacji finansowych ukierunkowanej na zwalczanie prania pieniędzy i innych nielegalnych transakcji.
Nepotyzm w bawarskiej CSU
14.05.2013. Jak się okazuje, w Bawarii kwitnie nepotyzm. Po serii prasowych publikacji oraz ujawnieniu raportu na ten temat wyszło na jaw, że lokalni politycy nagminnie zatrudniają swoich najbliższych w charakterze sekretarek czy doradców.
Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl