konto usunięte
Temat: Nowości w Serwisie 19.07.2013 i 26.07.2013
Nowości w Serwisie 19.07.2013 i 26.07.2013Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu
26.07.2013
Analizy i raporty
CBOS: Opinie o korupcji w Polsce
26.07.2013. W lipcu 2013 roku Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało komunikat „Opinie o korupcji w Polsce” z badania przeprowadzonego w dniach 6–12 czerwca 2013 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1010 osób. Zgodnie z wynikami przeprowadzonego sondażu, aktualnie korupcja jest dużym problem społecznym w opinii 83% respondentów, w tym dla 40% - bardzo dużym.
Sprawozdanie z działalności NIK
Ostatni raz w mojej sześcioletniej kadencji przychodzi mi wypełnić konstytucyjny obowiązek zaprezentowania Wysokiemu Sejmowi Sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli. Przedstawiając dokonania NIK-u z roku 2012, chciałbym Paniom i Panom Posłom zdać także sprawę, oczywiście w stosownym skrócie, z całej mojej kadencji.
NIK o pracownikach samorządowych
Samorządy zbyt często zatrudniają urzędników w drodze awansu wewnętrznego ze stanowisk nieurzędniczych. Tymczasem Ustawa o pracownikach samorządowych kładzie nacisk na równe szanse dla kandydatów ubiegających się o pracę. Kontrola NIK wykazała jednak, że spośród czterech tys. urzędników zatrudnionych w skontrolowanych samorządach tylko połowa została przyjęta w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.
Media zagraniczne
Grecki armator tonie
26.07.2013. Grecki armator Victor Restis został aresztowany pod zarzutem prania pieniędzy i sprzeniewierzeń. Podejrzewa się, że jest zamieszany w wiele ryzykownych pożyczek udzielonych przez First Business Bank (FBBank).
Bułgaria: korupcja i samospalenia
25.07.2013 Sofia. Niewiele opiniotwórczych gazet poświęca uwagę na trwające od ponad miesiąca protesty w Bułgarii. Są one wynikiem próby powołania na szefa kontrwywiadu kontrowersyjnego polityka - Deljana Peewskiego.
Hiszpania: tłumaczenia w parlamencie
24.07.2013. Hiszpański premier Mariano Rajoy będzie tłumaczył się ze skandalu korupcyjnego pod koniec lipca lub na początku sierpnia – donosi hiszpański „El Pais”.
W imię dobrych relacji z Chinami
24.07.2013. Według doniesień mediów rząd Izraela wycofał się z oskarżania Banku Chin o pranie pieniędzy. Miało to być wynikiem chęci utrzymania dobrych relacji z Chinami zwłaszcza w obliczu majowej wizyty promującej wymianę handlową miedzy obu krajami.
Projekt powołania europejskiej prokuratury
23.07.2013. Unia Europejska będzie miała własną prokuraturę. Komisarz ds. sprawiedliwości, Viviane Reding, przedłożyła europarlamentowi projekt odpowiedniego aktu prawnego, powołującego Urząd Europejskiego Prokuratora.
ONZ – brak wyraźnej poprawy w Somalii
23.07.2013. Powołana przez ONZ grupa ds. monitorowania sytuacji w Somalii i Erytrei opublikowała raport na temat sytuacji w pierwszym z tych państw.
Rosja: siatka bankierów rozbita
22.07.2013. W Rosji rozbito zorganizowaną grupę przestępczą prowadzoną przez bankierów, którzy zajmowali się nielegalnym handlem walutą.
Korupcyjna Formuła
22.07.2013. Proces byłego członka zarządu banku BayernLB, Gerharda Gribkowsky'ego, oskarżonego o przyjecie łapówki przy okazji sprzedaży należących do banku udziałów w Formule 1. ruszył październiku 2011 roku w Monachium. 17 lipca br. jej szef Bernie Ecclestone został formalnie oskarżony.
19.07.2013
Komunikaty CBA
Oświadczenie CBA
18.07.2013. W związku z dzisiejszą publikacją „Rzeczpospolitej” pt. ,,Agenci państwa pod lupą CBA” Centralne Biuro Antykorupcyjne oświadcza, że posiada dobrą współpracę z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i innymi służbami specjalnymi (...)
Informacja CBA
15.07.2013. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego skierował w ubiegłym tygodniu pismo do Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa oraz Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Okręgowego w Lublinie. Jest to odpowiedź na zarzuty stawiane funkcjonariuszom Biura.
Media zagraniczne
Rosyjski „Mandela” skazany
Kirów. 18 lipca br. opozycjonista Aleksiej Nawalny został skazany na 5 lat więzienia za defraudacje na szkodę firmy przetwórstwa drzewnego, a w piątek 19 lipca warunkowo zwolniony. Na wolności będzie przebywał do czasu rozpatrzenia apelacji.
19 lat więzienia za kradzież 30 milionów dolarów
19.07.2013. Były manager pracujący dla korpusu inżynierów amerykańskiej armii usłyszał wyrok ponad 19 lat więzienia za zorganizowanie korupcyjnej siatki.
Dymisje i ich brak
11 lipca br. premier Luksemburga podał się do dymisji. Jest to efekt skandalu szpiegowsko-korupcyjnego. W tym samym czasie hiszpański premier, Mariano Rajoy, mimo potężnego skandalu korupcyjnego ogłosił, że nie zamierza ustąpić z zajmowanego stanowiska.
Amnestia dla przedsiębiorców
18.07.2013. Już niedługo tysiące skazanych w sprawach gospodarczych prawdopodobnie opuści więzienia. W nadchodzącym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin jest gotów podpisać stosowną ustawę.
Australia daje ochronę demaskatorom
18.07.2013. Australia już wkrótce będzie miała na szczeblu krajowym przepisy dające ochronę demaskatorom.
Chcą niższego wyroku dla Blagojevicha
17.07.2013. Chicago. Tuż przed północą 15 lipca, na pół godziny przed upływem terminu apelacji, prawnicy Roda Blagojevicha złożyli w sądzie w Chicago wniosek w nadziei na skrócenie wyroku byłemu gubernatorowi stanu Illinois. Zwrócili w nim uwagę na możliwy szereg błędów sędziego – donosi „The Washington Post”.
Piłkarze Belize kuszeni łapówką
17.07.2013. Przed meczem ze Stanami Zjednoczonymi ktoś usiłował przekupić 2 piłkarzy Belize. Mecz miał stanowić inaugurację turnieju Gold Cup, zorganizowanego przez piłkarski związek Ameryki Północnej i Karaibów CONCACAF.
Rumunia: minister transportu skazany
16.07.2013 Bukareszt. Rumuński sąd najwyższy skazał urzędującego ministra transportu Relu Fenechiu na pięć lat więzienia za korupcję. Fenechiu podał się do dymisji, a jego resort został objęty przez premiera Victora Pontę zarządem komisarycznym.
Hiszpania: opozycja żąda dymisji premiera
16.07.2013 Madryt. Opozycyjna Partia Socjalistyczna wzywa premiera Mariano Rajoya do ustąpienia ze stanowiska. Jest to wynik opublikowania przez dzienniki smsów między premierem a zatrzymanym w sprawie korupcyjnej Luisem Barcenasem – byłym skarbnikiem rządzącej Partii Ludowej.
Korea Płd.: Były szef wywiadu zatrzymany za korupcję
15.07.2013. Były szef południowokoreańskiego wywiadu został zatrzymany pod korupcyjnymi zarzutami.
Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl