Rafal Kaczmarczyk

Rafal Kaczmarczyk CEO
_www.aporia.pl_www.p
olserwer.pl

Temat: Łączenie paneli równolegle

Witam ,

Mam 4 panele ~30v 170W, do tego przetwornice volt polska 6KW i akumulatory 2x 12V 250A,
przetwornica nie ma regulatora solarnego , musze wiec zbudowac układ akumulatory 24V -> przetwornica i osobno panele + regulatory -> akumulatory.

Pytanie odnosnie połączenia paneli PV równolegle -czy można je połaczyć równolegle + jeden regulator 30A i podłączyć do akumulatorów - jak zachowają się pv czy trzeba dawac diody zeby prad z 1 pv nie zamykał się przez drugi ?
czy np.: bezpieczniej do kazdego panelu dac regulator i dopiero do akumulatora.

Jakie są dobre praktyki przy łączeniu paneli równolegle ?

Pozdrawiam
Rafał
Andrzej Cebrat

Andrzej Cebrat właściciel, SOLTECH
SERVICE - TELECOM

Temat: Łączenie paneli równolegle

Witam,
moim zdaniem taki układ się nie sprawdzi. Panele 170Wp mają prawdopodobnie ok. 30V przy rozwarciu. W punkcie maksymalnej mocy napięcie będzie miało wartość ok. 23-24V co odpowiada prądowi ok. 7,2A a więc przy 4 panelach połączonych równolegle w temperaturze 25C prąd sumaryczny wyniesie ok.29A. W niższych temperaturach prąd będzie większy i z pewnością przekroczy 30A. Jeżeli regulator ma zabezpieczenie to możliwe, że nic strasznego się nie stanie. Jeśli nie jest zabezpieczony może być problem.
Gorszą sprawą jest, że w systemie 24V (dwa akumulatory po 12V) potrzeba znacznie wyższego napięcia uzyskiwanego z paneli aby regulator miał możliwość obniżenia napięcia do napięcia ładowania akumulatorów, które dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych (w tym żelowych i AGM) wynosi 28,8V (no chyba, że regulator ma możliwość podnoszenia napięcia).
Przy połączeniu równoległym paneli, diody blokujące zabezpieczające przed zamykaniem obwodu przez panel, który jest zacieniony są potrzebne w każdej gałęzi.

Jeżeli system ma być 24V lepiej zrobić połączenie szeregowo-równoległe po 2 panele w gałęzi lub po prostu połączenie szeregowe 4 paneli. Można dobrać regulator dla każdego z tych połączeń ale żeby mieć pewność, że będzie działać trzeba przyjrzeć się dokładniej parametrom paneli. Osobiście polecam regulatory MPPT BlueSolar Victron Energy. Zapraszam na naszą stronę internetową http://www.selfenergy.pl gdzie mamy urządzenia dla takich systemów.

Pozdrawiam,
Andrzej



Wyślij zaproszenie do