Natalia Potempa

Natalia Potempa Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Idea modelu Flexicurity

Flexicurity – bezpieczny i elastyczny rynek pracy

Termin flexicurity powstał z połączenia dwóch słów: flexibility (elastyczność) oraz security (bezpieczeństwo). Oznacza on takie podejście, które łączy elastyczność i bezpieczeństwo zatrudnienia.

Celem flexicurity jest:

* zagwarantowanie wysokiego poziomu pewności pracy, tzn. możliwości szybkiego znalezienia pracy / pracownika na każdym etapie życia zawodowego;
* zagwarantowanie dużych szans rozwoju zawodowego w warunkach szybko zmieniającej się gospodarki;
* aby pracownicy, jak i pracodawcy skorzystali z możliwości, które niesie globalizacja.

Idea modelu Flexicurity

Model flexicurity zakłada płynne zmiany w życiu zawodowym człowieka. Chodzi tu o możliwości zmiany pracy na lepszą, awansu i optymalnego rozwoju indywidualnych zdolności.

Model obejmuje również elastyczną organizację pracy, ułatwiającą szybkie i skuteczne zaspokojenie nowych potrzeb, opanowanie nowych umiejętności i pogodzenie pracy z życiem prywatnym. Natomiast bezpieczeństwo polega na uzyskaniu pomocy w przypadku utraty pracy, w tym na wyposażeniu w takie umiejętności, które umożliwiają rozwój zawodowy i ułatwiają znalezienie pracy, a nie tylko na utrzymaniu aktualnie zajmowanego stanowiska. Oznacza także możliwości szkolenia dla wszystkich pracowników, w tym szczególnie dla osób o niskich kwalifikacjach i osób starszych.

Flexicurity pod lupą

Aby dobrze zrozumieć ideę modelu „elastycznego bezpieczeństwa” przyjrzyjmy się bliżej elementom składowym flexicurity. W kontekście rynku pracy elastyczność dotyczy czterech sfer, a konkretnie możemy mówić o:

* zewnętrznej elastyczności ilościowej, czyli związanej m.in. z łatwym zatrudnianiem oraz zwalnianiem pracowników, umowami na czas określony,
* wewnętrznej elastyczności ilościowej – tyczącej się godzin pracy, nadgodzin, pracy w niepełnym wymiarze czasu
* elastyczności funkcjonalnej – rotacja stanowisk wewnątrz firmy,
* elastyczności wynagrodzenia – płaca uzależniona od efektów, wynagrodzenie zadaniowe.

Bezpieczeństwo na poziomie:

* pracy – zminimalizowanie ryzyka zwolnienia,
* zatrudnienia – warunki mające zwiększyć kompetencje, czyli szkolenia, wykształcenie,
* dochodu – ubezpieczenia socjalne, zasiłki dla bezrobotnych,
* łączenia życia zawodowego z prywatnym (rodzinnym).

Zalety modelu Flexicurity

W ramach modelu flexicurity zarówno przedsiębiorstwa, jak i pracownicy czerpią korzyści równocześnie z elastyczności i z bezpieczeństwa, np. z lepszej organizacji pracy, a także z możliwości wynikających z poprawy kwalifikacji i inwestycji w szkolenia, które zwracają się przedsiębiorcom, pomagając pracownikom dostosować się do zmian i zaakceptować je.

Źródło: Flexicurity – broszura wydana przez MPiPS