Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Kilka słów o regionie...

Położony w geometrycznym centrum Polski oraz w centrum Europy Środkowo-Wschodniej, region łódzki jest dziś jednocześnie silnym centrum społeczno- gospodarczym naszego kraju.
Lokalizacja województwa zawsze miała ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Ponad 200 lat temu właśnie tutaj przemysłowcy z całej Europy - w ciągu zaledwie dwóch pokoleń - stworzyli potężny ośrodek przemysłowy, a małe miasteczko Łódź stało się drugą co do wielkości aglomeracją w Polsce. Dziś stale rosnąca dostępność komunikacyjna regionu jest istotnym czynnikiem jego konkurencyjności.

Barwna historia mocno wpływa na obecny wizerunek regionu i samej Łodzi, szczególnie zaś bogactwo kultur oraz silnie zakorzenione tradycje przemysłowe. Stolica regionu jest miejscem o szczególnym uroku. Jego pejzaż zdominowany jest przez budowle Reymontowskiej „Ziemi Obiecanej”, z kominami, fabrykami i pałacami zbudowanymi w XIX wieku. Tradycja spektakularnie łączy się tu z nowoczesnością, gdy w mieście będącym dziś regionalnym ośrodkiem rozwoju nowych technologii i przemysłów, instytucji finansowych oraz kultury i sztuki, rewitalizuje się i adaptuje pofabryczne obiekty i przestrzenie na potrzeby współczesnej gospodarki.

Bogate tradycje gospodarcze i kulturowe w regionie mają także Piotrków Trybunalski, Sieradz, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, Zduńska Wola, Radomsko, Kutno oraz Wieluń. Stolica skupia większość inwestycji, podmiotów gospodarczych i ośrodków naukowych regionu, jednak doskonała lokalizacja wokół głównych krajowych i europejskich szlaków transportowych pozwala wielu innym miastom i wsiom na dynamiczny rozwój.

Województwo jest wyjątkową, liczącą się w skali kraju bazą naukową-badawczą. Jako silny ośrodek szkolnictwa wyższego dysponuje szerokimi zasobami wykwalifikowanego personelu oraz znaczącymi możliwościami rozwoju kadry naukowej. Działa tu 21 szkół wyższych, w których studiuje około 110 tys. młodzieży. Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny są jednymi z największych uczelni w kraju. Do najważniejszych instytutów naukowych i centrów badawczo-rozwojowych należą: Centrum Badań Molekularnych PAN, Instytut Medycyny Pracy oraz Instytut Technicznych Wyrobów Włókienniczych Moratex.

Łódź to wyróżniający się w Polsce i ceniony za granicą ośrodek badawczy w zakresie chemii, fizyki i technologii polimerów oraz ich wykorzystania do produkcji tworzyw sztucznych i włókien syntetycznych. Jako jeden z trzech polskich regionów predestynuje do miana bioregionu, ze względu na szczególnie prężnie rozwijającą się branżę life science. Skala i waga innowacyjnych prac badawczych podejmowanych przez łódzkie placówki pozwala zaliczyć je do uznanych ośrodków naukowych na świecie.

Region może poszczycić się kilkoma – poza samą Łodzią - ośrodkami kulturalnymi. Stolica oferuje zaś takie atrakcje jak Muzeum Sztuki z podziwianą w świecie kolekcją sztuki nowoczesnej, Teatr Wielki z cenionym zespołem operowym i baletowym, Filharmonię, albo Centralne Muzeum Włókiennictwa z największą w świecie kolekcją tkaniny artystycznej. Odbywające się tu imprezy, choćby tylko Camerimage i Festiwal Dialogu Czterech Kultur, na trwałe wpisały miasto na listę kulturalnych smaków. Łódź słynie też z licznych restauracji i pubów zlokalizowanych wzdłuż jednej z najdłuższych w Europie alei handlowych – ulicy Piotrkowskiej, długiej na ponad 4 kilometry.

Szeroka oferta rekreacyjna przyciąga uwagę. W Łodzi jest 30 parków, zajmujących łącznie przestrzeń 650 ha, a także Las Łagiewniki – największy europejski miejski kompleks leśny, o powierzchni 1250 ha. Wśród licznych atrakcji działają tu takie, jak park wodny, ogród botaniczny, kluby jeździeckie i wiele centrów sportowo-rekreacyjnych. Poza miastem zbiorniki Jeziorsko i Zalew Sulejowski, podobnie jak rzeki, w tym niezwykle malownicza Pilica, dają szerokie możliwości uprawiania sportów wodnych i motorowodnych. Na Górze Kamieńsk, najwyższym wzniesieniu Polski środkowej funkcjonuje 800-metrowy stok narciarski, kilkunastokilometrowe trasy rowerowe oraz tory saneczkowy i kartingowy.

Gospodarka regionu jest otwarta na inwestorów. Oferuje im doskonałą lokalizację, tradycje przemysłowe i wszystko to, co region ma cennego: strategiczne położenie, zasoby naturalne, wykształconych i pełnych inicjatyw mieszkańców oraz atrakcyjne ceny terenów inwestycyjnych i innych nieruchomości komercyjnych. Zainwestowali tu światowi i europejscy potentaci a wielu krajowych przedsiębiorców właśnie tutaj zbudowało i rozwinęło własną markę, w tym tacy potentaci jak Bosch, Dell, Gilette.

Pomimo że region łódzki boryka się z rozmaitymi problemami gospodarczymi, infrastrukturalnymi należy on pod względem inwestycji biznesowych do najbardziej konkurencyjnych obszarów w Polsce. Centralne położenie województwa łódzkiego oraz gęsta sieć dróg kołowych, potencjał badawczy z rozwiniętą współpracą naukową z jednostkami prowadzącymi działalność B+R, tak krajowymi jak i zagranicznymi oraz walory kulturowe województwa, wraz z dynamicznym rozwojem sektora usług typu business process offshoring, sprawiają, że jego wartość stale wzrasta.

Już ta krótka charakterystyka Województwa Łódzkiego i jego stolicy świadczy o jego szczególnych możliwościach rozwoju, atrakcyjnych warunkach życia oraz znakomitych perspektywach prowadzenia działalności gospodarczej w samym środku Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Z pewnością już w najbliższej przyszłości ambitni przedsiębiorcy stworzą tu kolejną łódzką ziemię obiecaną, która - tak samo jak 200 lat temu - będzie miejscem sukcesów przedsiębiorców z całej Europy.