Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Na jakiej podstawie firma może obciążyć pracownika kosztami za „działanie na szkodę firmy”.
Mamy normalny dzień pracy idzie linia i okazuje się, że pracownicy wyprodukowali produkt wycofany przez klienta np. zmiana kolorystyki itp. Na zmianie jest Mistrz lub Kierownik Produkcji, Dział Jakości i inni a kosztami reklamacji zostaje obciążony pracownik z produkcji.

konto usunięte

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Podstawą są niejasno określone zakresy odpowiedzialności i uprawnień, źle wdrożone procedury, które pozwalają wywinąć się "tym" na wyższych stanowiskach ... w normalnych organizacjach zawsze winny jest "wódz" :-) za to dostaje wyższe wynagrodzenie.
Ale normalnych organizacji jest niewiele ...

Oczywiście jeżeli rozmawiamy o "podstawach" to mamy też mały paradoks ; gdy wdrażasz w organizacjach porządek, procedury, odpowiedzialności itp.itd. to w 99% najbardziej przeciwne takim zmianom są osoby na najniższych stanowiskach twierdząc, że biurokracja ich zabija, a wypełnianie takich czy innych dokumentów jest bezsensowne i generuje dodatkową pracę ...

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Co jeśli pracownik odmówi przyjęcia „kary” nie podpisze porozumienia, że odda określoną sumę nawet po odejściu z firmy? Jakie są szanse na wygraną w sądzie pracy?
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Reguluje to KP.

konto usunięte

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Powiem Ci tak...
próbowano mnie obciążyć winą innego pracownika w pracy,
gdzie obcięto moją premię o 50%!
Beż żadnych procedur wyjaśniających itp. kroków orzekających moją niewinność lub też winę.
WYGRAŁEM SPRAWĘ W SĄDZIE.
I teraz sprawa wygląda następująco, jeżeli nie podpisałeś odpowiedzialności zbiorowej w pracy, to nie ma w polskim prawie czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa określona ustnie!!!
Jeżeli nie jesteś bezpośrednią osobą, która odpowiada za szkodę, to nie mają prawa Cię obarczać winą a co gorsza obciążać Cię kosztami za wynikłą szkodę.
Z tego co widzę, podlegasz przełożonym, gdzie oni są decydentami i odpowiadają za Twoją pracę. Więc w takim przypadku odpowiedzialność spada na ich barki.
Tym bardziej jeżeli Twoje stanowisko nie jest w statusie określone, iż z niego podejmujesz pewne wytyczne wpływające na końcowy efekt działań.
Jeżeli wygląda to tak jak piszę powyżej, sprawę masz wygraną łącznie ze zwrotem niesłusznie odebranych z Twojego wynagrodzenia pieniędzy.

Aha i unikaj PIP, ogólnie możesz iść po poradę, ale nie pisz do nich o interwencję... wierz mi, bardziej ci zaszkodzą niż pomogą!Adam P. edytował(a) ten post dnia 03.06.10 o godzinie 12:48
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Adam,

Na razie nie mam mowy o zabieraniu wynagrodzenia. A o podpisaniu jakiegoś porozumienia. NIe pisz, że sprawę "ma wygraną", bo na razie wiesz o sprawie tyle co nic - jak my wszyscy. I istnieje w POlsce pojęcie szkody wyrządzonej przez pracownika (pytanie czy to szkoda umyślna czy nie) i można go obciążyć (do pewnej wysokości kasy) - ale tylko przy pewnych założeniach. PIP nie jest od rozstrzygania konfliktów, ani ferowania wyroków, więc niby po co ją wzywać ?

konto usunięte

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Dagmara,

próbują go obciążyć za pewne kwestie, na które nie ma wpływu.
Co do PIP, w takich przypadkach oni są od tego by przeanalizować takie konflikty i przywołać zakład pracy do porządku.
A do tego trzeba mieć bardzo mocne argumenty i to na piśmie.
Zresztą to co robi PIP, to odrębny temat.

Ja opisałem dokładnie mój przypadek, więc jeżeli jest sytuacja podoba, nie ma czego się obawiać i co gorsza dać się zastraszać, lub podpisywać jakieś papierki, w których wyraźi dobrowolną zgodę na obciążenie go odpowiedzialnością za wynikłą sytuację.
Pracownika można obciążyć odpowiedzialnością za wyrządzoną szkodę, ale najpeirw trzeba mu to UDOWODNIĆ, iż wina jest z przyczyny jego bezpośrednich działań!!!

A Twoja odpowiedź, że reguluje to KP,
to proszę Cię podaj dokładnie paragrafy i artykuły
określające obronę w takiej sytuacji.Adam P. edytował(a) ten post dnia 03.06.10 o godzinie 13:05
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Kodeks pracy naprawdę nie jest długim dokumentem ani szczególnie zawiłym.
To co piszesz dotyczy prawdopodobnie odpowiedzialności za powierzone mienie (wnoszę z odpowiedzialności wspólnej - którą nazywasz zbiorową - a która może wynikać tylko z oddzielnie podpisanej umowy) a nie za wyrządzenie szkód.
Tu mamy do czynienia z czymś innym - ze spowodowaniem szkody dla firmy.

Jeśli chodzi o PIP to jest on głownie narzędziem do zrobienia kuku pracodawcy - kuku nie zawsze się udaje.

Karę pieniężną pracodawco może wymierzyć za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy (art. 108 par. 2 KP).

Odpowiedzialność za mienie powierzone
Podlegają jej tylko ci pracownicy, którym mienie zostało powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się.
Pracownik, któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się odpowiada za szkody w tym mieniu w pełnej wysokości. Pracownik może jednak zwolnić się od odpowiedzialności jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
(Szczegółowe zasady odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie pracowników magazynów i sklepów reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 10.10.1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu (tekst jedn. Dz.U. z 1996 r. Nr 143, poz. 662).
Odpowiedzialność wspólna
Objęcie wspólną odpowiedzialnością materialną za mienie powierzone łącznie z obowiązkiem wyliczenia się grupy pracowników jest możliwe na podstawie odrębnej umowy. Umowa taka powinna być zawarta na piśmie przez pracowników z pracodawcą, i powinna zawierać zasady w jakiej wysokości pracownicy odpowiadają za powierzone mienie. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają jej sprawcy.
(Szczegółowe zasady wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników zakładów pracy lub ich części w których odbywa się sprzedaż, produkcja, lub świadczenie usług albo przechowywanie mienia reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 4.10.1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (tekst jedn. Dz.U. z 1996 r. Nr 143, poz. 663
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Szkody umyślne i nieumyślne.

1. Szkoda z winy nieumyślnej oznacza ograniczoną odpowiedzialność pracownika

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach Kodeksu pracy. Przesłankami odpowiedzialności są :

* szkoda,
* bezprawność czynu pracownika, polegająca na niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu obowiązków pracowniczych,
* wina pracownika oraz
* związek przyczynowy między zawinionym zachowaniem pracownika a szkodą -mowa tu o tzw. adekwatnym związku przyczynowym, co oznacza, że szkoda musi być normalnym, typowym następstwem działania pracownika.

Jeżeli szkoda została wyrządzona z winy nieumyślnej i powstała w mieniu, które nie zostało powierzone pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się, w takiej sytuacji odpowiedzialność pracownika jest ograniczona. Oznacza to, że pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko do wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

W przypadku, gdy pracownik jednym czynem wyrządził kilka szkód, szkody te podlegają sumowaniu, a łączna suma odszkodowania należnego pracodawcy nie może przewyższać kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeżeli zatem wysokość szkody poniesionej przez pracodawcę, na którą składają się koszty rozlanej substancji i zużytych przy sprzątaniu środków przewyższa wysokość 3-miesięcznego wynagrodzenia za pracę to i tak pracodawca nie może dochodzić od pracownika odszkodowania w wysokości wyższej niż równowartość jego 3-miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

2. Pracownik odpowiada za rzeczywistą szkodę w mieniu pracodawcy

Pracownik wyrządzający pracodawcy szkodę z winy nieumyślnej ponosi odpowiedzialność za szkodę tylko w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę. Szkoda rzeczywista oznacza zatem uszczerbek w mieniu pracodawcy - nie obejmuje natomiast utraconych korzyści jakie pracodawca by osiągną gdyby szkoda nie zaistniała. Oznacza to, że w sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca może obciążyć pracownika kosztem utraconej substancji, która uległa rozlaniu oraz kosztem zużytych czyściw i substancji czyszczących. Do szkody rzeczywistej nie zaliczymy natomiast kosztów przestoju, gdyż koszt przestoju to w rzeczywistości wartość towarów które mogły być w tym czasie wyprodukowane, a które na skutek szkody pracownika nie zostały wytworzone. W związku z powyższym przestój oznaczał dla pracodawcy utracone korzyści a nie rzeczywista stratę.

Ważne!
Przy umyślności liczy się szkoda w pełnej wysokości

Gdyby pracownik wyrządził szkodę z winy umyślnej w takiej sytuacji odpowiadałby zarówno za rzeczywistą szkodę tj. koszt rozlanej substancji, czyściw, środków czyszczących jak również za utracone korzyści, czyli stratę jaką pracodawca poniósł np. na skutek nie wytworzenia z rozlanej substancji określonej ilości towarów.

Podstawa prawna:

* art. 114, art. 115, art. 119, art. 122 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)

Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

tytuł : Wyrządzenie szkody a odpowiedzialność pracownika
oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy

------------------------------------------------------------------------------

Pracodawca może również skorzystać z sądu cywilnego.

konto usunięte

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Krzysztof,

a najlepiej zrób w ten sposób:

w urzędach pracy powstały stanowiska radców prawnych, gdzie za darmo, możesz uzyskać rzetelną i konkretną odpowiedź co do Twojej obecnej sytuacji.

Ja pracując w firmie udałem się do takiej osoby w moim mieście i dzięki takiej poradzie zobaczyłem, że moja sytuacja wcale nie jest beznadziejna a firma dopuściła się do pewnych działań, do których nie mieli postaw by móc tak postępować.

Myślę, że warto się umówić z takim pracownikiem na spotkanie i przedstawić mu całą historię. Takie porady są dla wszystkich, nie tylko dla osób bezrobotnych.

PozdrawiamAdam P. edytował(a) ten post dnia 03.06.10 o godzinie 13:16

konto usunięte

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Czasami na dochodzenie od pracowników kosztów szkody - szkoda czasu. To spoglądanie w przeszłość, której nie możemy zmienić. Najwyżej popsujemy atmosferę w pracy lub zapracujemy na miano wrednego menedżera, o ile wcześniej wyraźnie nie zakomunikowaliśmy pracownikom, jakie będą konsekwencje ich błędów.
I nie ma tu znaczenia fakt, że każdy powinien znać KP.
Może czasem lepiej postąpić jak Japończyk i zwołać spotkanie na temat: Jak uniknąć takich sytuacji w przyszłości?

Temat: Obciążanie pracownika kosztami za szkody

Krzysztof F.:
Na jakiej podstawie firma może obciążyć pracownika kosztami za „działanie na szkodę firmy”.
Mamy normalny dzień pracy idzie linia i okazuje się, że pracownicy wyprodukowali produkt wycofany przez klienta np. zmiana kolorystyki itp. Na zmianie jest Mistrz lub Kierownik Produkcji, Dział Jakości i inni a kosztami reklamacji zostaje obciążony pracownik z produkcji.


co to za firma, która kara ostatnie ogniwo łańcucha??? ...
Przecież to znaczy, że ciała dało planowanie lub sam brygadzista

Następna dyskusja:

Czy w "firmie IDEALNEJ" jes...




Wyślij zaproszenie do